Fed Cup 2018
Author
Albert FloresFed Cup 2018, oficiálně se jménem sponzora Fed Cup by BNP Paribas 2018, představoval 56. ročník ženské tenisové týmové soutěže ve Fed Cupu, největší každoročně pořádané kolektivní události v ženském sportu. Los se uskutečnil 20. září 2017 v britské metropoli Londýně.
Ve Fed Cupu 2018 mělo dojít k dlouhodobě plánovaným systémovým změnám, v podobě zavedení 16členné světové skupiny a čtyřčlenné finálové skupiny Final Four (Fed Cup by BNP Paribas Final), hrané na předem určené neutrální půdě. Mezinárodní tenisová federace však krátce před plánovaným každoročním zasedáním odložila hlasování o změnách minimálně o jeden rok.
Obhájkyněmi titulu byly hráčky Spojených států amerických, které ve finále předešlého ročníku zdolaly Bělorusko 3:2 na zápasy.
Vítězkami se staly tenistky České republiky, jež v pražském finále porazily obhájkyně ze Spojených států 3-0 na zápasy. Získaly tak jedenáctou trofej, respektive šestou z předchozích osmi ročníků. +more Američanky dokázaly porazit potřetí z třinácti utkání a poprvé od roku 1985. Petra Kvitová se šestým titulem zařadila na třetí místo historických statistik po bok Američanky Rosemary Casalsové.
Po porážkách od Slovenska a Lotyšska opustilo Rusko poprvé od roku 1998 úroveň světových skupin a sestoupilo do evropsko-africké kontinentální zóny.
Prvním hracím termínem se stal víkend od 10. do 11. +more února 2018. Semifinále světové skupiny a baráže se konaly mezi 21. -22. dubnem a světové finále proběhlo 10. -11. listopadu téhož roku v pražské O2 areně.
Světová skupina
Účastníci světové skupiny |
---|
Nasazené týmy
Pavouk
Finále: Česko vs. Spojené státy americké
Baráž Světové skupiny
Čtyři poražené týmy z prvního kola světové skupiny se v baráži - o účast ve Světové skupině 2019 - utkaly se čtyřmi vítěznými družstvy z druhé světové skupiny. +more Hrálo se ve druhé polovině dubna 2018. Podle aktuálního žebříčku ITF byly čtyři nejvýše klasifikované týmy nasazeny.
Los se uskutečnil 13. února 2018 v Londýně.
Baráž Světové skupiny - 21. a 22. +more dubna | ||||
---|---|---|---|---|
Místo konání | povrch | domácí | výsledek | hosté |
Minsk, Bělorusko | tvrdý, hala | (1) | center|3-2 | |
Kluž, Rumunsko | antuka, hala | center|3-1 | (2) | |
Wollongong, Austrálie | tvrdý, hala | center|4-1 | (3) | |
Janov, Itálie | antuka | center|0-4 | (4) |
Světová skupina II
Světová skupina II představovala druhou nejvyšší úroveň soutěže. Čtyři vítězné týmy z této fáze postoupily do barážových utkání o účast ve Světové skupině 2019 a na poražené čekala baráž o setrvání v této úrovni soutěže v následujícím ročníku.
Účastníci
Účastníci |
---|
Nasazení
Herní plán
Světová skupina II - 10. a 11. +more února | ||||
---|---|---|---|---|
Místo konání | Povrch | Domácí | Výsledek | Hosté |
Bratislava, Slovensko | tvrdý, hala | 4-1 | (1) | |
Canberra, Austrálie | tráva | 3-2 | (3) | |
Kluž, Rumunsko | tvrdý, hala | (4) | 3-1 | |
- | Chieti, Itálie | antuka, hala | (2) | 3-2 |
Baráž Světové skupiny II
Čtyři poražené týmy z 1. kol druhé světové skupiny se 21. +more a 22. dubna 2018 utkaly v baráži - o druhou světovou skupinu pro rok 2019 - se čtyřmi kvalifikanty z 1. skupin kontinentálních zón. Dvě družstva se k barážovým zápasům kvalifikovala z evropsko-africké zóny, jedno z asijsko-oceánské zóny a jedno z americké zóny.
Los se uskutečnil 13. února 2018 v Londýně.
