8
4
2

Wissam Ben Yedder (*12. srpna 1990 Sarcelles) je francouzský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka v klubu Ligue 1 AS Monaco a ve francouzském národním týmu.

Poté, co zahájil svou kariéru v amatérském klubu UJA Alfortville, v roce 2010 přestoupil do Toulouse. Celkem za ně celkem vstřelil 71 gólů ve 174 zápasech, čímž překonal klubový rekord Andrého-Pierra Gignaca a stal se nejlepším klubovým ligovým střelcem 21. +more století. V roce 2016 se přesunul do španělské Sevilly za 9 milionů euro, kde ve třech sezónách nastřílel 70 gólů ve 138 zápasech. V roce 2019 následoval přestup za 40 milionů euro do Monaka a ve své první sezóně se stal nejlepším střelcem Ligue 1, společně s Kylianem Mbappém.

Na mezinárodní úrovni reprezentoval Ben Yedder Francii na úrovni do 21 let a hrál i za futsalovou reprezentaci. V seniorské reprezentaci debutoval v březnu 2018.

...
...

Toulouse

Ben Yedder se narodil v Sarcelles, Île-de-France, a je tuniského původu. Jedním z jeho dětškých přátel byl Rijád Mahriz. +more Ben Yedder zahájil svou kariéru v místním amatérském klubu UJA Alfortville, odkud se poté v roce 2010 přesunul do prvoligového Toulouse.

16. října 2010 debutoval v domácí prohře 0:2 s Paris Saint-Germain, když na posledních 29 minut nahradil Yannise Tafera. +more V prvních dvou sezónách odehrál 13 utkání a 21. dubna 2012 vstřelil svůj první gól za Toulouse: deset minut poté, co nahradil Paula Machada, vyrovnal na 1:1 v zápase proti Evianu.

V následujících třech sezónách v Ligue 1 zaznamenal Ben Yedder 15, 16 a 14 gólů. 30. +more listopadu 2013 Ben Yedder zaznamenal hattrick při domácím vítězství 5:1 nad Sochaux. Další hattrick zaznamenal 17. května 2014, když pomohl Toulouse k vítězství 3:1 nad Valenciennes.

Ben Yedder proměnil penaltu při zápasu proti Caen 20. září 2014. +more Dosáhl tak hranice 35 ligových gólů v dresu Toulouse a překonal tak Andrého-Pierra Gignaca a stal se nejlepším klubovým ligovým střelcem 21. století. Milníku 50 gólů v soutěži dosáhl 19. prosince 2015, když je otevřel skóre v zápase proti Lille. 9. ledna následujícího roku si připsal další hattrick při výhře 3:1 proti Remeši.

Sevilla

Sevilly (2017) 30. +more července 2016 podepsal Ben Yedder pětiletou smlouvu se španělským klubem Sevilla FC za údajný poplatek za přestup ve výši 9 milionů euro. Poté, co 9. srpna, v utkání Superpoháru UEFA zůstal na lavičce náhradníků, debutoval o pět dní později, když v 61. minutě prvního utkání španělského superpoháru s Barcelonou nahradil Luciana Vietta. Dne 20. srpna se objevil v základní sestavě ve svém prvním zápase La Ligy proti RCD Espanyol a na stadionu Ramóna Sáncheze Pizjuána vstřelil gól při vítězství 6:4.

Ben Yedder vstřelil pět gólů ve dvojzápase Copy del Rey proti SD Formentera v prosinci 2016, včetně hattricku v domácím vítězství 9:1 v odvetném utkání. Díky tomu se stal nejlepším střelcem turnaje spolu s Lionelem Messim. +more Dne 7. ledna 2017 zaznamenal hattrick při výhře 4:0 v ligovém zápase proti Realu Sociedad.

V zápase Sevilly v Lize mistrů UEFA 2017/18 26. září vstřelil Ben Yedder všechny tři góly při vítězství v základní skupině nad slovinským Mariborem. +more 13. března 2018, v odvetném utkání osmifinále Ligy mistrů UEFA proti Manchesteru United na Old Trafford, nastoupil v 72. minutě jako náhradník a v rozpětí 4 minut dal dva góly, čímž pomohl zajistit vítězství 2:1 a dovedl tak Sevillu do čtvrtfinále Ligy mistrů UEFA poprvé od roku 1958.

V září 2018 vstřelil Ben Yedder v průběhu tří dnů pět gólů, dva při výhře v zápase Evropské ligy proti Standardu Lutych a hattrick při vítězství 6:2 proti Levante.

Monaco

14. srpna 2019 podepsal Ben Yedder pětiletou smlouvu s Monakem poté, co aktivovali jeho výstupní klauzuli ve výši 40 milionů euro, čímž se stal rekordním prodejem Sevillského klubu. +more Debutoval o tři dny později, v základní sestavě se objevil spolu s dalším debutantem Henrym Onyekuru a ze základní sestavy vytlačil Radamela Falcaa; zápas proti Métám skončil porážkou 3:0. 25. srpna vstřelil svůj první gól v klubu, a to ve svém prvním zápase na Stade Louis II při remíze 2:2 s Nîmes.

V prosinci 2019 získal Ben Yedder ocenění Hráč měsíce UNFP za zaznamenání čtyř gólů a dvě asistence ve čtyřech utkáních, včetně dvou přihrávek při domácím vítězství 5:1 nad Lille dne 21. prosince. +more Jeho první sezóna v klubu byla předčasně ukončena počátkem března 2020 kvůli pandemii covidu-19. V Ligue 1 vstřelil ve 26 utkáních 18 branek, a stal se tak spolu s Kylianem Mbappém nejlepším ligovým střelcem.

Ben Yedder odehrál za dva futsalové zápasy ve francouzské reprezentaci. Ve francouzské jednadvacítce odehrál devět utkání ve kterých se jednou střelecky prosadil.

Vzhledem k tomu, že rodiče Ben Yeddera pocházejí z Tuniska, mohl reprezentovat kromě Francie i tento severoafrický stát. V říjnu 2017 odmítl nabídku reprezentovat Tunisko na Mistrovství světa 2018.

V březnu 2018 jej Didier Deschamps povolal do týmu na dva přátelské zápasy proti Kolumbii a Rusku. Debutoval v zápase proti Kolumbii 23. +more března na Stade de France, když na posledních 17 minut nahradil Oliviera Girouda. 17. května byl povolán na Mistrovství světa 2018.

11. června 2019 se Ben Yedder poprvé objevil v základní sestavě a vstřelil svůj první mezinárodní gól, když se prosadil v kvalifikačním zápase na Euro 2020 proti Andoře.