4
2

Vítor Machado Ferreira (* 13. února 2000 Faro), známý jako Vitinha, je portugalský profesionální fotbalista, který hraje na pozici ofensivního záložníka za francouzský klubu Paris Saint-Germain FC a za portugalský národní týmu.

FC Porto

Vitinha debutoval v Segunda Lize v rezervním týmu FC Porto 11. srpna 2019 v zápase proti Sporting Covilhã. +more 28. ledna 2020 odehrál svůj první zápas v A-týmu Porta, když v 61. minutě zápasu proti Gil Vicente vystřídal Wilsona Manafu. V sezóně odehrál celkem 8 ligových zápasů, pokaždé do utkání nastoupil z lavičky. Pomohl tak Portu k zisku ligové trofeje v sezóně 2019/20.

Wolverhampton Wanderes (hostování)

Dne 9. září 2020 odešel na sezónní hostování do anglického prvoligového klubu Wolverhampton Wanderers. +more Součástí hostování je opce na trvalý přestup po ukončení hostování stanovenou na částku okolo 20 miliónů euro. Vitinha debutoval v dresu Wolves 14. září 2020 v ligovém zápase proti Sheffieldu United, když v 86. minutě prvního kola sezóny 2020/21 vystřídal Joãa Moutinha. V základní sestavě se objevil o tři dny později, a to v zápase EFL Cupu proti Stoke City.

Vitinha startoval v ligovém utkání poprvé 29. prosince 2020 proti Manchesteru United; zápas skončil vítězstvím Rudých ďáblů 1:0, po brance Marcuse Rashforda v 93. +more minutě.

Dne 22. ledna 2021 vstřelil Vitinha svůj první gól v klubu ránou z 30 metrů ve čtvrtém kole FA Cupu při výhře 1:0 nad Chorley.

Návrat do Porta

Vitinha začal sezónu 2021/22 na lavičce náhradníků, ale po dobrých výkonech na Mistrovství Evropy do 21 let se začal prosazovat do základní sestavy. Svůj první gól v dresu Porta vstřelil 3. +more prosince při výhře 3:0 nad Portimonense. Po odchodu Sérgia Oliveiry do AS Řím v lednu 2022 se Vitinha stal stabilním členem základní sestavy trenéra Sérgia Conceiçãa. V prosinci a lednu byl jmenován nejlepším hráčem měsíce portugalské Primeira Ligy.

V sezóně odehrál dohromady 47 utkání a pomohl svými výkony k zisku ligového titulu a gólem ve finále Taça de Portugal dovedl Porto k výhře 3:1 nad CD Tondela a k dovršení domácího double. Objevil se také v nejlepší jedenáctce sezóny portugalské Primeira Ligy.

Paris Saint-Germain

Dne 30. června 2022 podepsal Vitinha pětiletý kontrakt s francouzským klubem Paris Saint-Germain za částku okolo 40 milionů euro.

Individuální

Hráč měsíce Primeira Ligy: prosinec 2021, leden 2022 * Záložník měsíce Primeira Ligy: prosinec 2021, leden 2022 * Jedenáctka sezóny Primeira Ligy: 2021/22 * Průlomový hráč turnaje Tournoi de Toulon: 2019 * Jedenáctka turnaje Tournoi de Toulon: 2019