8
4
2

Christian Dannemann Eriksen (* 14. února 1992 Middelfart) je dánský profesionální fotbalista, který hraje na pozici ofensivního záložníka za anglický klub Manchester United a za dánský národní tým.

Předtím působil několik let v anglickém Tottenhamu, se kterým dosáhl finále Ligy mistrů UEFA 2018/19, z něhož odešel se spoluhráči jako poražený. Je jediným dalším hráčem po Davidu Beckhamovi s 10 a více asistencemi v nejvyšší anglické ligové soutěži Premier League ve čtyřech sezónách po sobě.

V letech 2011, 2013, 2014 a 2017 získal ocenění dánský fotbalista roku podle hráčské asociace a v roce 2011 také Cenu Johana Cruijffa (Johan Cruijff Prijs), která se v Nizozemsku každoročně uděluje nejlepším mladým hráčům do 21 let.

V roce 2010 debutoval v A-mužstvu dánské reprezentace a v témže roce se zúčastnil Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, kde se stal nejmladším hráčem turnaje. V reprezentaci odehrál více než 100 zápasů.

...
...
...

Do Ajaxu přestoupil 17. října 2008 za odhadovanou částku 1 milion eur v roce 2008 z dánského celku Odense BK. +more Prošel mládežnickými týmy a v A-mužstvu debutoval v Eredivisie 17. ledna 2010 v zápase proti NAC Breda (1:1). Trenér Ajaxu Martin Jol jej přirovnal k dřívějším klubovým talentům Wesley Sneijderovi a Rafaelu van der Vaartovi. Vyzdvihl jeho schopnost číst hru, kterou mimo dvou zmíněných fotbalistů měl i legendární dánský záložník Michael Laudrup, který také působil v Ajaxu Amsterdam.

30. srpna 2013 oznámil anglický klub Tottenham Hotspur, že Eriksena získal z Ajaxu za 13,5 milionu eur.

Tottenham

Sezóna 2013/14

Arsenalu (v lednu 2014)

Ve dresu Tottenhamu okusil anglickou ligu poprvé 14. září 2013, při debutu připravil úvodní gól pro Gylfiho Sigurðssona a podpořil domácí výhru 2:0 nad Norwichem. +more V zápase skupiny Evropské ligy UEFA o čtyři dny později navýšil skóre na 3:0, tímto výsledkem Tottenham porazil norské Tromsø. Koncem roku se trefil z přímého kopu proti WBA, aby se 1. ledna 2014 stal mužem zápasu na hřišti Manchesteru United, na jehož trávníku Tottenham ukořistil výhru 2:1 - jeden gól vstřelil právě Eriksen. 23. března prohrával tým doma se Southamptonem o dva góly, načež se Eriksen poprvé v kariéře dvakrát střelecky prosadil za jeden zápas a zdařilý výkon korunoval asistencí na vítězný gól Sigurdssona v 92. minutě. Střelecká fazóna a i výkony v jarní polovině sezóny pokračovala 12. dubna v zápase na hřišti WBA, to se postaral o závěrečný vyrovnávací gól na 3:3. Po sezóně, v níž zaznamenal celkem 10 gólů a 13 asistencí, jej kluboví fanoušci vyhlásili nejlepším hráčem Tottenhamu za sezónu 2013/14.

Sezóna 2014/15

Pod novým trenérem Mauriciem Pochettinem zahájilo mužstvo sezónu pomalu a v 7. kole hraném 5. +more října 2014 doma proti Southamptonu dosáhlo na první výhru v Premier League od konce srpna. O tu se jediným gólem zápasu postaral Eriksen. Byl to jeho druhý gól ligové sezóny po trefě do sítě Sunderlandu (venkovní zářijová remíza 2:2). V závěru podzimní části se trefil v závěrečných minutách dvou zápasů - na půdě Hull City 23. listopadu a doma s Evertonem 30. listopadu, v obou případech přiklonil výhru 2:1 na stranu Tottenhamu. Totéž se mu zdařilo v další zápase ligy 14. prosince na hřišti Swansea City při další venkovní výhře 2:1. Ovládl odvetu semifinále ligového poháru (EFL Cup) se Sheffieldem United 28. ledna, jeho dva góly zařídily remízu 2:2 a v součtu s prvním zápasem postupový výsledek 3:2. Finále se konalo 1. března 2015 ve Wembley, soupeřem byla Chelsea. Ta nakonec vyhrála 2:0. Londýnské mužstvo trenér Pochettina se umístilo páté v ligové tabulce, sám Eriksen startoval ve 37 zápasech ze 38 zápasů celkem. V Premier League vytvořil nejvíce šancí ze svých spoluhráčů (84) a vsítil 10 gólů, ale ani to nestačilo na kvalifikaci do Ligy mistrů UEFA.

