2

Džaba Kankava (gruzínsky ჯაბა კანკავა; anglickou transkripcí Jaba Kankava; * 18. března 1986, Tbilisi) je gruzínský fotbalový záložník a bývalý reprezentant, od července 2021 hráč slovenského klubu ŠK Slovan Bratislava. Mimo Gruzii působil na klubové úrovni v Rusku, Kazachstánu, na Ukrajině a ve Francii. Nastupuje na pozici tzv. "šestky", čili defenzivního záložníka. V letech 2015 a 2019 se stal gruzínským fotbalistů roku.

...

FC Dinamo Tbilisi

Svoji fotbalovou kariéru začal v Dinamu Tbilisi, jehož je odchovanec. Před sezonou 2003/04 se propracoval do prvního mužstva, se kterým na podzim 2004 postoupil přes běloruský klub FK BATE z Barisova (výhry 3:2 venku a 1:0 doma), Slavii Praha z Česka (prohra 1:3 venku a výhra 2:0 doma) a polský tým Wisla Krakov (prohra 3:4 venku a výhra 2:1 doma) do skupinové fáze Poháru UEFA 2004/05, kde s Dinamem skončil v konfrontaci s mužstvy FC Sochaux-Montbéliard (Francie), Newcastle United FC (Anglie), Sporting CP z Lisabonu (Portugalsko) a Panionios GSS (Řecko) na posledním místě. +more S Tbilisi během tohoto angažmá získal mistrovský titul i tamní pohár. Během celého svého působení zde v lize odehrál 14 zápasů.

PFK Alanija Vladikavkaz

V lednu 2005 přestoupil do ruského klubu PFK Alanija Vladikavkaz. Ligový debut si zde odbyl 12. +more března 2005 v prvním kole sezony 2005 hrané systémem jaro-podzim proti Saturnu Ramenskoje (prohra 0:2), odehrál celé utkání. Celkem zde nastoupil ke 12 ligovým střetnutím.

FK Arsenal Kyjev

Sezóna 2005/06

Po roce změnil angažmá a zamířil na Ukrajinu, kde se stal novou posilou Arsenalu Kyjev. Svůj první start v lize si v dresu Arsenalu připsal ve 20. +more kole, kdy odehrál 90 minut v souboji s týmem FC Kharkiv a podílel se na bezbrankové remíze. Na jaře 2006 nastoupil k 10 ligovým zápasům.

Sezóna 2006/07

Poprvé v ročníku se střelecky prosadil 19. 8. +more 2006 v souboji s Metalurhem Zaporižžja, při výhře 1:0 se trefil v 51. minutě. Svůj druhý gól v lize v sezoně zaznamenal proti Stalu Alčevsk, když v 55. minutě vyrovnával na konečných 1:1. Následně skóroval v 11. kole hraném 22. října 2006, kdy v souboji s Šachtarem Doněck dal jedinou a tudíž vítěznou branku utkání. Počtvrté v ročníku rozvlnil síť soupeřovy "svatyně" ve 14. kole proti mužstvu FK Mariupol (výhra 2:0), když ve 37. minutě otevřel skóre střetnutí. Během půl roku odehrál 14 střetnutí v lize.

FK Dněpr Dněpropetrovsk

V zimním přestupovém období sezony 2006/07 odešel na přestup do jiného ukrajinského klubu, konkrétně do Dněpru Dněpropetrovsk. Svůj první ligový duel absolvoval 3. +more 3. 2007 v souboji s klubem FK Mariupol (remíza 1:1), nastoupil na celý zápas. Na jaře 2007 si připsal devět ligových utkání.

Sezóna 2007/08

S Dněprem postoupil přes tým GKS Bełchatów z Polska (remíza 1:1 doma a výhra 4:2 venku) do posledního předkola Poháru UEFA 2007/08, kde se svými spoluhráči nestačili na skotské mužstvo Aberdeen FC (remízy 0:0 venku a 1:1 doma) a do základní skupiny nepostoupili. Poprvé v ročníku vsítil gól v 11. +more kole proti Arsenalu Kyjev (prohra 1:3). Druhou a třetí branku v lize v sezoně zaznamenal v soubojích s kluby FC Kharkiv (výhra 1:0) a FK Metalurh Doněck (výhra 3:0). V tomto ročníku zaznamenal 22 ligových střetnutí. V dalších dvou a půl sezonách nastoupil pouze ke třem startům v lize.