Baráž Světové skupiny II - 21. a 22. +more dubna | ||||
---|---|---|---|---|
Místo konání | povrch | domácí | výsledek | hosté |
Chanty-Mansijsk, Rusko | antuka, hala | (1) | center|2-3 | |
Cartagena, Španělsko | antuka | (2) | center|3-1 | |
Montréal, Kanada | tvrdý, hala | center|3-2 | (3) | |
Miki, Japonsko | tvrdý, hala | center|3-2 | (4) |
Americká zóna
1. skupina
Místo konání: Yacht & Golf Club Paraguayo, Lambaré, Paraguay (antuka, venku) * Datum: 7.-10. února 2018
1. skupina | |||
---|---|---|---|
%|Blok A | %|Blok B | ||
Výsledek | Výsledek | Výsledek | Výsledek |
postoupila do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. +more skupiny Americké zóny pro rok 2019 | postoupila do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny Americké zóny pro rok 2019 | postoupila do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny Americké zóny pro rok 2019 | postoupila do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny Americké zóny pro rok 2019 |
2. skupina
Místo konání: Club Deportivo La Asunción, Metepec, Mexiko (tvrdý, venku) a Centro Nacional de Tenis de la FET, Guayaquil, Ekvádor (antuka, venku)
* Datum: 18. -23. +more června a 18. -21. července 2018
. 2. skupina %|Blok A (Metepec) %|Blok B (Metepec) %|Blok A (Guayaquil) %|Blok B (Guayaquil) Výsledek Výsledek Výsledek Výsledek a postoupily do 1. skupiny Americké zóny pro rok 2019 a postoupily do 1. skupiny Americké zóny pro rok 2019 a postoupily do 1. skupiny Americké zóny pro rok 2019 a postoupily do 1. skupiny Americké zóny pro rok 2019
Zóna Asie a Oceánie
1. skupina
Místo konání: R.K. Khanna Tennis Complex, Nové Dillí, Indie (tvrdý, venku) * Datum: 7.-10. února 2018
1. skupina | |||
---|---|---|---|
%|Blok A | %|Blok B | ||
Výsledek | Výsledek | Výsledek | Výsledek |
postoupilo do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. +more skupiny zóny Asie a Oceánie pro rok 2019 | postoupilo do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny zóny Asie a Oceánie pro rok 2019 | postoupilo do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny zóny Asie a Oceánie pro rok 2019 | postoupilo do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny zóny Asie a Oceánie pro rok 2019 |
2. skupina
Místo konání: Bahrajnská polytechnika, Madinat 'Isa, Bahrajn (tvrdý, venku) * Datum: 6.-10. února 2018
2. skupina | |||
---|---|---|---|
%|Blok A | %|Blok B | %|Blok C | %|Blok D |
Výsledek | Výsledek | Výsledek | Výsledek |
' a ' postoupily do 1. +more skupiny zóny Asie a Oceánie pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 1. skupiny zóny Asie a Oceánie pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 1. skupiny zóny Asie a Oceánie pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 1. skupiny zóny Asie a Oceánie pro rok 2019 |
Zóna Evropy a Afriky
1. skupina
Místo konání: Tallink Tennis Centre, Tallinn, Estonsko (tvrdý, hala) * Datum: 7.-10. února 2017
1. skupina | |||
---|---|---|---|
%|Blok A | %|Blok B | %|Blok C | %|Blok D |
Výsledek | Výsledek | Výsledek | Výsledek |
' a ' postoupily do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. +more skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do baráže o účast ve Světové skupině II pro rok 2019 * a sestoupily do 2. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 |
2. skupina
Místo konání: Tatoi Club, Athény, Řecko (antuka, venku) * Datum: 18.-21. dubna 2018
2. skupina | |||
---|---|---|---|
%|Blok A | %|Blok B | ||
' * * ' | |||
Výsledek | Výsledek | Výsledek | Výsledek |
' a ' postoupily do 1. +more skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 * a sestoupily do 3. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 1. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 * a sestoupily do 3. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 1. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 * a sestoupily do 3. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 1. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 * a sestoupily do 3. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 |
3. skupina
Místo konání: Cité Nationale Sportive, Tunis, Tunisko (tvrdý, venku) a Ulcinj Bellevue, Ulcinj, Černá Hora (antuka, venku) * Datum: 16. -21. +more dubna 2018.
3. skupina | |||
---|---|---|---|
%|Blok A (Tunis) | %|Blok A (Ulcinj) | %|Blok B (Tunis) | %|Blok B (Ulcinj) |
Výsledek | Výsledek | Výsledek | Výsledek |
' a ' postoupily do 2. +more skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 2. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 2. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 | ' a ' postoupily do 2. skupiny zóny Evropy a Afriky pro rok 2019 |
Odkazy
Reference
Externí odkazy
[url=http://www.fedcup.com/]Fed Cup[/url] - oficiální stránka