Grand Prix Španělska 2019

8
4
2

Grand Prix Španělska 2019 (oficiálně Formula 1 Emirates Gran Premio De España 2019) se jela na okruhu Circuit de Catalunya v Montmeló ve Španělsku dne 12. května 2019. Závod byl pátým v pořadí v sezóně 2019 šampionátu Formule 1.

Pozadí

Pořadí jezdců před závodem

Do závodu šel jako vedoucí jezdec Valtteri Bottas o šest bodů před Lewisem Hamiltonem. Bottasův tým Mercedes navíc vedl před závodem i Pohár konstruktérů s náskokem 57 bodů na druhé Ferrari.

Trénink

V prvním tréninku byl nejrychlejší Valtteri Bottas z Mercedesu, který zajel čas 1:17. 951. +more Druhý Sebastian Vettel z Ferrari na něj ztratil 115 tisícin a třetí Charles Leclerc, týmový kolega Vettela, zaostal o 221 tisícin sekundy. Pětinásobný světový šampion Lewis Hamilton byl "až" čtvrtý. Překvapením je umístění Maxe Verstappena z Red Bullu, jenž skončil na 12. místě s mankem téměř dvou vteřin na lídra Bottase. Celé startovní pole uzavřeli oba jezdci stáje Williams v pořadí Robert Kubica, George Russell. Průběh úvodního tréninku narušil Lance Stroll, který narazil do bariéry.

Druhý trénink opět opanoval Valtteri Bottas časem 1:17. 284. +more Na druhé pozici dojel Lewis Hamilton se ztrátou 49 tisícin sekundy a třetí příčku si pro sebe rezervoval znovu Charles Leclerc. Sebastian Vettel si s Lewisem Hamiltonem oproti prvnímu tréninku prohodil pořadí a obsadil čtvrtý flek. Max Verstappen se výrazně zlepšil a zařadil se na páté místo.

Třetí trénink nabídl mnoho zajímavých momentů. Nejdříve dostal hodiny Sebastian Vettel a po něm také Valtteri Bottas, načež musely být vyvěšeny červené vlajky. +more V závěru havaroval George Russell a poslední trénink byl ukončen o několik minut dříve. Nejlepší čas (1:16. 568) zaknihoval Lewis Hamilton, který za sebou nechal Charlese Leclerca (+0,531) a Valtteriho Bottase (+0,555).

Kvalifikace

V první části kvalifikace skončili oba piloti Williamsu George Russell a Robert Kubica. Spolu s nimi nepostoupili Antonio Giovinazzi, Lance Stroll a překvapivě ani Nico Hülkenberg, který ale v úvodu kvalifikace boural a musel do boxů pro nové přední křídlo.

Druhá fáze kvalifikace se stala konečnou pro Landa Norrise, Alexandera Albona, Carlose Sainze, Kimiho Räikkönena a Sergia Péreze. +more Především od Kimiho Räikkönena se čekal lepší výsledek a španělští fanoušci tajně doufali, že by jejich miláček Carlos Sainz mohl udělat skvělý rezultát v podobě postupu mezi desítku nejrychlejších, leč nepovedlo se.

Pole position získal v Barceloně Valtteri Bottas, který porazil svého týmového kolegu Lewise Hamiltona o více než půl sekundy a překazil mu tak šňůru tří vyhraných kvalifikací ve Španělsku v řadě. Do druhé řady se postaví Sebastian Vettel a Max Verstappen. +more Charles Leclerc dojel až pátý, protože v úvodu třetí části kvalifikace měl blíže nespecifikované problémy, kvůli nimž stihl jen jeden měřený pokus.

2088Robert KubicaWilliams-Mercedes1:20. 25419
107% času vítěze:1:22. 367107% času vítěze:1:22. 367107% času vítěze:1:22. 367107% času vítěze:1:22. 367107% času vítěze:1:22. 367107% času vítěze:1:22. 367107% času vítěze:1:22. 367107% času vítěze:1:22. 367

Ret4Lando NorrisMcLaren-Renault44Srážka10
Nejrychlejší kolo:Lewis Hamilton (Mercedes) 1:18. 492 (v kole 54)Nejrychlejší kolo:Lewis Hamilton (Mercedes) 1:18. 492 (v kole 54)Nejrychlejší kolo:Lewis Hamilton (Mercedes) 1:18. 492 (v kole 54)Nejrychlejší kolo:Lewis Hamilton (Mercedes) 1:18. 492 (v kole 54)Nejrychlejší kolo:Lewis Hamilton (Mercedes) 1:18. 492 (v kole 54)Nejrychlejší kolo:Lewis Hamilton (Mercedes) 1:18. 492 (v kole 54)Nejrychlejší kolo:Lewis Hamilton (Mercedes) 1:18. 492 (v kole 54)Nejrychlejší kolo:Lewis Hamilton (Mercedes) 1:18. 492 (v kole 54)