Formule 1 v roce 1956

8
4
2

Sezóna Formule 1 v roce 1956 byla sedmou sezónou Mistrovství světa vozů Formule 1. Sezóna začala 22. ledna na okruhu v Buenos Aires a končila 2. září závodem v Itálii na Monze. Mistrem světa se pro tento rok stal Argentinec Juan Manuel Fangio, čímž získal svůj celkový čtvrtý titul mistra světa.

...

Týmy a jezdci

EntrantConstructorChassisEngineTyreDriverRounds
Officine Alfieri MaseratiMaserati250FMaserati 250F1 2. 5 L6PirelliStirling Moss1-2, 4-8
Jo Bonnier8
Owen Racing OrganisationMaseratiBRM250F P25Maserati 250F1 2. +more5 L6 BRM P25 2. 5 L4PirelliDunlopMike Hawthorn1-2, 6
Tony Brooks2, 6
Ron Flockhart6
Alberto UriaMaseratiA6GCMMaserati 250F1 2. 5 L6PirelliAlberto Uria1
Óscar González1
Scuderia FerrariFerrariD50 555Ferrari DS50 2. 5 V8 Ferrari 555 2. 5 L4Englebert PirelliJuan Manuel Fangio1-2, 4-8
Wolfgang von Trips8
Equipe GordiniGordiniT16T32Gordini 23 2. 5 L6 Gordini 25 2. 5 L8EnglebertRobert Manzon2, 5-8
Élie Bayol2
André Pilette2, 5, 7
Hermano da Silva Ramos2, 5-6, 8
André Milhoux7
André Simon8
Ecurie RosierMaserati250FMaserati 250F1 2. 5 L6PirelliLouis Rosier2, 4-7
Vandervell ProductsVanwallVW 2Vanwall 254 2. 5 L4PirelliMaurice Trintignant2, 4, 6, 8
Harry Schell2, 4-6, 8
Mike Hawthorn5
Colin Chapman5
José Froilán González6
Piero Taruffi8
Gould's Garage (Bristol) H. H. GouldMaserati250FMaserati 250F1 2. 5 L6DunlopHorace Gould2, 4, 6-7
Giorgio ScarlattiFerrari500Ferrari 500 2. 0 L4PirelliGiorgio Scarlatti2
Scuderia Centro SudMaseratiFerrari250F 500Maserati 250F1 2. 5 L6 Ferrari 500 2. 0 L4PirelliLouis Chiron2
Gerino Gerini8
Connaught EngineeringConnaught-AltaBAlta GP 2. 5 L4PirelliAvonArchie Scott-Brown6, 8
Emeryson CarsEmeryson-Alta56Alta GP 2. 5 L4DunlopPaul Emery6
Ottorino VolonterioMaseratiA6GCMMaserati 250F1 2. 5 L6PirelliOttorino Volonterio7
Výše uvedený seznam nezahrnuje týmy a jezdce z Indianapolis 500 1956.

Shrnutí sezóny

Fangio se přidal k Ferrari poté, co Mercedes-Benz, s nímž vyhrál tituly 1954 a 1955, ze sportu odešel. Ferrari získalo vozy D50 týmu Lancia a dalo dohromady silný tým jehož součástí byl Juan Manuel Fangio, Eugenio Castellotti, Luigi Musso a Peter Collins. +more Fangio vyhrál úvodní závod když sdílel Mussův vůz poté, co se jeho vlastní auto porouchalo. Collins a Fangioův týmový kolega z Mercedesu, Stirling Moss - nyní jezdící za Maserati, představoval největší výzvu pro jeho obhajobu titulu, každý vyhrál dva závody. Tato sezóna již nebyla pouze o jednom týmu, ale mimo rychlé Ferrari vyhrálo 2 závody Maserati a britské Connaughts, Vanwall a BRM se také předvedli v dobrém světle.

