Zbyněk Netopil

8
4
2

Zbyněk Netopil (* 21. září 1960, Prostějov) je český sportovec věnující se raftingu a kanoistice. Je držitelem 160 domácích titulů ve všech disciplínách dohromady, mezi muži v kategorii masters je 28 násobným mistrem Evropy a 18 násobným mistrem světa v raftingu.

Život

V mládí se věnoval cyklistice, ale velmi záhy našel zalíbení ve sjezdu divoké vody. Z počátku se věnoval kanoistice - pevným lodím. +more Poté se více zaměřil na rafting. Získal nespočet titulů mistra ČR ve slalomu, sjezdu, sprintu. Prosadil se se svými posádkami i ve světovém měřítku. Několik desítek titulů na ME nebo světa. Za svou kariéru se i významně podílel na vedení mládeže a růstu nemálo talentů v tomto sportu. Získal několik ocenění sportovce města Prostějova a Olomouckého kraje. Za zmínku stojí i jeho trenérská kariéra, kde přivedl ke světovým titulům juniory, mládež i muže v tomto nádherném sportu. Vystudoval vodohospodářství na VUT v Brně a podniká v oboru požární techniky a servisu.

Má dvě děti, Tomáše (* 1987) a Petru (* 1995).

Sportovní činnost

Svou sportovní činnost začal jako osmiletý v první experimentální plavecké třídě, současně se věnoval závodní cyklistice. Zde měl těžký úraz, který kariéru přibrzdil. +more Začal závodně ve třídě Evropa v jachtingu, věnoval se výkonnostní turistice, kde dosáhl mistrovské třídy. Poté ho zaujala voda a zde vítězil pravidelně v krajských i celostátních soutěžích, za kariéru sjel téměř 500 řek s několika prvosjezdy, nejcennější asi sjetí 12 m vodopádu Marui Falls na Novém Zélandu. Od vodní turistiky byl jen krok ke kanoistice, kde největším úspěchem bylo několik titulů MR v kategorii R4, na deblu pak se svým partnerem dosáhl největšího úspěchu na MS ve sjezdu v kategorii nad 40 let. Souběžně absolvoval několik dlouhých a vítězně i krátkých triatlonů. V MR extrémních sportů získal se svým týmem několik titulů v kategorii nad 40 let. Jakmile vznikly závody v raftingu okamžitě se mu začal věnovat a věnuje již 30 let. Za tu dobu získal téměř 160 domácích titulů ve všech disciplínách, mezi muži v kategorii masters je 28 násobným mistrem Evropy a 18 násobným mistrem světa. Ve svém volnu rád lyžuje, potápí se, jezdí na jachtě. V roce 2020 se s týmem kvalifikoval na MS v Austrálii, kde by rád svou závodní kariéru ukončil.

Funkcionářská činnost

Od roku 1989 pracuje jako předseda správní rady TJ OP Prostějov, mnoho let byl členem sportovní komise města Prostějov a s panem Sonnevendem vymyslel i anketu o nejlepšího sportovce města. Před 30 lety založil klub raftingu, který se vypracoval na nejlepší na světě.

Založil jako člen rady a předsednictva Svazu vodáků ČR reprezentační komisi.

Trenérská činnost a organizátorská činnost

Od mládí se věnuje výchově mládeže, vedl vodácký kroužek v ODDM a organizoval pro širokou veřejnost spousty autobusových zájezdů po celé Evropě. Působil jako ředitel 30 ročníků závodů a splutí Hloučele, několik ročníků závodů MR O pohár starosty PV na nejtěžších českých terénech - Labské soutězce ve Špindlerově Mlýně a Čertových proudech na Lipně.

Během kariéry byl vyhodnocen jako nejlepší trenér kraje. V současnosti se svým kolegou Davidem Lisickým provozuje půjčovnu lodí, šlapadel a paddlerbordů na Plumlovské přehradě, kde chtějí vytvořit přírodní stánek pro sport dětí i dospělých