David Rozehnal

8
4
2

David Rozehnal (* 5. července 1980 Šternberk) je bývalý český fotbalový obránce a reprezentant, od léta 2015 do roku 2018 hráč belgického klubu KV Oostende. V tomto týmu ukončil kariéru. Hrál na pozici středního obránce (stopera). Mistr Evropy hráčů do 21 let z roku 2002.

Oženil se v roce 2006 se svou přítelkyní Petrou Vránkovou po čtyřech letech známosti. Následující rok se jim narodil první syn.

...
...
...

David Rozehnal zahájil svou profesionální fotbalovou kariéru v moravském klubu SK Sigma Olomouc a jeho výkony mu brzo vynesly pozvánku do české reprezentace do 21 let.

V létě 2003 přestoupil za 19 000 000 Kč do belgického celku Club Brugge KV. V Belgii vyhrál s klubem belgický národní pohár a získal titul v belgické lize (sezóna 2004/2005). +more V červnu 2005 podepsal smlouvu s francouzským mužstvem Paris Saint-Germain.

Newcastle United. +more Ve francouzském celku působil v letech 2005-2007 a ve své druhé sezóně 2006/2007 byl vyhlášen klubovým hráčem sezóny. V roce 2006 vyhrál s týmem francouzský pohár, když PSG porazilo ve finále Olympique de Marseille 2:1. Jeho forma zaujala některé soupeře, např. německou Borussii Dortmund, anglický Newcastle United FC a španělskou Sevillu.

22. června 2007 bylo hráčovým agentem potvrzeno dosažení dohody o přestupu do Newcastlu. +more 25. června podstoupil Rozehnal zdravotní prohlídku a 29. června Newcastle United FC oznámil, že přestup za 2 900 000 £ je hotov. 11. srpna český hráč absolvoval první zápas v dresu Newcastlu proti domácímu Boltonu Wanderers, byla to úspěšná premiéra, neboť Newcastle vyhrál 3:1.

Po půl roce (konkrétně 31. ledna 2008) však odešel na hostování do italského Lazia a 9. +more června 2008 se stal jeho hráčem. Stihl zde získat italský pohár v roce 2009.

Po roce v Itálii David Rozehnal opouští Řím a míří do německé Bundesligy do klubu Hamburger SV, kde podepisuje kontrakt do 30. června 2012. +more Po slabších výkonech a několika chybách ale ztratil místo v prvním týmu Hamburku. 31. srpna 2010 německý klub potvrdil zájem Lille OSC o roční hostování s tím, že Hamburk bude hradit část hráčova platu.

V Lille získal v roce 2011 francouzský fotbalový pohár, když ve finále čelil svému bývalému klubu Paris Saint-Germain. Lille zvítězilo 1:0 a získalo tuto trofej poprvé od roku 1955. +more Po sezóně 2010/2011, ve které Lille získalo také ligový titul se Rozehnal stal kmenovým hráčem francouzského klubu.

V červenci 2015 po vypršení smlouvy s Lille přestoupil do belgického klubu KV Oostende. V roce 2018 zde ukončil kariéru.

U21

David Rozehnal působil v letech 2001-2002 v české reprezentaci do 21 let. Celkem odehrál 8 zápasů s bilancí 3 výhry, 3 remízy (zápasy na ME U21 s Itálií - 3:2 po prodloužení a Francií - 3:1 na pokutové kopy skončily vítězstvím ČR až po řádné hrací době) a 2 prohry, vstřelil 1 gól.

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2002

Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2002 ve Švýcarsku, kde česká reprezentační jedenadvacítka vyhrála svůj premiérový titul, když ve finále porazila Francii na pokutové kopy.

V prvním zápase základní skupiny B 16. května prohrála česká reprezentace s Francií (prohra 0:2), trenér Miroslav Beránek nasadil Davida Rozehnala v základní sestavě, ten odehrál plný počet minut. +more 19. května následoval zápas s Belgií konaný v Ženevě, Rozehnal odehrál opět kompletní utkání, které skončilo výsledkem 1:0 pro ČR. V posledním zápase skupiny proti Řecku nehrál, zápas dospěl k remíze 1:1.

V semifinále 25. května narazilo české mládežnické družstvo na tým Itálie, který porazilo zlatým gólem na 3:2 Michala Pospíšila v 9. +more minutě prodloužení. Rozehnal strávil na hřišti kompletních 100 minut a v první minutě vstřelil úvodní gól utkání.

Ve finále 28. května se ČR opět střetla se svým soupeřem ze základní skupiny Francií. +more Tentokrát gól v řádné hrací době ani v prodloužení nepadl a musely rozhodnout pokutové kopy. V nich exceloval Petr Čech, jenž zlikvidoval 3 ze 4 pokusů soupeře a český tým slavil svůj první titul. David Rozehnal byl jistý v obraně a absolvoval celé utkání. Zároveň to bylo poslední vystoupení mladého obránce za reprezentační tým do 21 let.

