Grand Prix Bahrajnu 2022

8
4
2

Grand Prix Bahrajnu 2022 (oficiálně Formula 1 Gulf Air Bahrain Grand Prix 2022) se jela na okruhu Bahrain International Circuit v As-Sachíru v Bahrajnu dne 20. března 2022. Závod byl prvním v pořadí v sezóně 2022 šampionátu Formule 1.

Po celý závodní víkend nahradil Sebastiana Vettela, jenž byl pozitivní na covid-19, rezervní jezdec Aston Martinu Nico Hülkenberg.

V závodě debutoval první čínský jezdec Formule 1 Čou Kuan-jü.

Pneumatiky

Dodavatel pneumatik Pirelli pro tento závod dodal pneumatiky s označením C1, C2 a C3 (hard, medium a soft)

Tréninky

Před kvalifikací se konaly tři volné tréninky, první dva v pátek 18. +more března v 15:00 a 18:00 místního času, třetí volný trénink v sobotu 19. března v 15:00. První trénink ovládl Pierre Gasly na nejměkčích pneumatikách (soft). V posledních dvou trénincích byl nejrychlejší Max Verstappen.

Kvalifikace

Kvalifikace trvala jednu hodinu a začala 19. března v 18:00 místního času. +more Kevin Magnussen dostal vůz Haas do Q3 poprvé od Grand Prix Brazílie 2019. Pole position získal Charles Leclerc na Ferrari, druhý nejrychlejší byl Verstappen a třetí Carlos Sainz Jr. .

206Nicholas LatifiWilliams-Mercedes1:33. 63420
107% času vítěze: 1:37. 873107% času vítěze: 1:37. 873107% času vítěze: 1:37. 873107% času vítěze: 1:37. 873107% času vítěze: 1:37. 873107% času vítěze: 1:37. 873107% času vítěze: 1:37. 873107% času vítěze: 1:37. 873
Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:
.

Závod

Závod byl odstartován v 18:00 místního času 20. března, start závodu proběhl bez větších incidentů, kromě kolize Estebana Ocona a Micka Schumachera za kterou dostal Ocon pět vteřin penalizace. +more Start se nevydařil Valtterimu Bottasovi, který na startu ztratil osm pozic, nejlépe neodstartoval také Norris, který ztratil po prvním kole čtyři pozice a Ricciardo, který byl poslední.

Jako první zajeli do boxů Hamilton a Alonso, Hamilton nazul nejtvrdší pneu a Alonso pneu s označením Medium, Hamilton se na nejtvrdších pneumatikách trápil, a v první zatáčce ho předjel nováček Zhou, později ho ale předjel zpátky. V 16. +more kole zajel do boxů z prvního místa Leclerc, a nazul druhou sadu nejměkčích pneumatik, o kolo později nazul stejné pneumatiky Verstappen, který vyjel za Leclercem, a podařilo se mu stáhnout veškerý náskok, který si Leclerc vytvořil, další 3 kola si Leclerc a Verstappen vyměňovali na rovinkách pozice až do 20. kola, kde Verstappen při předjíždění Leclerca probrzdil, a ztratil tempo, mezitím si Hamilton stále stěžoval na své pneumatiky.

Leclerc si začal budovat náskok, a ve 31. kole zamířil Verstappen do boxů, Leclerc jeho strategii okopíroval, a zamířil do boxů o kolo později, oba nazuli pneumatiky Medium. +more Po pitstopech měl Leclerc na Verstappena náskok přibližně jedné vteřiny, poté si Verstappen začal stěžovat na to, že musel v "out-lapu" pneumatiky šetřit, a kvůli tomu je až za Leclercem, ten si zase začal tvořit náskok, ve 44. kole přišel překvapivý pitstop od Verstappena, který zajel do boxů a nazul nejměkčí pneu, to samé udělal o kolo později Sainz a Hamilton. O dvě kola později začal vůz Pierra Gaslyho hořet, a na trať vyjel Safety Car, toho využil Leclerc, který jako jediný ještě nebyl po třetí v boxech, a nazul nejměkčí pneu, již před vyjetím safety caru si Verstappen stěžoval na řízení a problémy s vozem, do vysílačky dostal odpověď že nejde o problémy se spolehlivostí, na konci 50. kola zajel Safety Car do boxů a začalo se znovu závodit, Verstappen čtyři kola odolával Sainzovi, avšak na konci 54. kola ztratil výkon a musel vůz odstavit v boxech, o kolo později si druhý jezdec Red Bullu, Sergio Pérez stěžoval na ztrátu výkonu, a v nájezdu do první zatáčky v posledním kole jeho vůz selhal. Závod vyhrál Leclerc, druhý dojel Sainz a třetí Hamilton, nováček Čou Kuan-jü dojel desátý a získal jeden bod, Magnussen dojel pátý čímž získal pro Haas první body od Grand Prix Eifelu 2020.

Ret10Pierre GaslyAlphaTauri-RBPT44Požár10
Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:34. 570 (v kole 51)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:34. 570 (v kole 51)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:34. 570 (v kole 51)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:34. 570 (v kole 51)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:34. 570 (v kole 51)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:34. 570 (v kole 51)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:34. 570 (v kole 51)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:34. 570 (v kole 51)