Guram Kašia

8
4
2

Guram Kašia (gruzínsky გურამ კაშია; anglickou transkripcí Guram Kashia; * 4. července 1987, Tbilisi) je gruzínský fotbalový obránce a reprezentant, od července 2021 hráč slovenského klubu ŠK Slovan Bratislava. Mimo Gruzii působil na klubové úrovni v Nizozemsku a USA. Nastupuje na postu stopera (ve středu obrany). V letech 2012 a 2013 se stal gruzínským fotbalistou roku. Jeho bratr Shota Kašia je také fotbalista.

...

FC Dinamo Tbilisi

Svoji fotbalovou kariéru začal v Dinamu Tbilisi. V průběhu sezony 2003/04 se propracoval do seniorské kategorie, avšak hrál zpočátku pouze za rezervu. +more Svůj první ligový start v "áčku" si připsal v ročníku 2006/07, poté se stal oporou prvního mužstva. S Dinamem získal během tohoto působení titul v domácí lize a také s ním vyhrál Gruzínský pohár a Superpohár. S klubem také několikrát neúspěšně bojoval o účast v Poháru UEFA (později Evropské lize UEFA) a Lize mistrů UEFA. Střelecky nejúspěšnější pro něj byla sezona 2009/10, ve které se prosadil osmkrát. Za celé toto angažmá nastoupil v lize k 91 zápasům a dal v nich 12 gólů.

Vitesse

Sezóna 2010/11

V srpnu 2010 přestoupil do nizozemského týmu Vitesse. V tomto celku vykonával pozici kapitána. +more Ligový debut si zde odbyl v šestém kole hraném 18. září 2010 proti NACu Breda a při remíze 0:0 odehrál celé utkání. Svoji první branku v lize v ročníku vsítil 26. 2. 2011, kdy v souboji s Heraclesem Almelo zaznamenal při vysoké venkovní prohře 1:6 jediný přesný zásah Vitesse v tomto střetnutí. Podruhé a potřetí v sezoně skóroval proti mužstvům FC Groningen (výhra 2:1) a FC Utrecht (prohra 2:4).

Sezóna 2011/12

Svůj první ligový gól v ročníku zaznamenal v souboji s klubem Roda JC Kerkrade (výhra 5:0). Následně si připsal branku 17. +more prosince 2011 v 17. kole proti Heraclesu, když se prosadil v 86. minutě a dal jediný a tudíž vítězný přesný zásah zápasu. Potřetí v sezoně se trefil ve 28. kole v souboji s týmem AZ Alkmaar (remíza 2:2), když ve 35. minutě srovnával na průběžných 1:1. Na jaře 2012 vybojoval s Vitesse v play-off účast v předkole Evropské ligy UEFA, když se svými spoluhráči nejprve vyřadili v semifinále mužstvo NEC Nijmegen (prohra 2:3 venku a výhra 2:0 doma) a poté ve finále klub RKC Waalwijk (výhry 3:1 venku a 2:1 doma). Na jaře 2012 s Vitesse došel až do čtvrtfinále KNVB beker (Nizozemský pohár), v němž vypadl s celkem SC Heerenveen.

Sezóna 2012/13

Se svými zaměstnavatelem nejprve vyřadil po venkovní remíze 4:4 a domácí výhře 3:1 Lokomotiv Plovdiv z Bulharska a postoupil s ním do třetího předkola Evropské ligy UEFA 2012/13, ve kterém s ním vypadl po dvou prohrách 0:2 s ruským týmem FK Anži Machačkala. Svoji první branku v ročníku zaznamenal 18. +more 11. 2012 v souboji s Nijmegenem při výhře 4:1 na domácím trávníku. Podruhé v sezoně skóroval proti Heerenveen (prohra 1:2), když ve 39. minutě srovnával na 1:1.

Sezóna 2013/14

S Vitesse skončil již ve třetím předkole Evropské ligy UEFA 2013/14 s Petrolulem Ploiești po venkovní remíze 1:1 a domácí prohře 1:2. Ve 21. +more kole hraném 31. ledna 2014 proti Feyenoordu z Rotterdamu vstřelil svůj první gól v ročníku a se svými spoluhráči slavil po závěrečném hvizdu remízu 1:1. Následně rozvlnit 27. 4. 2014 síť soupeřovy brány v souboji s klubem Go Ahead Eagles, když v 71. minutě snižoval na průběžných 1:2. Zápas nakonec skončil domácí remízou v poměru 2:2. Se svým týmem skončil již v semifinále o účast v předkole Evropského poháru.

Sezóna 2014/15

Poprvé v sezoně se trefil v 19. kole, kdy dal jedinou branku svého zaměstnavatelem při vysoké prohře 1:4 s Heerenveenem. +more S Vitesse vybojoval po postupu v semifinále přes tým PEC Zwolle (výhra 2:1 venku a remíza 1:1 doma) finále a v něm po venkovní remíze 2:2 a domácí výhře 5:2 s Heerenveenem účast v předkole Evropské ligy. Kašia se prosadil ve finále v odvetě. Se svým mužstvem opět došel do čtvrtfinále domácího poháru, v něm však na svého protivníka nestačili.