Sezóna 2015/16

Start do třetí sezóny na severozápadě Londýna Eriksenovi zkomplikovalo zranění, kvůli němuž přišel o několik úvodních zápasů, při svém návratu však nahrával na vítězný gól Sona proti Crystal Palace (6. kolo) a v dalším zápase Premier League zahrával volný kop, který našel skórujícího Harryho Kane při výhře 4:1 proti Manchesteru City (7. +more kolo). Na stadionu Swansea City v dalším zápase (8. kolo) dvěma góly zařídil remízu 2:2. V polovině ledna se dvakrát trefil do sítě Sunderlandu a pomohl vyhrát domácí zápas 4:1 (22. kolo). Ke svým 24. narozeninám si nadělil gól do sítě Manchesteru City 14. února 2016, Tottenham i podruhé v sezóně tohoto soupeře porazil, tentokráte 2:1. Tottenham si konečným třetím místem zaručil účast v příští sezóně Ligy mistrů.

Sezóna 2016/17

CSKA Moskva (září 2016)

Před touto sezónou podepsal novou smlouvu zavazující ho v londýnském klubu do roku 2020. Radost mu nepřinesl první ligový gól sezóny, neboť domácí hráči Chelsea vývoj zápasu otočili a vyhráli 2:1. +more Ve 13. kole tak Tottenham 26. listopadu 2016 poprvé okusil ligovou porážku. Další zápas se Swansea 3. prosince se Eriksen dvakrát gólově prosadil a pomohl vyhrát 5:0. Pro tým to byla druhá výhra za posledních 11 zápasů i vzhledem k náročné skupině Ligy mistrů. Dalšími dvěma góly a jednou asistencí podpořil výhru proti Hull City 14. prosince a byl zvolen hráčem zápasu, čímž stvrdil nalezení formy. Do zápasu s Chelsea 4. ledna 2017 vkročil Tottenham s bilancí čtyř výher za poslední čtyři ligové zápasy a utnul obdobnou sérii soupeře čítající 13 výher v lize. Byl to Eriksen, kdo dvakrát asistoval Dele Allimu při domácí výhře 2:0. Po venkovní ligové výhře 1:0 nad Crystal Palace 26. dubna (28. kolo), kterou gólem zařídil právě Eriksen, se klub dotáhl na metu 78 bodů, nejlepší výsledek tohoto klubu v rámci Premier League. V půlce května si při výhře 2:1 v zápase s Manchesterem United připsal asistenci, to už ovšem Tottenham ztratil možnost vybojovat titul na úkor Chelsea. Poslední ligové kolo přineslo výhru 7:1 venku na hřišti Hull City, která upevnila konečné druhé místo se ziskem 86 bodů, které by v předchozích osmi letech na titul stačily. Eriksen dvakrát asistoval na gól a s 15 asistencemi celkově se stal nejlepším nahrávačem Tottenhamu za jednu sezónu v Premier League.

Po sezóně byl podruhé vyhlášen nejlepším klubovým hráčem v sezóně.

Sezóna 2017/18

Vedle gólu do sítě West Hamu při venkovní výhře 3:2 v 6. kole odehraném 23. +more září 2017 se Eriksen posunul do čela nejvíce gólových Dánů v Premier League. Překonaným byl útočník Nicklas Bendtner, jehož Eriksen předehnal vstřelením svého 33. gólu v nejvyšší anglické ligové soutěži. V průběhu 200. soutěžního zápasu za klub se Eriksen 9. prosince gólově podílel na výhře 5:1 proti Stoke City a pomohl zarazit čtyřzápasovou sérii bez ligové výhry. Na konci ledna se trefil při výhře 2:0 nad Manchesterem United a zaznamenal třetí nejrychlejší gól v historii soutěže, když skóroval po 11 vteřinách. Rychlejší góly dali v minulosti Alan Shearer a někdejší kapitán Spurs Ledley King.

V závěru sezóny byl poprvé jmenován do nejlepší sestavy sezóny Premier League podle PFA (Profesionální asociace fotbalistů).

