Tour de France 2012

8
4
2

Tour de France 2012 byl 99. ročníkem slavného cyklistického závodu Tour de France. Závod se konal od 30. června do 22. července 2012. Celkem se závodu zúčastnilo 198 jezdců ze 22 týmů. Trasa závodu vedla přes Francii s 21 etapami, z nichž 2 byly individuální časovky. Celková délka trasy činila 3 496,9 km. Vítězem celkové klasifikace se stal Bradley Wiggins z týmu Team Sky. Stal se tak prvním Britem, který vyhrál Tour de France. Na druhém místě se umístil Chris Froome, také z týmu Team Sky. Třetím nejlepším jezdcem se stal Vincenzo Nibali z týmu Liquigas-Cannondale. V bodovací soutěži se nejlépe umístil Peter Sagan z týmu Liquigas-Cannondale. V soutěži vrchařů zvítězil Thomas Voeckler z týmu Team Europcar. Nejlepším mladým jezdcem se stal Tejay van Garderen z týmu BMC Racing Team. Týmovou soutěž vyhrál tým RadioShack-Nissan. Cenu za nejbojovnějšího jezdce získal Chris Anker Sørensen z týmu Saxo Bank-Tinkoff Bank. Na závodě došlo k několika kontroverzním momentům, jako byla diskvalifikace Marka Cavendishe nebo incident se srážkou s Jonnym Hoogerlandem. Tour de France 2012 byl poznamenán také památnou dopingovou aférou. Belgický jezdec Frank Schleck byl přistižen používáním zakázané látky a byl vyloučen z závodu. Tato událost vrhla stín na celý průběh závodu. Celkově byl Tour de France 2012 úspěšnou akcí, která přinesla mnoho dramatických momentů a emocí. Bradley Wiggins se stal hrdinou britského cyklistického sportu a Tour de France se znovu ukázal jako jedno z nejprestižnějších a nejtěžších cyklistických závodů na světě.

Tour de France 2012, v pořadí 99. ročník nejslavnějšího cyklistického etapového závodu světa - Tour de France, probíhal mezi 30. červnem22. červencem 2012. Závod odstartoval prologem v belgickém městě Lutych a skončil tradičně pod pařížským Vítězným obloukem. V tomto ročníku nestartoval žádný z českých jezdců, Slováci tři: Peter Sagan ze stáje Liquigas-Cannondale a Peter Velits a Martin Velits ze stáje Omega Pharma-Quickstep.

Za hlavní favority závodu byli na startu považováni loňský vítěz australan Cadel Evans a britský cyklista Bradley Wiggins.

Celkově vyhrál jako první Brit Bradley Wiggins (Team Sky) s náskokem 3:21 před týmovým kolegou Chrisem Froomem. Wiggins se oblékl do žlutého trikotu po sedmé, první horské etapě. +more Do té doby jej nosil Fabian Cancellara (RadioShack-Nissan), který vyhrál prolog. Wiggins výrazně neztratil v žádné etapě a s převahou vyhrál obě časovky. Celkové třetí místo získal Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale), který se jako jediný dokázal v horách Wigginse a Frooma udržet.

Bodovací soutěž s převahou vyhrál Peter Sagan (Liquigas-Cannondale), vítěz tří etap. Tři etapy vyhráli ještě André Greipel (Lotto-Belisol) a Mark Cavendish (Team Sky), ale v ostatních sprintech nedosáhli takových výsledků jako Sagan.

Vrchařskou soutěž vyhrál Thomas Voeckler (Team Europcar), vítěz dvou horských etap.

Bílý trikot nejlepšího mladého jezdce získal celkově pátý Tejay van Garderen (BMC Racing Team).

Nejlepším týmem se stal RadioShack-Nissan.

Cenu pro nejaktivnějšího jezdce dostal Chris Anker Sørensen (Team Tinkoff-Saxo).