Sezóna 2012/13

S Dněpropetrovskem se představil v základní skupině F Evropské ligy UEFA 2012/13, se kterým v konfrontacích s týmy PSV Eindhoven (Nizozemsko), AIK Ishockey ze Solny (Švédsko) a SSC Neapol (Itálie) skončil se ziskem 15 bodů na prvním místě tabulky, a postoupil s ním do jarní vyřazovací fáze. V ní s Dněprem vypadl v šestnáctifinále po prohře 0:2 venku a remíze 1:1 doma se švýcarským mužstvem FC Basilej. +more Poprvé a zároveň naposledy v tomto ročníku skóroval ve 21. kole hraném 17. března 2013 proti klubu FK Kryvbas Kryvyj Rih (prohra 1:2), když ve 33. minutě otevřel střelecký účet zápasu. V jarní části sezony se svým zaměstnavatelem došel až do semifinále Ukrajinského poháru. Během roku odehrál 17 ligových utkání.

Sezóna 2013/14

S Dněprem Dněpropetrovsk přešel po výhrách 3:1 venku a 2:0 doma přes estonský celek Nõmme Kalju FC do skupinové fáze Evropské ligy a v ní ve skupině E postoupil ze druhého místa po soubojích s týmy CS Pandurii Târgu Jiu (Rumunsko), ACF Fiorentina (Itálie) a FC Paços de Ferreira (Portugalsko) do play-off, ve kterém vypadl po výhře 1:0 doma a prohře 1:3 venku s anglickým Tottenhamem Hotspur. Koncem března 2014 v utkání Dněpru s Dynamem Kyjev (výhra 2:0) trefil kolenem do hlavy brankář Dněpropetrovsku Denys Bojko protihráče Oleha Husjeva, který utrpěl otřes mozku a zapadl mu jazyk. +more Kankava nezůstal nevšímavý, jazyk mu pohotově vytáhl a zachránil mu tak život, přestože ho Husjev v šoku pokousal. Celkem v tomto ročníku absolvoval 25 ligových duelů.

Sezóna 2014/15

S ukrajinským mužstvem nejprve vypadl s klubem FC Kodaň z Dánska (remíza 0:0 doma a prohra 0:2 venku) ve třetím předkole Ligy mistrů UEFA a byl s ním přesunut do čtvrtého předkola Evropské ligy UEFA, ve kterém po výhře 2:1 doma a 0:0 venku s chorvatským týmem HNK Hajduk Split vybojoval se svým družstvem třetí sezonu v řadě skupinovou fázi Evropského poháru a v základní skupině s ním skončil v konfrontaci s mužstvy FC Inter Milán (Itálie), AS Saint-Étienne (Francie) a Qarabağ FK z Agdamu (Ázerbájdžán) na druhém místě tabulky, což znamenalo účast v jarní vyřazovací fázi. V ní s Dněprem dosáhl velkého úspěchu, postupně s ním totiž vyřadil řecký klub Olympiakos Pireus (výhra 2:0 doma a remíza 2:2 venku), tým AFC Ajax z Nizozemska (výhra 1:0 doma a prohra venku 1:2 po prodloužení), belgické mužstvo Club Brugge KV (remíza 0:0 venku a výhra 1:0 doma) a klub SSC Neapol (remíza 1:1 venku a výhra 1:0 doma) a dostal se s ním až do finále. +more V něm však podlehl týmu Sevilla FC na neutrální půdě ve Varšavě na Stadionu Wojska Polskiego 2:3. V Evropských pohárech během tohoto ročníku nasbíral 14 startů a dal v nich jeden gól, konkrétně v prvním duelu s Olympiakosem. Na jaře 2015 se s Dněprem Dněpropetrovsk opět po dvou letech probojoval až do semifinále domácího poháru, ve kterém však toto ukrajinské mužstvo opět vypadlo. Během roku nastoupil dohromady k 15 střetnutím v lize.

FK Kryvbas Kryvyj Rih (hostování)

V únoru 2011 zamířil z Dněpru kvůli většímu hernímu vytížení v rámci ukrajinské nejvyšší soutěže na hostování do celku FK Kryvbas Kryvyj Rih. Ligový debut si zde odbyl 5. +more 3. 2011 proti klubu FC Obolon, když při remíze 2:2 odehrál celých devadesát minut. Během tohoto působení ve 38 ligových zápasech zaznamenal dvě branky, konkrétně na podzim 2012 v soubojích druhého a sedmého kola s týmy FK Černomorec Oděsa (výhra 1:0) a FK Metalist Charkov (prohra 1:3).