Sezóna 2018/19

Eriksenův gól v rámci úvodního skupinového zápasu Ligy mistrů 18. září 2018 radost nepřinesl, Tottenham prohrál třetí soutěžní zápas v řadě a na hřišti Interu Milán se proto urodil pro Tottenham nepříznivý výsledek 1:2. +more Stal se mužem zápasu s do té doby v lize neporaženou Chelsea 24. listopadu, to dvěma asistencemi pomohl k domácí výhře 3:1. O čtyři dny později rozhodl gólem pátý skupinový zápas znovu s Interem Milán, v domácím prostředí získal Tottenham tři body za výhru 1:0 a v posledním zápase s Barcelonou si klub mohl navzdory počátečním nezdarům zajistit postup do osmifinále. Doma proti Burnley 15. prosince se při výhře 1:0 znovu prosadil z role náhradníka po příchodu na hřiště, odehrál zbylých 25 minut. O osm dní později pomohl i v dalším 18. kole k výhře nad Evertonem 6:2, dále se 26. prosince se prosadil v domácím prostředí proti Bournemouthu při výhře 5:0.

Na konci března prohráli Spurs 1:2 s Liverpoolem. Eriksen asistoval tomuto jedinému gólu a srovnal Davida Beckhama, jediného dalšího hráče, jenž ve čtyřech sezónách anglické ligy po sobě zaznamenal 10 a více asistencí. +more Křest nového stadionu Tottenhamu 3. dubna 2019 skončil výhrou nad Crystal Palace. Eriksen se gólově prosadil 10 minut před koncem a navýšil vedení na konečných 2:0. Pro dánského záložníka šlo mimo jiné o 200. soutěžní zápas za londýnský celek. Třetí místo držel tým i po výhře 1:0 nad Brightonem 23. dubna a byl to Eriksen, kdo tento jediný gól zápasu vstřelil. Ligový závěr proti Evertonu přinesl remízu 2:2, na níž se Dán podílel gólem z přímého kopu. Finální čtvrté místo v ligové tabulce zajišťující Ligu mistrů a umístění v elitní čtyřce čtvrtý rok po sobě bylo vzpruhou pro finále Ligy mistrů proti Liverpoolu, se kterým se Tottenham utkal 1. června 2019, ale prohrál 0:2.

Sezóna 2019/20

Začátkem června 2019 rozvířil spekulace o své další budoucnosti, když sám přiznal, že uvažuje o nové výzvě a rád by zkusil něco jiného. Do svých řad se ho neúspěšně snažil zlanařit Real Madrid, či italský Juventus. +more V letním přestupovém období Eriksen nepřestoupil a sezónu 2019/20 tedy začal v dresu Tottenhamu. Tomu se start do ročníku nepovedl, a tak v listopadu přišel o místo trenér Mauricio Pochettino, kterého nahradil José Mourinho. Ten se snažil Eriksena přesvědčit o prodloužení smlouvy, která mu končila v létě 2020. Eriksen nicméně přišel o místo v základní sestavě a rozhodl se, že smlouvu s anglickým klubem neprodlouží.

Inter Milán

Dne 28. ledna 2020 přestoupil do italského klubu Inter Milán za částku takřka 17 milionů liber. +more Podepsal kontrakt do roku 2023. Trenér Antonio Conte hráče okamžitě nasadil do sestavy, v klubu debutoval 29. ledna, když nastoupil na poslední půlhodinu utkání italského poháru proti Fiorentině. V Serii A debutoval 2. února v zápase proti Udinese při výhře 2:0. Svoji premiérovou branku v dresu Interu vstřelil 20. února v šestnáctifinále Evropské ligy proti bulharskému Ludogorci Razgrad.

Sezóna 2020/21

O Eriksenově nespokojenosti v Interu se začalo spekulovat už na začátku nového ročníku a čím dál častěji se začaly objevovat informace, že v létě 2021 klub opustí. Většinu angažmá v italském klubu trávul na lavičce náhradníků. +more Od vedení dostal v prosinci 2020 svolení k odchodu z klubu.

Sezóna 2021/22

Eriksen sedm týdnů po srdeční zástavě během utkání na mistrovství Evropy poprvé navštívil spoluhráče z Interu Milán připravující se na novou sezonu v srpnu 2021. Zatím nebylo jasné, kdy a zda vůbec se Eriksen vrátí k fotbalové kariéře a zda to bude v Interu. +more Pravidelně se podroboval vyšetřením, která měla mimo jiné zjistit, zda bude potřebovat voperovaný defibrilátor, nebo zda se bez přístroje hlídajícího činnost srdce v budoucnu obejde. Na tom také záviselo to, zda bude moci hrát italskou ligu, protože v ní start hráčů s implantovaným defibrilátorem pravidla neumožňují.

