Biatlon na Zimních olympijských hrách 2022 – stíhací závod ženy

8
4
2

Ženský biatlonový stíhací závod na 10 km na Zimních olympijských hrách 2022 v čínském Pekingu se konal v Čang-ťia-kchou běžeckém a biatlonovém centru 13. února 2022.

Zlatou medaili z předcházejících olympijských her získala Němka Laura Dahlmeierová, která v roce 2019 ukončila kariéru. Úřadující mistryní světa z této disciplíny byla Norka Tiril Eckhoffová, která získala bronzovou medaili.

První dvě místa obsadily první dvě závodnice z předchozího sprintu. Zlatou medaili tak získala Norka Marte Olsbuová Røiselandová, která předvedla suverénní jízdu a zvítězila s největším náskokem v historii olympijských stíhacích závodů- Svoji druhou stříbrnou olympijskou medaili získala Švédka Elvira Öbergová.

Program

DatumZahájení (UTC+8)Zahájení (SEČ)Fáze závodu
13. února 202217:0010:00Finále

Průběh závodu

Oproti předchozím závodům se tento jel za hustějšího sněžení a především mrazu dosahujícího -13 °C. Jako první startovala - podle výsledků z předcházejícího sprintu - Norka Marte Olsbuová Røiselandová. +more Svůj náskok v prvních třech kolech mírně zvyšovala, za ní se střídaly Švédka Elvira Öbergová a Italka Dorothea Wiererová. Při první střelbě vstoje nezasáhla Røiselandová jeden terč, ale nejbližší soupeřky také chybovaly, a tak Norka zvyšovala svůj náskok před Wiererovou, za kterou se zařadila Rakušanka Lisa Hauserová. Obě však musely po poslední střelbě na trestné kolo, a tak Røiselandová odjížděla do posledního kola s téměř dvouminutovým náskokem. Za ní jely při této střelbě bezchybná Öbergová a další Norka Ingrid Landmark Tandrevoldová. Öbergová brzy Tandrevoldové odjela a dojela si za Røiselandovou pro stříbrnou medaili. Třetí místo obsadila další Norka Tiril Eckhoffová. Tandrevoldová byla zcela vyčerpaná, v druhé polovině posledního kola výrazně zpomalila, dojela až na 14. místě a v cíli zkolabovala. Nejlépe z českých reprezentantek skončila Markéta Davidová na 28. místě, která při každé střelecké položce jednou chybovala. Přesto vylepšila svoji pozici ze sprintu o 13 míst. Lucie Charvátová nezasáhla stejný počet terčů a dojela na 34. místě. Tímto výsledkem si však zajistila účast do závěrečného závodu s hromadným startem. Jessica Jislová udělala jen dvě chyby, ale běžela pomalu a dokončila závod jedno místo za Charvátovou. Tereza Voborníková udělala při prvních třech střelbách celkem sedm chyb a byla předjeta o kolo.

PořadíČ. ZávodniceStátČasZtráta
+moresvg|20px'>Zlatá medaile1Marte Olsbuová Røiselandováleft0:0034:46,91 (0+0+1+0)
56
} || 49 || align=left|Jekatěrina Avvakumovová || align=left| || 2:35 || LAP || 7 (3+4+ + ) || LAP |- | 58 || align=left|Tereza Voborníková || align=left| || 2:47 || LAP || 7 (4+0+3+ ) || LAP |- | rowspan=3|||43 || align=left|Johanna Talihärmová || align=left| || colspan=4 rowspan=3|neodstartovaly |- | 48 || align=left|Justine Braisazová-Bouchetová || align=left| |- | 53 || align=left|Kamila Żuková || align=left| |- class="sortbottom" | colspan="8" align=“center“ | |}.