Lance Stroll

8
4
2

Lance Stroll (* 29. října 1998 Montréal) je kanadský automobilový závodník židovského původu. V současnosti je jezdcem týmu Aston Martin ve Formuli 1.

...

Kariéra před Formulí 1

Je synem podnikatele v oděvním průmyslu Lawrence Strolla, jednoho z nejbohatších Kanaďanů a automobilového nadšence. Vyrůstal v Ženevě, závodil v kartingu a roku 2010 vstoupil do Ferrari Driver Academy. +more V roce 2014 vyhrál italský šampionát Formule 4 pro tým Prema Powerteam, v jehož řadách také zvítězil v roce 2015 v novozélandské Toyota Racing Series. V roce 2016 se stal mistrem Evropy Formule 3.

Formule 1

Williams (2017-2018)

2017

Dne 3. +more listopadu 2016 oznámil tým Williams, že pro něj bude Stroll v sezóně 2017 jezdit.

První tři závody v Austrálii, Číně a Bahrajnu nedokončil. Závod v Rusku dokončil těsně mimo body na jedenáctém místě. +more Ve Španělsku skončil na šestnáctém místě. V sedmdesátém prvním kole Velké ceny Monaka musel kvůli technickým problémům odstoupit. První body získal za deváté místo při domácí Velké ceně Kanady. Při Velké ceně Ázerbájdžánu dokázal dojet na třetím místě. Stal se tak nejmladším nováčkem a druhým nejmladším jezdcem po Maxi Verstappenovi, který se ve věku 18 let a 239 dní dokázal postavit na pódium. V mokré kvalifikaci na Velkou cenu Itálie dokázal zajet čtvrtý nejrychlejší čas a díky penalizaci jezdců Red Bullu se posunul na druhé místo. Stal se tak nejmladším jezdcem, který ve věku 18 let a 310 dní stál v první řadě na startovním roštu. Závod dokončil na sedmém místě. Ve Velké ceně Mexika dokázal dojet na šestém místě po startu z jedenáctého místa.

Celkově v sezóně skončil na 12. místě se ziskem čtyřiceti bodů.

2018

V sezóně 2018 se Strollovi již tolik nedařilo. První body získal za osmé místo při Velké ceně Ázerbájdžánu. +more Domácí závod v Kanadě po kolizi s Brendonem Hartleym nedokončil. Další dva body získal za deváté místo v Itálii.

V sezóně získal 6 bodů a skončil na celkovém 18. místě.

Racing Point (2019-2020)

2019

Dne 30. +more listopadu 2018 bylo oznámeno, že se Stroll v sezóně 2019 stane jezdcem týmu Racing Point. Nahradil tak Estebana Ocona.

V prvním závodě v Austrálii dokázal dojet na bodovaném devátém místě. Z Velké ceny Španělska musel po kolizi s Landem Norrisem odstoupit. +more V domácí Velké ceně Kanady skončil na devátém místě. Po výborném strategickém tahu týmu, dojel ve Velké ceně Německa na čtvrtém místě. V Itálii startoval z devátého místa, ale po kolizi se Sebastianem Vettelem se propadl mimo body. Při Velké ceně Ruska dojel těsně mimo body na jedenáctém místě. V Japonsku se po diskvalifikaci jezdců týmu Renault posunul na bodované deváté místo. Závod v Brazílii kvůli problémům se zavěšením kola nedokončil. Ani poslední závod v Abú Zabí nedokončil.

V sezóně obsadil celkové 15. místo se ziskem 21 bodů.

2020

I v sezóně 2020 pokračuje Stroll u týmu Racing Point.

Kvůli pandemii covidu-19 byl start sezóny odložen. Prvním závodem byla Velká cena Rakouska, kterou kvůli problémům s motorem nedokončil. +more V následujícím závodě, který nesl název Velká cena Štýrska, skončil na bodovaném sedmém místě. Do Velké ceny Maďarska odstartoval ze třetího místa. Závod dokončil na místě čtvrtém. V následujícím závodě v Británii skončil na devátém místě. I o týden později během Velké ceny 70. výročí Formule 1 skončil na bodech a to na šestém místě. Do Velké ceny Španělska startoval z pátého místa. Hned po startu se dostal na třetí pozici, kde se několik kol držel před Valtterim Bottasem. Závod dokončil, i díky penalizaci týmového kolegy Sergia Péreze, na čtvrtém místě. Díky červeným vlajkám při Velké ceně Itálie se dostal na druhé místo a závod dokončil na místě třetím, získal tak první pódiové umístění pro tým Racing Point. Následující závod v Toskánsku po nehodě nedokončil. Ani následující závod v Rusku po kolizi nedokončil. Do závodu v Eifelu kvůli zdravotním potížím nenastoupil. V závodě ho nahradil Nico Hülkenberg. Po návratu do sedačky se mu tolik nedařilo. Závod v Portugaslku kvůli poškození po kolizi nedokončil. A žádné body nezískal ani při Velké ceně Emilia Romagna, když také na začátku závodu kolidoval a kvůli výměně křídla se propadl na poslední pozici. V kvalifikaci na Velkou cenu Turecka obsadil na mokré trati první pozici a získal tak své první pole position v kariéře. Během závodu se dlouho držel na prvním místě, ale nakonec se od poloviny závodu začal propadat a na konci závodu obsadil deváté místo. Při Velké ceně Bahrajnu kolidoval s Daniilem Kvjatem a závod nedokončil. Ve Velké ceně Sachíru získal své třetí pódium v kariéře, když obsadil třetí místo. V posledním závodě, který se konal v Abú Zabí, obsadil poslední bodované desáté místo.

