Artem Oleksandrovyč Dovbyk (* 21. června 1997 Čerkasy) je ukrajinský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka za španělský klub Girona FC a za ukrajinský národní tým.

...

Život

Narodil se v městě Čerkasy, také zde absolvoval Čerkaskou národní univerzitu Bohdana Chmelnického, kde vystudoval Ústav tělesné kultury, sportu a zdraví.

Artem Dovbyk začal hrát fotbal ve svém rodném městě Čerkasy. Přitom pokračoval ve studiu na místní fotbalové akademii, kde jeho prvním trenérem byl Alexej Jakovlevič Blokha. +more Později pokračoval v práci s dalším mentorem - Serhejem Ivanovičem Serhienkem. Jako člen týmu své sportovní školy se účastnil Dětské a mládežnické fotbalové ligy na Ukrajině. V roce 2013 dostal pozvánku do mládežnického týmu Charkova SK Metalist Charkov, ale během tréninkového kempu utrpěl zranění kolena a nakonec se vrátil do Čerkasy.

FK Čerkaščina

Dne 27. července 2014 Dovbyk podepsal smlouvu s FK Čerkaščina, který hrál ve 2. +more ukrajinské lize. V zápase 12. kola nastoupil jako náhradník tři minuty před přestávkou proti Arsenalu-Kyivshchyně a do konce poločasu dokázal dvakrát skórovat do soupeřovy brány. Ve druhé polovině vstřelil další gól a zaznamenal svůj první hattrick ve dospělém fotbale, přičemž také asistoval. Produktivní hra sedmnáctiletého fotbalisty nezůstala bez povšimnutí hledačů talentů u klubů Premjer-liha. Po skončení podzimní části soutěže se Dovbyk přišel podívat na Dynamo Kyiv, ale dohody s týmem nebylo dosaženo a útočník hrál za FK Čerkaščina až do konce sezóny.

FK Dnipro a FC Zaria Bălți

V létě roku 2015 Dovbyk podepsal smlouvu na jeden rok s FK Dnipro Dněpropetrovsk, později přejmenovaném na FK Dnipro. S A týmem odjel na soustředění v Nizozemsku, ale na začátku ligy trenér Dnipra Myron Markevič důvěřoval zkušenějším hráčům a legionářům a 18letý útočník tak hrál za mládežnický tým. +more Za hlavní A tým hrál pouze v pohárovém zápase proti FK Olimpik Doněck. Druhou část sezóny nakonec strávil na hostování v Moldávii v FC Zaria Bălți, kde získal Moldavský pohár. Po sezóně se vrátil do FK Dnipro, který ovšem začal mít finanční problémy. V sezóně 2016/17 se během několik měsíců stal jedním z nejlepších hráčů ligy a nejlepším mladým hráčem UPL, ale i přes jeho brilantní hru FK Dnipro (do značné míry kvůli odečtení bodů za neplacení dluhů bývalému trenérskému týmu, který vedl Juande Ramos) poprvé v historii opustil ukrajinskou nejvyšší soutěž a sestoupil do druhé ligy. Nakonec jej FIFA za stejné dluhy poslal ještě na nižší úroveň (2. národní ligu). Na konci sezóny 2016/17 Dovbyk klub opustil.

FC Midtjylland a SønderjyskE Fodbold

31. ledna 2018 Dovbyk podepsal smlouvu s dánským FC Midtjylland. +more Za půl sezóny stihl odehrát 10 zápasů a vstřelit 1 gól a stal se mistrem Dánska. Následující rok však přišel o místo v základní sestavě, kvůli čemuž odešel 2. září 2019 na hostování do jiného místního klubu - SønderjyskE Fodbold (do konce sezóny 2019/20), ve kterém se stal vítězem dánského poháru. Dovbyk odehrál za tento tým 18 zápasů a vstřelil 2 góly v lize, 5 zápasů a 2 góly v dánském poháru, a 5 zápasů a 3 góly v juniorské lize.

Dnipro-1

V létě roku 2020 se Artem vrátil na Ukrajinu a podepsal smlouvu s SC Dnipro-1, za který pravidelně nastupuje.

V roce 2015 odehrál 2 zápasy za národní tým Ukrajiny do 18 let.

23. května Dovbyk poprvé dostal pozvánku do národního týmu Ukrajiny. +more Ukrajinská fotbalová reprezentace jej povolala na přípravný zápas proti národnímu týmu Malty a kvalifikační zápas na Mistrovství světa 2018 proti Finsku. Ale ani v jednom zápase nenastoupil. Později byl povolán do národního týmu na další kvalifikační zápas na Mistrovství světa v roce 2018 proti Islandu, ale ani tentokrát nedebutoval. Místo toho v letech 2016-2018 hrál za mládežnický tým, který se účastnil kvalifikace na Mistrovství Evropy v letech 2017 a 2019, ale neúspěšně.

Euro 2020

Dne 29. června 2021 Dovbyk debutoval na EURO 2020 jako náhradník za Andrije Jarmolenka v prodloužení osmifinále proti Švédsku. +more V prodloužení dokázal Dovbyk zúročit přihrávku od Olexandra Zinčenka a gólem Ukrajině zajistil poprvé v historii postup do čtvrtfinále Mistrovství Evropy. Branka v čase 120:37 byla druhou nejpozději vstřelenou brankou v dějinách Eura. Rekord dosud drží Turek Semih Sentürk, který v roce 2008 vstřelil branku Chorvatům po 121 minutách a jedné sekundě. Dovbyk se zároveň stal nejmladším střelcem gólu v historii ukrajinského národního týmu na mistrovství Evropy.

Vítěz Moldavského poháru (1x): FC Zaria Bălți: 2015/16 * Šampion Dánska (1x): FC Midtjylland: 2017/18 * Vítěz dánského poháru (2x): FC Midtjylland: 2018/19 a pak v SønderjyskE Fodbold: 2019/20