Sezóna 2015/16

Se svými spoluhráči vypadli ve třetím předkole Evropské ligy UEFA 2015/16 se Southamptonem FC z Anglie (prohry 0:3 venku a 0:2 doma). V rozmezí třetího až pátého kola třikrát skóroval, konkrétně do sítí celků SC Cambuur z Leeuwardenu (výhra 4:1) FC Utrecht (prohra 1:2) a De Graafschap (výhra 3:0). +more Svoji čtvrtou branku v ročníku si připsal ve 30. kole hraném 9. 4. 2016 v souboji s mužstvem ADO Den Haag, ve 35. minutě vyrovnával na 1:1. Střetnutí nakonec skončilo remízou 2:2 na domácím hřišti. Popáté v sezoně se prosadil 1. května 2016 v odvetě s Utrechtem při prohře 1:3.

Sezóna 2016/17

Svůj první a zároveň i jediný přesný střelecký zásah v ročníku dal ve 26. kole v souboji se Spartou Rotterdam, gól vsítil v 61. +more minutě a zvyšoval díky němu na konečných 5:0. V sezoně 2016/17 s Vitesse došel po vyřazení klubů ASV De Dijks (výhra venku 7:2, v tomto zápase Kašia nehrál), RKC Waalwijk (domácí výhra 4:1), Feyenoord (výhra 2:0 doma) a Sparty Rotterdam (výhra 2:1 venku) až do finále Nizozemského poháru, ve kterém se svými spoluhráči vyhráli na neutrální půdě 2:0 nad týmem AZ Alkmaar a vybojoval s nimi tuto trofej.

Sezóna 2017/18

5. 8. +more 2017 nastoupil za svého zaměstnavatele v Nizozemském Superpoháru, ve kterém se svým mužstvem podlehl po penaltovém rozstřelu úřadujícímu mistrovi, rotteradamskému Feyenoordu. S Vitesse se představil v základní skupině K Evropské ligy UEFA 2017/18, kde s ním v konfrontaci s mužstvy SS Lazio z Říma (Itálie), OGC Nice (Francie) a SV Zulte Waregem (Belgie) skončil na posledním čtvrtém místě tabulky. Poprvé v ročníku skóroval proti klubu Roda JC, když v 80. minutě zvyšoval na konečných 3:1. Poté se prosadil v šestém kole 24. záři 2017 v souboji se slavným týmem AFC Ajax z Amsterdamu a podílel se na vítězství 2:1 na hříšti soupeře. 11. 2. 2018 proti Feyenoordu (výhra 3:1) dal svůj třetí gól v sezoně, když skóroval ve 43. minutě. Počtvrté v ročníku se trefil v play-off o Evropskou ligu v souboji s Utrechtem. Se svými spoluhráči nejprve vyřadili po výhrách 5:2 venku a 2:1 doma ADO Den Haag a ve finále s Utrechtem zvítězili 3:2 doma 2:1 venku.

San Jose Earthquakes

V létě 2018 Vitesse po téměř osmi letech opustil a vydal se do Spojených států amerických, kde se upsal mužstvu San Jose Earthquakes tehdy hrajícím MLS (Major League Soccer). Svoje premiérové utkání zde absolvoval v souboji s klubem Seattle Sounders FC (prohra 0:1), odehrál celých 90 minut. +more Celkem zde v lize nastoupil ke 43 střetnutím.

FC Locomotive Tbilisi

V březnu 2021 se po mnoha rokách vrátil do vlasti, když přestoupil do Locomotivu Tbilisi. Ligový debut si v dresu celku z Tbilisi odbyl ve druhém kole hraném 6. +more března 2021, kdy si proti týmu FC Telavi (výhra 3:2) připsal plnou zápasovou minutáž. V šestém a sedmém kole vstřelil svoji první a druhou branku v sezoně, konkrétně do sítí mužstev FC Dinamo Batumi (remíza 1:1) a FC Samgurali Tskhaltubo (prohra 2:3). V souboji se svým bývalým zaměstnavatelem Dinamem Tbilisi skóroval v 85. minutě 16. 4. 2021 v městském derby, avšak s Locomotivem podlehl soupeři doma v poměru 1:3. Počtvrté v ročníku zaznamenal gól v odvetě s Dinamem Batumi (výhra 2:1), když ve 35. minutě srovnával na průběžných 1:1. Během celého svého působení za Locomotiv Tbilisi odehrál 16 ligových zápasů, ve kterých nechyběl na hrací ploše ani minutu.