V říjnu 2021 představitelé Interu Milán uvedli, že se nebudou bránit prodeji Eriksena do zahraničí, jelikož v italské nejvyšší soutěži kvůli implantovanému defibrilátoru hrát nesmí. V prosinci se Eriksen vrátil k individuálnímu tréninku, a to v Odense, kde začínal s kariérou.

Dne 17. prosince 2021 Eriksen a Inter Milán oficiálně oznámili rozvázání smlouvy dánského záložníka s klubem. Za klub odehrál 60 utkání a vstřelil 6 gólů.

Brentford

Eriksen se vrátil na fotbalovou scénu v lednu 2022, když s nováčkem Premier League Brentfordem uzavřel kontrakt platný do konce června, jehož součástí byla i opce na prodloužení spolupráce. Osm měsíců po srdečním kolapsu na mistrovství Evropy zapojil poprvé do zápasu, když v den svých třicátých narozenin nastoupil na hodinu do přípravného utkání proti Southendu United a pomohl asistencí k výhře 3:2. +more Svého soutěžního debutu v dresu Brentford se dočkal 26. února, když nastoupil do utkání proti Newcastlu United.

Manchester United

Eriksen po odchodu z Brentfordu v létě 2022 zamířil do Manchesteru United. Třicetiletý dánský reprezentant ve svém novém působišti uzavřel smlouvu do roku 2025. +moreMistrovství Evropy 2012, napravo rozehrává nizozemský obránce Ron Vlaar. .

Mládežnické reprezentace

Eriksen hrál za dánské reprezentační výběry od kategorie do 17 let. S reprezentací do 21 let se v roce 2011 zúčastnil Mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které se konalo právě v Dánsku (to mělo jistou účast jako pořadatelská země). +more Dánům se postup do vyřazovací fáze nezdařil (i když o něj bojovali v závěrečném utkání základní skupiny), se třemi body skončili po prohrách se Švýcarskem (0:1) a Islandem (1:3) a výhře nad Běloruskem (2:1) na poslední čtvrté příčce základní skupiny A. Eriksen zaznamenal jeden gól v zápase s Běloruskem.

A-mužstvo

V A-týmu Dánska zažil debut 3. března 2010 ve Vídni v přátelském utkání s Rakouskem. +more Nebyla to vítězná premiéra, Dánsko podlehlo soupeři 1:2, Eriksen nastoupil na hřiště v 57. minutě (za stavu 1:2).

První gól za seniorskou reprezentaci vstřelil v kvalifikační střetnutí s domácím Islandem 4. června 2011, kdy v 75. +more minutě vstřelil branku na konečných 2:0 pro Dánsko.

Nastoupil i v kvalifikaci na MS 2014. Hrál např. +more v utkání s Českou republikou na Andrově stadionu v Olomouci 22. března 2013, kde Dánsko porazilo ČR 3:0. Nastoupil v základní sestavě i v dalším kvalifikačním utkání 26. března 2013 v Kodani proti hostujícímu Bulharsku, které skončilo remízou 1:1. Dánsko získalo z 5 zápasů jen 6 bodů a kleslo na čtvrté místo za Českou republiku.

Účast Christiana Eriksena na vrcholových turnajích: * Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice - základní skupina E * EURO 2012 v Polsku a Ukrajině - základní skupina B

Mistrovství světa 2010

Zúčastnil se Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, kde se Dánsko utkalo v základní skupině E postupně s Nizozemskem (14. června, prohra 0:2), Kamerunem (19. +more června, výhra 2:1) a Japonskem (24. června, prohra 1:3). Do utkání s Nizozemskem nastoupil v 73. minutě, proti Kamerunu nehrál a proti Japonsku šel na hřiště v 67. minutě. Dánsko skončilo se třemi body na nepostupovém třetím místě tabulky a se světovým šampionátem se rozloučilo.

EURO 2012

Eriksen hrál i na Euru 2012, kde se Dánsko střetlo v základní skupině B („skupina smrti“ - nejtěžší základní skupina na turnaji) postupně s Nizozemskem (9. června, výhra 1:0), Portugalskem (13. +more června, prohra 2:3) a Německem (17. června, prohra 1:2). Ke všem třem zápasům nastoupil v základní sestavě, Dánsko získalo 3 body a umístilo se na třetí příčce, což na postup do čtvrtfinále nestačilo.