Stade de Reims

V průběhu ročníku 2015/16 odešel do Francie do mužstva Stade de Reims. Své první utkání v lize si připsal proti klubu FC Nantes (prohra 0:1), nastoupil na 51 minut. +more Na jaře 2016 s týmem sestoupil do druhé nejvyšší soutěže, celkem si zde během celého angažmá připsal 47 střetnutí v lize.

Tobol Kostanaj FK

Sezóna 2018

V lednu 2018 po půl roce bez zaměstnavatele posílil kazachstánský tým Tobol Kostanaj FK. Ligový debut zaznamenal 11. +more března 2018 v úvodním kole v souboji s mužstvem Žetisu Taldykorgan (výhra 1:0), nastoupil na celý zápas. Svůj první ligový gól v sezoně vsítil 7. 4. 2018 proti klubu FK Atyrau, když dával v 68. minutě na konečných 3:2. Podruhé v ročníku se střelecky prosadil v 16. kole v souboji s týmem FC Akzhayik a podílel se na venkovním vítězství 3:1. Proti stejnému soupeři skóroval i v odvetě, kdy dal jedinou a tudíž vítěznou branku v zápase. Během roku odehrál 28 ligových zápasů.

Sezóna 2019

V podzimní části sezony s Tobolem postoupil přes gruzínský celek FC Samtredia (výhry 1:0 venku a 2:0 doma) do druhého předkola Evropské ligy, v němž s Kostanají vypadl s Pjunikem Jerevan z Arménie po výhře 2:1 doma a prohře 0:1 venku. Na jaře se s kazachstánským mužstvem dostal až do semifinále tamního poháru, v němž vypadl. +more V ročníku 2019 si připsal 29 duelů v lize.

Sezóna 2020

V Evropském poháru vypadl s Tobolem již v prvním předkole EL po remízách 0:0 venku a 1:1 doma s lucemburským klubem Jeunesse Esch. Svůj první a zároveň jediný gól v lize v této sezóně dal ve 12. +more kole hraném 2. října 2020 proti Žetisu Taldykorgan (výhra 2:0), když v 53. minutě vsítil gól na 1:0. Za rok absolvoval 19 ligových utkání.

Valenciennes FC

V lednu 2021 se vrátil po dvou a půl letech do Francie a podepsal smlouvu s tehdy druholigovým týmem Valenciennes FC. Premiéru v dresu Valenciennese zažil ve 21. +more kole v souboji s mužstvem LB Châteauroux, při remíze 3:3 odehrál celých devadesát minut. Na jaře 2021 nastoupil na 14 střetnutí v lize, ve všech byl v základě sestavě a vydržel na trávníku celé duely.

ŠK Slovan Bratislava

Sezóna 2021/22

Před ročníkem 2021/22 uzavřel roční kontrakt s klubem ŠK Slovan Bratislava ze Slovenska, úřadujícím mistrem ligy. Sešel se zde s gruzínským fotbalistou Guramem Kašiou a slovenským trenérem Vladimírem Weissem starším, se kterými působil při reprezentačním "áčku" Gruzie. +more Se Slovanem postoupil přes Shamrock Rovers z Irska (výhra 2:0 doma a prohra 1:2 venku) do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2021/22 a v něm vypadli se spoluhráči se švýcarským týmem BSC Young Boys z Bernu po domácí remíze 0:0 a venkovní prohře 2:3. Následně byl se slovenským mužstvem přesunut do předkol Evropské ligy UEFA 2021/22, kde s ním nejprve vyřadil ve třetím předkole Lincoln Red Imps FC z Gibraltaru (výhra 3:1 venku a remíza 1:1 doma), avšak ve čtvrtém předkole - play-off s ním nepřešel přes řecký klub Olympiakos Pireus (prohra 0:3 venku a remíza 2:2 doma) do skupinové fáze této soutěže. Se spoluhráči však byli zařazení do základní skupiny F Evropské konferenční ligy UEFA 2021/22, kde v konfrontaci se soupeři: FC Kodaň (Dánsko) - (prohry doma 1:3 a venku 0:2), PAOK Soluň (Řecko) - (remízy venku 1:1 a doma 0:0) a stejně jako v kvalifikaci s Lincolnem Red Imps - (výhry doma 2:0 a venku 4:1) skončili na třetím místě tabulky, což na postup do jarní vyřazovací fáze nestačilo. Kankava v této sezóně pohárové Evropy odehrál 13 zápasů.

Debut v lize si odbyl 24. 7. +more 2021 proti tehdejšímu nováčkovi Tatranu Liptovský Mikuláš (výhra 4:1), na hrací plochu přišel v 83. minutě namísto Filipa Lichého. Poprvé v sezoně v lize dal branku v souboji s týmem FK Senica, když se podílel svým střeleckým zásahem z 55. minuty na vysokém domácím vítězství 5:0. V ročníku 2021/22 pomohl svému zaměstnavateli již ke čtvrtému titulu v řadě, což Slovan dokázal jako první v historii slovenského fotbalu.