A-mužstvo

První zápas v A-mužstvu české reprezentace absolvoval David Rozehnal 18. února 2004 proti Itálii, přátelský zápas hraný v italském městě Palermo skončil remízou 2:2, hráč odehrál první poločas.

Po zápase s Arménií (červen 2005) v kvalifikaci o Mistrovství světa 2006 tehdejší trenér Karel Brückner přirovnal jeho výkon k baroku (nepovedený zápas). Poté šly jeho výkony rapidně nahoru a v listopadovém barážovém dvojzápase uhlídal nebezpečného norského útočníka Johna Carewa (ČR vyhrála 1:0 v Norsku i v domácí odvetě).

Svůj první a jediný gól v dresu národního týmu (A-mužstva) vstřelil v přátelském utkání 12. srpna 2009 na stadioně Na Stínadlech v Teplicích proti Belgii, když v 78. +more minutě zvyšoval na konečných 3:1 pro Českou republiku.

Celkem odehrál v seniorské reprezentaci 60 utkání s bilancí 33 výher, 13 remíz a 14 proher. Vstřelil 1 gól.

Účast na vrcholových turnajích: * ME 2004 v Portugalsku * MS 2006 v Německu * ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku

EURO 2004

Na evropském šampionátu 2004 v Portugalsku byl český tým nalosován do poměrně těžké skupiny s Německem, Nizozemskem a Lotyšskem. V prvním utkání 15. +more června 2004 proti Lotyšsku (výhra ČR 2:1) David Rozehnal nenastoupil. Objevil se až ve druhém zápase 19. června 2004 na stadionu v Aveiru proti Nizozemsku, když v 75. minutě nahradil na hřišti Jana Kollera. Česká reprezentace v divokém zápase 4 minuty předtím srovnala dvougólové manko a Rozehnal přišel vyztužit obranné řady. ČR nakonec zápas dokázala otočit a vyhrát poměrem 3:2. V posledním vystoupení českého celku v základní skupině si trenér Karel Brückner mohl dovolit 9 změn v základní sestavě, ale Rozehnal v ní nechyběl. Český tým porazil Německo 2:1 a vyhrál skupinu s plným počtem bodů (9).

Ve čtvrtfinále 27. června 2004 narazilo národní mužstvo na Dánsko, celek vyznávající rovněž ofenzivní hru. +more V 65. minutě střídal na hřišti René Bolfa, české mužstvo zvítězilo nad skandinávským soupeřem přesvědčivě 3:0.

V semifinále se favorizovaný český tým utkal s překvapením turnaje Řeckem a podlehl mu 0:1 po prodloužení, rozhodl stříbrný gól Traianose Dellase. Do tohoto zápasu David Rozehnal nenastoupil, přednost dostal René Bolf.

Mistrovství světa 2006

Na MS 2006 v Německu se střetla česká reprezentace v základní skupině E postupně s USA, Ghanou a Itálií. V prvním zápase (12. +more června 2006 proti USA, výhra ČR 3:0) odehrál Rozehnal kompletní počet minut, ale již v 16. minutě dostal žlutou kartu. Ve druhém utkání 17. června 2006 s Ghanou absolvoval na hřišti rovněž celou hrací dobu, ale prohře 0:2 nedokázal se svými spoluhráči zabránit.

V závěrečném zápase základní skupiny 22. června proti Itálii byl na hřišti svědkem prohry 0:2, která znamenala obsazení nepostupového třetího místa se 3 body za Itálií a Ghanou.

EURO 2008

Na ME 2008 ve Švýcarsku a Rakousku byl český tým nalosován do základní skupiny A se Švýcarskem, Portugalskem a Tureckem. V prvním zápase (zahajovací utkání šampionátu) proti Švýcarsku nastoupil David Rozehnal v základní sestavě, utkání skončilo vítězstvím ČR 1:0. +more Ve druhém utkání s Portugalskem nedokázal se spoluhráči zabránit 3 brankám v české síti a český tým prohrál 1:3. Rozehnal odehrál celý zápas. Ve třetím utkání s Tureckem, v němž se oba celky utkaly o přímý postup do čtvrtfinále byl u kolapsu českého týmu, který nedokázal v závěru udržet náskok 2:0 a prohrál výsledkem 2:3.

Reprezentační góly a zápasy

Sportingem Lisabon (2010). +more Góly Davida Rozehnala za českou reprezentaci do 21 let

DatumStadionSoupeřSkóre (min. )VýsledekSoutěžGól
125. 5. 2002Hardturm, Curych, ŠvýcarskoItálie1:0 (1. )3:2 (po prodl. )ME U21 2002padl ze hry
.

Góly Davida Rozehnala za A-mužstvo české reprezentace

112. +more 8. 2009Na Stínadlech, TepliceBelgie3:1 (78. )3:1přátelské utkánípadl ze hry