Grand Prix Emilia Romagna 2022

8
4
2

Grand Prix Emilia Romagna 2022 (oficiálně Formula 1 Rolex Gran Premio del Made in Italy e dell'Emilia-Romagna 2022) se jela na okruhu Autodromo Enzo e Dino Ferrari v Imole v Itálii dne 24. dubna 2022. Závod byl čtvrtým v pořadí v sezóně 2022 šampionátu Formule 1.

Šlo o první závodní víkend roku 2022, kde byl použit sprintový formát.

Pneumatiky

Pirelli pro tento závod dodal pneumatiky s označením C2, C3 a C4 (hard, medium a soft).

Tréninky

Před kvalifikací se konal první trénink, jenž začal v pátek 22. +more dubna ve 13:30 místního času. Trénink musel být dvakrát zastaven červenou vlajkou kvůli špatnému počasí. V prvním tréninku byl nejrychlejší Charles Leclerc. Druhý trénink se konal v sobotu 23. dubna ve 12:30 místního času. Ve druhém tréninku byl nejrychlejší George Russell.

Kvalifikace

Kvalifikace začala v pátek 22. +more dubna v 17:00 místního času a její naplánovaná délka byla jedna hodina, avšak kvůli rekordním pěti červeným vlajkám byla kvalifikace prodloužena. První červená vlajka přišla v první části kvalifikace po požáru brzd Williamsu Alexandera Albona. Druhá červená vlajka přišla ve druhé části kvalifikace kvůli kolizi Carlose Sainze Jr. v zatáčce Rivazza. Poslední tři červené vlajky přišly ve třetí části kvalifikace, a to po roztočení Kevina Magnussena, zastavení Valtteriho Bottase vedle trati a roztočení Landa Norrise. Poslední červená vlajka ukončila kvalifikaci předčasně kvůli nedostatku času na zajetí dalšího kola. Pole position získal Max Verstappen na Red Bullu, druhý skončil Leclerc a třetí Norris.

1931Esteban OconAlpine-Renault1:22. 33819
107% času vítěze: 1:24. 311107% času vítěze: 1:24. 311107% času vítěze: 1:24. 311107% času vítěze: 1:24. 311107% času vítěze: 1:24. 311107% času vítěze: 1:24. 311107% času vítěze: 1:24. 311107% času vítěze: 1:24. 311
data-sort-value="20"
23Alexander AlbonWilliams-MercedesBez času20
Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:
.

Poznámky

Sprint

Pro tento rok byla představena nová pravidla pro sprintové závody, bylo změněné bodování a udělení pole position. Sprint se jede na třetinovou vzdálenost oproti běžnému závodu.

Pole position získáva ten, který zajede nejrychlejší čas v páteční kvalifikaci, nehledě na to, kolikátý dokončí sprint. Ve sprintu se tedy určuje pouze pořadí zbytku startovního pole

.

Sprint začal v sobotu 23. dubna v 16:30 místního času. +more Verstappen pokazil start a Leclerc se ujal vedení, v prvním kole se srazili Pierre Gasly a Čou Kuan-jü. Čou musel odstoupit a Gasly opravit svůj vůz v boxech. Sprint vyhrál z pole position Verstappen, druhý dojel Leclerc a třetí Sergio Pérez.

Ret24Čou Kuan-jüAlfa Romeo-Ferrari0Kolize14BOX
Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)Nejrychlejší kolo: Sergio Pérez (Red Bull Racing-RBPT) - 1:19. 012 (v kole 14)

Ret55Carlos Sainz Jr. Ferrari0Zapadl do kačírku4
Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-RBPT) - 1:18. 446 (v kole 55)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-RBPT) - 1:18. 446 (v kole 55)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-RBPT) - 1:18. 446 (v kole 55)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-RBPT) - 1:18. 446 (v kole 55)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-RBPT) - 1:18. 446 (v kole 55)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-RBPT) - 1:18. 446 (v kole 55)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-RBPT) - 1:18. 446 (v kole 55)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-RBPT) - 1:18. 446 (v kole 55)