Biatlon na Zimních olympijských hrách 2022 – závod s hromadným startem muži

8
4
2

Mužský biatlonový závod s hromadným startem na 15 km na Zimních olympijských hrách 2022 v čínském Pekingu se konal Čang-ťia-kchou běžeckém a biatlonovém centru 18. února 2022 jako závěrečný závod biatlonového programu olympijských her.

Zlatou medaili z předcházejících olympijských her získal Francouz Martin Fourcade, který v březnu 2020 ukončil kariéru. Úřadujícím mistrem světa z této disciplíny byl Sturla Holm Laegreid, který skončil šestý.

Vítězem se stal Nor Johannes Thingnes Bø, který získal svoji čtvrtou zlatou a celkově pátou medaili z pekingských her, která představovala jeho pátý kariérní nejcennější zlatý kov, čímž v biatlonových historických statistikách závodů olympijských her dostal před Fourcada na druhé místo. Stříbrnou medaili a svoji vůbec první získal Švéd Martin Ponsiluoma, bronzovou pozici obsadil další Nor Vetle Sjåstad Christiansen.

Program

DatumZahájení (UTC+8)Zahájení (SEČ)Fáze závodu
18. února 202217:0010:00Finále

Průběh závodu

Do závodu se automaticky kvalifikovali všichni medailisté individuálních závodů z těchto her a závodníci, kteří byli v posledním hodnocení světového poháru klasifikováni do 15. místa. +more Zbytek míst obsadili závodníci, kteří dosáhli v uplynulých závodech na pekingských hrách nejvíce bodů.

Závod se opět jel za velkých mrazů a silného větru. Při první střelbě udělal Nor Johannes Thingnes Bø jednu chybu, ale vedoucí skupinu dojel a po čisté druhé střelbě se zařadil s malým náskokem do čela závodu. +more Při třetí střelbě prakticky všichni závodníci chybovali, a tak Johannes Bø i po jednom nezasaženém terči svůj náskok zvyšoval. Na poslední střeleckou položku přijížděl s téměř půlminutovým náskokem, ale udělal zde dvě chyby. Žádný z jeho nejbližších soupeřů toho však nedokázal využít a i do posledního kola tak odjížděl první; 18 vteřin za ním jel Švéd Martin Ponsiluoma a s větší ztrátou další Nor Vetle Sjåstad Christiansen. Johannes Bø však i v poslední kole běžel rychle, celkově dosáhl nejlepšího běžeckého času, a získal tak svoji druhou individuální zlatou medaili z těchto her. Druhé místo obsadil Ponsiluoma a třetí Christiansen, který odrazil útok Francouze Quentina Fillona Mailleta. Jediný český účastník Michal Krčmář běžel pomaleji a udržoval se kolem 16. pozice. Při poslední střelbě však nezasáhl tři terče a dokončil závod na 21. místě.

PořadíČ. ZávodniceStátČasZtráta
left|+moresvg|20px'>Zlatá medaile2left|Johannes Thingnes Bøleft38:14,44 (1+0+1+2)-
left|Stříbrná medaile18left|Martin Ponsiluomaleft38:54,72 (1+0+0+1)+40,3
left|Bronzová medaile8left|Vetle Sjåstad Christiansenleft39:26,93 (2+0+1+0)+1:12,5
4. 1left|Quentin Fillon Mailletleft39:40,05 (1+1+0+3)+1:25,6
5. 23left|Dominik Windischleft39:52,83 (0+2+1+0)+1:38,4
6. 9left|Sturla Holm Laegreidleft40:00,55 (1+2+1+1)+1:46,1
7. 26left|Simon Ederleft40:10,82 (2+0+0+0)+1:56,4
8. 12left|Benedikt Dollleft40:45,86 (0+0+2+4)+2:31,4
9. 14left|Tero Seppäläleft40:47,15 (1+0+2+2)+2:32,7
10. 15left|Johannes Kühnleft40:52,75 (1+0+2+2)+2:38,3
11. 7left|Sebastian Samuelssonleft41:01,04 (0+0+1+3)+2:46,6