Trasa závodu

Trasa závodu byla omylem zveřejněna již 10. října 2011. +more Oficiální prezentace proběhla až 18. října 2011, pořadatel závodu Amaury Sport Organisation (ASO) již dříve zveřejněnou trasu potvrdil. Kromě prologu a úvodních etap v Belgii zavítali závodníci také do Švýcarska. Poprvé v historii projížděli horským průsmykem Col du Grand Colombier (1501 m) v pohoří Jura. Součástí alpských etap byli divácky populární výjezdy do průsmyků Col de la Madeleine (1993 m) a Col de la Croix de Fer (2067 m). Průjezd Pyrenejemi tvořil druhou část horských etap, závodníci se dostali mimo jiné do průsmyků Col de Tourmalet (2115 m), Col d'Aubisque (1709 m), Col d'Aspin (1489 m) a Col de Peyresourde (1569 m). Celý závod měl celkem 25 horských prémií kategorie 1, 2 nebo HC. Oproti minulým ročníkům bylo v závěrech etap méně dojezdů na vrcholy hor a průsmyků.

Seznam etap

EtapaStart a cílDélkaTyp etapyDatumVítěz etapyŽlutý trikotProfil etapy
P. Lutych - Lutych6,4 km+moregif'>20px Časovka30. červnaFabian CancellaraFabian Cancellara150px
1. Lutych - Seraing198 km22px Rovinatá1. červencePeter SaganFabian Cancellara150px
2. Visé - Tournai207,5 km22px Rovinatá2. červenceMark CavendishFabian Cancellara150px
3. Orchies - Boulogne-sur-Mer197 km22px Zvlněná3. červencePeter SaganFabian Cancellara150px
4. Abbeville - Rouen214,5 km22px Rovinatá4. červenceAndré GreipelFabian Cancellara150px
5. Rouen - Saint-Quentin196,5 km22px Rovinatá5. červenceAndré GreipelFabian Cancellara150px
6. Épernay - Mety207,5 km22px Rovinatá6. červencePeter SaganFabian Cancellara150px
7. Tomblaine - La Planche des Belles199 km22px Zvlněná7. červenceChris FroomeBradley Wiggins150px
8. Belfort - Porrentruy157,5 km22px Zvlněná8. červenceThibaut PinotBradley Wiggins150px
9. Arc-et-Senans - Besançon41,5 km20px Časovka9. červenceBradley WigginsBradley Wiggins150px
center colspan=4| Volný dencenter colspan=4| Volný dencenter colspan=4| Volný dencenter colspan=4| Volný denright| 10. červencecenter |Volný den
10. Mâcon - Bellegarde-sur-Valserine194,5 km22px Horská11. červenceThomas VoecklerBradley Wiggins150px
11. Albertville - Les Sybelles148 km22px Horská12. červencePierre RollandBradley Wiggins150px
12. Saint-Jean-de-Maurienne - Davézieux226 km22px Zvlněná13. červenceDavid MillarBradley Wiggins150px
13. St. Paul Châteaux - Cap d’Agde217 km22px Rovinatá14. červenceAndré GreipelBradley Wiggins150px
14. Limoux - Foix191 km22px Zvlněná15. červenceLuis León SánchezBradley Wiggins150px
15. Samatan - Pau158,5 km22px Rovinatá16. červencePierrick FédrigoBradley Wiggins150px
16. Pau - Bagnères-de-Luchon197 km22px Horská18. červenceThomas VoecklerBradley Wiggins150px
17. Bagnères-de-Luchon - Peyragudes143,5 km22px Horská19. červenceAlejandro ValverdeBradley Wiggins150px
18. Blagnac - Brive-la-Gaillarde222,5 km22px Rovinatá20. červenceMark CavendishBradley Wiggins150px
19.

Vývoj držení trikotů

%" | Etapa%" | Vítěz etapy%"| Celková klasifikace 25px%"| Bodovací soutěže +moresvg'>25px%"| Vrchařská soutěž 25px%"| Mladý jezdec 25px%"| Soutěž týmů 25px%"| Nejaktivnější jezdec 25px