Willian

8
4
2

Willian Borges da Silva (* 9. srpna 1988 Ribeirão Pires), známý také pouze jako Willian, je brazilský profesionální fotbalista, který hraje na pozici křídelníka či ofensivního záložníka za anglický klub Fulham FC. Mezi lety 2011 a 2019 odehrál také 70 utkání v dresu brazilské reprezentace, ve kterých vstřelil 9 branek.

...

Willian začal svou profesionální kariéru v klubu SC Corinthians Paulista, odkud v roce 2007 odešel do ukrajinského celku FK Šachtar Doněck. Se Šachtarem nasbíral celou řadu domácích trofejí a také s ním vyhrál Pohár UEFA v sezóně 2008/09. +more Koncem ledna 2013 přestoupil do ruského Anži Machačkala. V srpnu 2013 opět měnil dres, přestoupil z Machačkaly do anglického mužstva Chelsea FC, kde podepsal smlouvu na 5 let. Odhadovala se částka 30 milionů £ za přestup hráče.

3. května 2015 tři kola před koncem sezóny 2014/15 získal s Chelsea ligový titul, v téže sezóně vyhrál i Football League Cup.

Poté, co se Willian s Chelsea FC nedohodl na další smlouvě, podepsal 14. srpna 2020 s Arsenalem smlouvu na tři roky. +more Jeho novým číslem dresu se stalo číslo 12 po Stephanu Lichtsteinerovi.

Zúčastnil se Mistrovství Jižní Ameriky hráčů do 20 let v Paraguayi, které Brazílie vyhrála.

Od roku 2011 je členem národního A-týmu Brazílie. Pod trenérem Mano Menezesem debutoval 10. +more listopadu v Libreville proti domácímu týmu Gabonu. Dostal se na hřiště v 72. minutě střetnutí, které skončilo vítězstvím Brazílie 2:0. První branku v dresu seniorského reprezentačního týmu vstřelil 16. listopadu 2013 v přátelském utkání v USA proti Hondurasu (výhra 5:0).

Trenér Luiz Felipe Scolari jej vzal na domácí Mistrovství světa 2014 v Brazílii. V semifinále proti Německu byl u historického brazilského debaklu 1:7, v prvním poločase Brazilci dovolili Němcům do 29. +more minuty pětkrát skórovat. Willian se dostal do hry v 71. minutě. Brazilci obsadili konečné čtvrté místo a zůstali bez medaile.