Sezóna 2022/23

V létě 2022 podepsal se Slovanem novou roční smlouvu. Se Slovanem postoupil po domácí remíze 0:0 a venkovním vítězství 2:1 po prodloužení přes Dinamo Batumi z Gruzie do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2022/23, v němž však nestačili po výhře 2:1 venku a prohře 1:4 doma na maďarský celek Ferencvárosi TC z hlavního města Budapešti. +more Následně nepřešli ani po přesunu do třetího předkola Evropské ligy UEFA 2022/23 přes Olympiakos Pireus z Řecka (remíza 1:1 venku a prohra 2:3 doma po penaltovém rozstřelu), avšak se spoluhráči hráli ještě ve čtvrtém předkole - play-off Evropské konferenční ligy UEFA 2022/23 proti bosenskému mužstvu HŠK Zrinjski Mostar, kde po venkovní prohře 0:1 a výhře 3:1 po rozstřelu z pokutových kopů postoupili do skupinové fáze této soutěže. Se Slovanem Bratislava byl zařazen do základní skupiny H, kde jej čekala konfrontace se soupeřiː FC Basilej (Švýcarsko), FK Žalgiris (Litva) a FC Pjunik Jerevan (Arménie).

Džaba Kankava nastupoval za žákovské výběry do 17, 19 a 21 let.

A-mužstvo

V Gruzínské seniorské reprezentaci debutoval 8. 9. +more 2004 v Tbilisi v kvalifikačním zápase na Mistrovství světa 2006 proti reprezentaci Albánie (výhra 2:0), na hřiště přišel jako střídající hráč. První branku za "áčko" Gruzie si připsal 1. března 2006 v souboji s Maltou při venkovní výhře 2:0. V Lize národů UEFA 2018/19 s reprezentací Gruzie postoupil do Divize C a v Lize národů UEFA 2020/21 s ní skončil na třetím místě tabulky. S prvním družstvem Gruzínské reprezentace mnohokrát neúspěšně bojoval o účast na Mistrovství Evropy i na Mistrovství světa. Nejblíže k účasti na velkém turnaji byl se svou zemí v kvalifikaci na EURO 2020, kde s Gruzií skončil ve skupině D na čtvrtém místě tabulky a postoupil s ní do baráže, v ní nejprve s Gruzínskou reprezentací vyřadily Bělorusko (výhra 1:0). Následně však s ní nestačily po prohře 0:1 na reprezentaci Severní Makedonie. Byl do ukončení reprezentační kariéry kapitánem.

Poznámky

[url=https://www. skslovan. +morecom/hraci/A-Jaba_Kankava]Profil hráče[/url] na skslovan. com * [url=https://www. fortunaliga. sk/hrac/2102-jaba-kankava]Profil hráče[/url] na fortunaliga. sk * [url=https://int. soccerway. com/players/jaba-kankava/36875/]Profil hráče[/url] na soccerway. com * [url=https://www. transfermarkt. com/jaba-kankava/profil/spieler/25758]Profil hráče[/url] na transfermarkt. com * [url=http://www. national-football-teams. com/player/8486/Jaba_Kankava. html]Profil hráče[/url] na National Football Teams. com * [url=https://eu-football. info/_player. php. id=10113]Profil hráče - reprezentační statistiky v A-mužstvu[/url] na eu-football. info.

Kategorie:Gruzínští fotbalisté Kategorie:Fotbaloví záložníci Kategorie:Fotbalisté Dinama Tbilisi Kategorie:Fotbalisté Alanie Vladikavkaz Kategorie:Fotbalisté Arsenalu Kyjev Kategorie:Fotbalisté FK Dnipro Kategorie:Fotbalisté Kryvbasu Kryvyj Rih Kategorie:Fotbalisté Stade de Reims Kategorie:Fotbalisté Tobolu Kostanaj Kategorie:Fotbalisté Valenciennes FC Kategorie:Fotbalisté Slovanu Bratislava Kategorie:Nositelé Řádu za zásluhy III. +more třídy (Ukrajina) Kategorie:Vítězové 1. slovenské fotbalové ligy Kategorie:Gruzínští fotbaloví reprezentanti Kategorie:Sportovci z Tbilisi Kategorie:Narození v Tbilisi Kategorie:Narození 1986 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Narození 18. března.