EURO 2020

V zápase proti Finsku hraném 12. června 2021 ve 43. +more minutě zkolaboval a musel být přímo na hřišti oživován. Resuscitace byla úspěšná a Eriksen byl převezen do nedaleké nemocnice. Následně se 17. června 2021 úspěšně podrobil intervenčnímu zákroku, při kterém mu byl do srdce zaveden implantabilní kardioverter - defibrilátor (ICD) a o den později byl z nemocnice propuštěn. Na jeho podporu byla 22. června v 10. minutě zápasu mezi Dánskem a Belgií (10 je číslo na Eriksenově dresu) přerušena hra a osazenstvo stadionu mu vzdalo hold minutu trvajícím potleskem.

Návrat do reprezentace

Eriksen se devět měsíců po zástavě srdce při zápase mistrovství Evropy vrací do národního týmu, když figuroval v březnové nominaci na přípravné zápasy s Nizozemskem a Srbskem. 26. +more března se poprvé objevil v dánském dresu od svého kolapsu a po dvou minutách pobytu na hřišti se střelecky prosadil.

Reprezentační góly a zápasy

;Góly Christiana Eriksena v A-mužstvu Dánska

14. 6. +more 2011Reykjavík, IslandIsland0:2 (75. )0:2kvalifikace na EURO 2012
210. 8. 2011Hampden Park, Glasgow, SkotskoSkotsko1:1 (31. )2:1přátelský zápas
35. 6. 2013Nordjyske Arena, Aalborg, DánskoGruzie2:1 (89. )2:1přátelský zápas
414. 8. 2013PGE Arena, Gdaňsk, PolskoPolsko1:1 (18. )3:2přátelský zápas
522. 5. 2014Nagyerdei stadion, Debrecín, MaďarskoMaďarsko1:1 (56. )2:2přátelský zápas
.

Profil hráče

Eriksen je ofenzivní záložník, médii označovaný za takzvanou „klasickou desítku“. Mezi jeho dovednosti náleží čtení hry a skvělá přihrávka. +more Pod taktovkou dvojice trenérů Andrého Villase-Boase i Tima Sherwooda byla Eriksenovi dopřána volnost na hřišti. Volnost měl již předtím v Ajaxu, kde vytvářel šance spoluhráčům a také sám góly střílel. V Tottenhamu pod trenérem Mauriciem Pochettinem se jeho role ustálila, adaptoval se totiž do více pracovitého hráče, díky čemuž ubylo fotbalu „na efekt“.

;AFC Ajax * 3× vítěz Eredivisie - 2010/11, 2011/12, 2012/13 * 1× vítěz nizozemského KNVB poháru - 2009/10 * 1× vítěz nizozemského superpoháru Johana Cruijffa - 2013

Inter Milán * 1× vítěz Serie A - 2020/21

Individuální ocenění

DBU's Talentpris 2008: Fotbalista roku v Dánsku (kategorie do 17 let) * Dánský fotbalista roku podle hráčské asocice: 2013, 2014, 2015, 2018 * Dánský fotbalista roku podle TV2: 2011, 2013, 2014, 2017 * Hráč sezóny klubu Tottenham Hotspur: 2013/14, 2016/17 * Nejlepší sestava sezóny Premier League podle PFA: 2017/18 * Hráč utkání: 12. června 2021 byl označen hráčem zápasu v utkání Dánsko - Finsko, ve kterém odehrál kvalitní první poločas, ale ve 43. +more minutě zkolaboval a musel být minuty resuscitován.

Poznámky

[url=https://www. transfermarkt. +morecom/christian-eriksen/profil/spieler/69633]Profil hráče[/url] na Transfermarkt. com * [url=http://www. national-football-teams. com/v2/player. php. id=38913]Profil hráče[/url] na National-football-teams. com * [url=http://www. dbu. dk/landshold/landsholdsdatabasen/LBasePlayerInfo. aspx. playerid=5999]Profil hráče[/url] na DBU. dk.

Kategorie:Dánští fotbaloví reprezentanti Kategorie:Dánští fotbalisté Kategorie:Fotbaloví záložníci Kategorie:Fotbalisté AFC Ajax Kategorie:Fotbalisté Odense Boldklub Kategorie:Fotbalisté Tottenhamu Hotspur Kategorie:Narození 1992 Kategorie:Narození 14. +more února Kategorie:Narození v Dánsku Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Fotbalisté Interu Milán Kategorie:Fotbalisté Brentford FC.