Grand Prix Saúdské Arábie 2022

8
4
2

Grand Prix Saúdské Arábie 2022 (oficiálně Formula 1 STC Saudi Arabian Grand Prix 2022) se jela na okruhu Jeddah Corniche Circuit ve městě Džidda. Závod bude druhým v pořadí v sezóně 2022 šampionátu Formule 1.

Po celý závodní víkend nahradil Sebastiana Vettela, jenž byl pozitivní na covid-19, rezervní jezdec Aston Martinu Nico Hülkenberg. Do závodu nenastoupili ani Mick Schumacher a Júki Cunoda.

Kontroverze před závodem

Dne 25. března byl sklad ropy firmy Saudi Aramco, který se nachází přibližně 15 km od okruhu, napaden raketami a vypukl velký požár. +more K útoku se později přihlásili jemenští Hútíové. Během prvního tréninku byl v pozadí vidět hustý kouř a druhý trénink byl posunut o 15 minut, aby bylo možné svolat krizové jednání mezi jezdci, řediteli týmů a výkonným ředitelem F1 Stefanem Domenicalim. Po jednání se rozhodlo, že bude závodní víkend pokračovat. Ve 22. 00 místního času svolala Grand Prix Drivers' Association s jezdci další jednání. Během více než 4hodinového jednání byli jezdci ujištěni o zajištění bezpečnosti a byli informováni o dopadu jejich případného bojkotování závodu, které by mohlo vést k problémům při opouštění země.

Pneumatiky

Dodavatel pneumatik Pirelli pro tento závod dodal pneumatiky s označením C2, C3 a C4 (hard, medium a soft).

Tréninky

Před kvalifikací se konaly tři volné tréninky, první dva v pátek 25. +more března v 17. 00 a 20. 00 místního času, třetí volný trénink v sobotu 26. března v 17. 00. Ve všech trénincích byl nejrychlejší Charles Leclerc na Ferrari. V prvním tréninku odjel Kevin Magnussen pouhá dvě kola kvůli problému s hydraulikou.

Kvalifikace

Kvalifikace trvala jednu hodinu a začala 26. března v 20. +more00 místního času. V první a druhé kvalifikaci byl nejrychlejší Carlos Sainz. Ve druhé kvalifikaci těžce havaroval Mick Schumacher v rychlosti přibližně 273 km/h a kvalifikace byla červenou vlajkou zastavena, po havárii byl jezdec v pořádku a byl preventivně převezen do nemocnice na kontrolu. Později tentýž den vydal Haas prohlášení o tom, že Schumacher v závodě neodstartuje, Haas tedy závodil jen s jedním vozem, jelikož již bylo příliš pozdě na povolání rezervního jezdce. Ve třetí kvalifikaci spolu bojovali jezdcci Ferrari a Red Bullu, vše naznačovalo tomu, že nejrychlejší bude Ferrari, ale Sergio Pérez na konci kvalifikace zajel kolo, které ho dostalo na první příčku a získal svou první pole position. Jezdci Ferrari nakonec skončili na druhém a třetím místě.

196Nicholas LatifiWilliams-Mercedes1:31. 81718
107 % času vítěze: 1:35. 074107 % času vítěze: 1:35. 074107 % času vítěze: 1:35. 074107 % času vítěze: 1:35. 074107 % času vítěze: 1:35. 074107 % času vítěze: 1:35. 074107 % času vítěze: 1:35. 074107 % času vítěze: 1:35. 074
22Júki CunodaAlphaTauri-RBPTBez času19
Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:
.

Poznámky

Závod

Závod byl odstartován v 20:00 místního času 27. března, start proběhl bez větších problémů, kromě kontaktu Daniela Ricciarda a Čou Kuan-jü v první zatáčce. +more První velké boje začali v pátém kole, kdy spolu začali bojovat týmoví kolegové Fernando Alonso a Esteban Ocon. Bojovali společně až do osmého kola, kdy si Ocon při předjížděcím manévru zkrátil trať a musel pozici vrátit, to ho ale od bojování neodradilo a ve 12 kole si trať opět zkrátil při předjíždění, boje musel ukončit až Oconův závodní inženýr, který mu do vysílačky řekl aby držel pozici.

Ve třináctém kole dostal Čou 5-vteřin penalizace za zkrácení trati. V patnáctém kole plánoval Leclerc zajet do boxů, před ním jedoucí Pérez měl stejné plány a do boxů zajel, Leclerc se tedy rozhodl zůstat na trati o jedno kolo více a to se jemu, a ostatním jezdcům za ním vyplatilo, v šestnáctém kole se totiž Nicholas Latifi vyboural, a na trať vyjel safety car. +more Pod safety carem zajeli do boxu téměř všichni jezdci včetně Čou který si zde měl odpykat dřívější penalizaci, to ale neudělal a ve 27. kole dostal penalizaci průjezdu boxy kterou si v tom samém kole odpykal. Ve dvacátém kole zajel safety car do boxů, a hned po restartu vrátil Carlos Sainz pozici Sergiu Pérezovi za předjetí pod safety carem při výjezdu z boxů. Ve 36. kole si Alonso začal stěžovat na ztrátu výkonu, a na konci toho samého kola svůj vůz odstavil na vjezdu do boxů, se stejným problémem se o kolo později potýkali i Daniel Ricciardo a Valtteri Bottas, Ricciardovi se nepovedlo dojet do boxů, a vůz také odstavil na vjezdu do boxů, Bottas do boxů dojet stihl, to vyvolalo virtuální safety car (VSC), a boxová ulička byla z bezpečnostních důvodů uzavřena. Na to doplatil Lewis Hamilton který ještě nebyl v boxech. Ve 41. kole VSC skončil a začalo se závodit s tím, že Hamilton hned po otevření pit lane zajel do boxů. Leclerc a Verstappen spolu začali bojovat o první příčku, ve 43. kole oba prudce probrzdili při nájezdu do poslední zatáčky, a Leclerc si vytvořil cca vteřinový náskok, ten ale Verstappen rychle stáhl, a ve 47. kole definitivně Leclerca předjel. Ve 49. kole se střetl Alexander Albon s Lancem Strollem, s tím že Albon kvůli kolizi musel vůz odstavit, za toto byl později penalizován posunutím o tři místa na startu příštího závodu. Závod vyhrál Verstappen, druhý dojel Leclerc a třetí Sainz. Nekolik jezdců bylo po závodě prošetřováno za nezpomalení pod žlutými vlajkami kvůli vozu Albona.

WD47Mick SchumacherHaas-Ferrari0Nehoda v kvalifikaci
Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:31. 634 (v kole 48)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:31. 634 (v kole 48)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:31. 634 (v kole 48)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:31. 634 (v kole 48)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:31. 634 (v kole 48)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:31. 634 (v kole 48)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:31. 634 (v kole 48)Nejrychlejší kolo: Charles Leclerc (Ferrari) - 1:31. 634 (v kole 48)