Celkově získal 75 bodů a obsadil 11. místo.

Aston Martin (2021-dosud)

2021

Od sezóny 2021 se z týmu Racing Point stal tým Aston Martin.

V úvodním závodě sezóny, který se konal v Bahrajnu, obsadil Stroll desáté místo a získal tak první bod pro staronový tým. V dalším závodě, který se konal v Itálii, skončil na osmém místě. +more Při kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska se nedokázal dostat z její první části a startoval až ze sedmnáctého místa. Závod dokončil mimo body na místě čtrnáctém. V následujícím závodě ve Španělsku skončil těsně mimo body na jedenáctém místě. Při Velké ceně Monaka získal další body za osmé místo. Ve Velké ceně Ázerbájdžánu měl velkou nehodu, když mu na rovince ve vysoké rychlosti praskla pneumatika. V závodech ve Francii, ve Štýrsku a ve Velké Británii si připsal další body. Závod v Maďarsku po kolizi v úvodním kole nedokončil. Do Velké ceny Belgie startoval po penalizaci z devatenáctého místa. Kvůli silnému dešti se odjela pouze dvě kola za safety carem a závod byl ukončen. Stroll byl klasifikovaný jako poslední, jelikož dostal penalizace za to, že jeho auto bylo upraveno během červených vlajek. V závodě v Nizozemsku žádné body nezískal. Další body získal za sedmé místo při Velké ceně Itálie. Při Velké ceně Ruska se dlouho držel na bodovaných pozicích, ale na skončil na jedenáctém místě. V Turecku získal body za deváté místo. V dalších závodech žádné body nezískal. V závodě v São Paulo kolidoval s Júkim Cunodou a kvůli poškození vozu, po této kolizi, závod nedokončil. Ve Velké ceně Kataru skončil na šestém místě. Do konce sezóny už žádné body nezískal.

Celkově získal 34 bodů a obsadil konečné 13. místo.

2022

Při úvodním závodě sezóny 2022, který se jel v Bahrajnu se umístil na dvanáctém místě. Při prvním závodě se mu ani jeho týmu moc nedařilo. +more Jeden z důvodů byl, že Sebastian Vettel ( Strollův týmový kolega) byl pozitivně testován na Covid-19. Zastoupil ho rovněž německý pilot Nico Hülkenberg. V kvalifikaci skončil Stroll předposlední a nebýt dvou rychlých odstoupení v závěru Sergia Péreze a Maxe Verstappena závod by pro něj také moc dobře nedopadl. I tak se na body v prvním závodě v Bahrajnu nedostal.

Kompletní výsledky ve Formuli 1

RokTýmVůzMotor1234567891011121314151617181920212223BodyUmístění
2017Williams Martini RacingWilliams FW40Mercedes M08 EQ Power+ 1,6 V6 tAUS RetCHN RetBHR RetRUS 11ESP 16MON 15†CAN 9AZE 3AUT 10GBR 16HUN 14BEL 11ITA 7SIN 8MAL 8JPN RetUSA 11MEX 6BRA 16ABU 184012. místo
2018Williams Martini RacingWilliams FW41Mercedes M09 EQ Power+ 1,6 V6 tAUS 14BHR 14CHN 14AZE 8ESP 11MON 17CAN RetFRA 17†AUT 14GBR 12GER RetHUN 17BEL 13ITA 9SIN 14RUS 15JPN 17USA 14MEX 12BRA 18ABU 13618. +more místo
2019SportPesa Racing Point F1 TeamRacing Point RP19Mercedes M10 EQ Power+ 1,6 V6 tAUS 9BHR 14CHN 14AZE 9ESP RetMON 16CAN 9FRA 13AUT 14GBR 13GER 4HUN 17BEL 10ITA 12SIN 13RUS 11JPN 9MEX 12USA 13BRA 19†ABU Ret2115. místo
2020BWT Racing Point F1 TeamRacing Point RP20Mercedes M11 EQ Performance 1,6 V6 tAUT RetSTY 7HUN 4GBR 970A 6ESP 4BEL 9ITA 3TUS RetRUS RetEIF WDPOR RetEMI 13TUR 9BHR RetSKR 3ABU 107511. místo
2021Aston Martin Cognizant F1 TeamAston Martin AMR21Mercedes M12 E Performance 1,6 V6 tBHR 10EMI 8POR 14ESP 11MON 8AZE RetFRA 10STY 8AUT 13GBR 8HUN RetBEL 20NED 12ITA 7RUS 11TUR 9USA 12MXC 14SAP RetQAT 6SAU 11ABU 133413. místo
2022Aston Martin Aramco Cognizant F1 TeamAston Martin AMR22Mercedes F1 M13 E Performance 1,6 V6 tBHR 12SAU 13AUS 12EMI 10MIA 10ESP 15MON 14AZE 16†CAN 10GBR 11AUT 13FRA 10HUN 11BEL 11NED 10ITA RetTBASINJPNUSAMXCSAPABU518. místo