Argentina

Po přestupu do Ferrari se Fangio rychel adaptoval na nový vůz a v kvalifikaci získal pole position o celé 2 sekundy před Eugeniem Castellottim. Ze začátku závodu se však propadl hlouběji do pole. +more Poté, co se ve vedení závodu vystřídali González, Menditéguy a Moss, tak se Fangio v 67. kole vrátil na vedoucí příčku, když se jeho vůz porouchal a on využil vozu Luigiho Mussa a dovezl jej do cíle na prvním místě. I přesto, že Fangio v závodě zvítězil a získal nejrycheljší kolo, tak se do vedení šampionátu přesunul Jean Behra (Fangio a Musso si body zaprvní místo rozdělili na půl).

Monako

Závod vyhrál Stirling Moss ve svém Maserati, který vedl od vlajky k vlajce. Juan Manuel Fangio měl problémy se svým Ferrari, ale poté, co nechal Eugenia Castellottiho převzít své auto, on si vzal sesterský vůz Petera Collinse. +more Moss si v poklidu pro šachovnicouvou vlajku, i přes zuřivou jízdu Fangia, který ztrátu dokázal stáhnout už jen na rozdíl 6 sekund. Jean Behra využil problémů Ferrari a dojel na třetím místě ve svém Maserati.

Indianapolis 500

S náskokem 20 sekund a vedení závodu od 76. kola si pro první vítězství v Indy 500 dojel Pat Flaherty, následovaný Samem Hanksem a Donem Freelandem.

Belgie

V deštivém závodě ve Spa vedl do 24. kola Juan Manuel Fangio, dokud se na jeho velmi nespolehlivém Ferrari nepoškodila převodovka a on musel z vedení závodu odstoupit. +more Striling Moss měl v závodě také problémy a odstoupil, ale pak převzal vůz kolegy Cesara Perdisi a dovezl jej na 3. místě. První vítězství ve Formuli 1 získal dominantní Peter Collins a za ním druhý získal první pódium Paul Frère.

Francie

Závod byl zvýrazněn vzrušující bitvou mezi dvěma vozy Lancia-Ferrari Petera Collinse a Eugenia Castellottiho, která byla zmařena 10 kol před konce, když tým nařídil jezdcům držet místa s Collinsem vpředu a Castellottim na druhém místě,aby se předešlo kolizím a přetěžování vozů. Collins nakonec zvítězil o 0,3 sekundy. +more Téměř o minutu a půl později se umístil na třetím místě Jean Behra v Maserati, jediném dalším autě ve stejném kole jako vedoucí závodu.

Velká Británie

Po ročním výpadku se Silverstone zase vrátil do Formule 1 a zvítězil na něm Juan Manuel Fangio. Druhý dojel Peter Collins, který si vzal vůz od Alfonsa de Portaga. +more Sterling Moss vedl v průběhu závodu přes 50 kol, ale poté, co ho Fangio předjel začal klesat polem a nakonec pár kol před koncem odstoupil kvůli problíému s osou. Fangio se dotáhl za Collinse na rozdíl jediného bodu.

Německo

V Německu neměl Fangio soupeře a poté, co Peter Collins dvakrát odstoupil ho v šampionátu přeskočil na rozdíl osmi bodů. Druhý byl Strling Moss a třetí Jean Behra. +more Celkem dojelo pouze 5 jezdců.

Itálie

Jean Behra a Peter Collins měli oba ztrátu 8 bodů na Fangia a proto aby vyhráli šampionát musel jeden z nich vyhrát závod a Fangio nedokončit nebo dojet mimo body. Závod vyhrál Stirling Moss v Maserati, ale v neuvěřitelném projevu sportovního ducha předal Peter Collins svou Lancii-Ferrari Fangiovi, což mu umožnilo podělit se s Collinsem o druhé místo a zajistit si čtvrté mistrovství světa. +more Třetí místo obsadil Ron Flockhart v Connaughtu, jediném umístění na stupních vítězů pro tuto značku.

Konečné hodnocení Mistrovství Světa

Prvních pět závodníkům bylo v každém závodě uděleny mistrovské body v rozmezí 8-6-4-3-2, přičemž další bod byl přidělen jezdci, který zajel nejrychlejší kolo závodu. Body za sdílené vozy byly rozděleny rovnoměrně mezi řidiče, bez ohledu na to, kdo odjel více kol. +more Byly započítány pouze výsledky nejlepších pěti závodů.