ŠK Slovan Bratislava

Sezóna 2021/22

Před sezonou 2021/22 uzavřel roční kontrakt se slovenským klubem ŠK Slovan Bratislava, úřadujícím mistrem ligy. Sešel se zde s gruzínským fotbalistou Džabou Kankavou a slovenským trenérem Vladimírem Weissem starším, se kterými působil při reprezentačním "áčku" Gruzie. +more Se Slovanem postoupil přes Shamrock Rovers z Irska (výhra 2:0 doma a prohra 1:2 venku) do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2021/22 a v něm vypadli se spoluhráči se švýcarským týmem BSC Young Boys z Bernu po domácí remíze 0:0 a venkovní prohře 2:3. Následně byl se slovenským mužstvem přesunut do předkol Evropské ligy UEFA 2021/22, kde s ním nejprve vyřadil ve třetím předkole Lincoln Red Imps FC z Gibraltaru (výhra 3:1 venku a remíza 1:1 doma), avšak ve čtvrtém předkole - play-off s ním nepřešel přes řecký klub Olympiakos Pireus (prohra 0:3 venku a remíza 2:2 doma) do skupinové fáze této soutěže. Se spoluhráči však byli zařazení do základní skupiny F Evropské konferenční ligy UEFA 2021/22, kde v konfrontaci se soupeři: FC Kodaň (Dánsko) - (prohry doma 1:3 a venku 0:2), PAOK Soluň (Řecko) - (remízy venku 1:1 a doma 0:0) a stejně jako v kvalifikaci s Lincolnem Red Imps - (výhry doma 2:0 a venku 4:1) skončili na třetím místě tabulky, což na postup do jarní vyřazovací fáze nestačilo. Kašia v této sezóně pohárové Evropy odehrál 13 zápasů, ve kterých se jednou střelecky prosadil, a to v úvodním utkání kvalifikace s Lincolnem.

Svoje první utkání v lize zde absolvoval 24. července 2021 v úvodním kole proti tehdejšímu nováčkovi Tatranu Liptovský Mikuláš (výhra 4:1), nastoupil na celé střetnutí. +more Svoji první branku v lize v této sezoně zaznamenal ve 21. kole v souboji s klubem FK Pohronie a podílel se na skvělém obratu skóre z 0:3 na 4:3. Podruhé v ročníku skóroval 19. 3. 2022 proti týmu ŠKF Orion Tip Sereď (výhra 5:1), když ve 40. minutě srovnával na průběžných 1:1. V sezoně 2021/22 pomohl svému zaměstnavateli již ke čtvrtému titulu v řadě, což Slovan dokázal jako první v historii slovenského fotbalu.

Sezóna 2022/23

V létě 2022 podepsal se Slovanem novou roční smlouvu. Se Slovanem postoupil po domácí remíze 0:0 a venkovním vítězství 2:1 po prodloužení přes Dinamo Batumi z Gruzie do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2022/23, v němž však nestačili po výhře 2:1 venku a prohře 1:4 doma na maďarský celek Ferencvárosi TC z hlavního města Budapešti. +more Následně nepřešli ani po přesunu do třetího předkola Evropské ligy UEFA 2022/23 přes Olympiakos Pireus z Řecka (remíza 1:1 venku a prohra 2:3 doma po penaltovém rozstřelu), avšak se spoluhráči hráli ještě ve čtvrtém předkole - play-off Evropské konferenční ligy UEFA 2022/23 proti bosenskému mužstvu HŠK Zrinjski Mostar, kde po venkovní prohře 0:1 a výhře 3:1 po rozstřelu z pokutových kopů postoupili do skupinové fáze této soutěže. Se Slovanem Bratislava byl zařazen do základní skupiny H, kde jej čekala konfrontace se soupeřiː FC Basilej (Švýcarsko), FK Žalgiris (Litva) a FC Pjunik Jerevan (Arménie). Poprvé v ročníku se trefil proti tehdejšímu nováčkovi klubu FK Železiarne Podbrezová (výhra 3:1), když v 88. minutě dával na 2:1.

Reprezentační kariéra

U21 a A-mužstvo

V letech 2007 až 2009 nastupoval za gruzínskou reprezentaci do 21 let. V A-mužstvu Gruzie debutoval 1. +more dubna 2009 v kvalifikaci na Mistrovství světa 2010 v Tbilisi proti Černé Hoře (remíza 0:0), nastoupil na celých devadesát minut. Poprvé za "áčko" Gruzie skóroval v souboji s reprezentací Finska (remíza 1:1), když v 57. minutě otevřel skóre zápasu. V Lize národů UEFA 2018/19 s reprezentací Gruzie postoupil do Divize C a v Lize národů UEFA 2020/21 s ní skončil na třetím místě tabulky. S prvním družstvem Gruzínské reprezentace mnohokrát neúspěšně bojoval o účast na Mistrovství Evropy i na Mistrovství světa. Prozatím nejblíže k účasti na velkém turnaji byl se svou zemí v kvalifikaci na EURO 2020, kde s Gruzií skončil ve skupině D na čtvrtém místě tabulky a postoupil s ní do baráže, v ní nejprve s Gruzínskou reprezentací vyřadil Bělorusko (výhra 1:0). Následně však s ní nestačil po prohře 0:1 na reprezentaci Severní Makedonie. V reprezentaci byl zástupcem kapitána, avšak poté, co ukončil reprezentační kariéru Džaba Kankava, se stal kapitánem Kašia. 26. září 2022 v zápase Ligy národů UEFA 2022/23 - Divize D proti reprezentaci Gibraltaru odehrál za první tým Gruzie jubilejní stý zápas.