8
4
2

Ixtiyor Navroʻzov je uzbecký filmový režisér, scenárista a producent. Narodil se 13. června 1992 v Taškentu v Uzbekistánu. V roce 2015 absolvoval studium filmové režie na Národní filmové škole v Uzbekistánu. Jeho prvním hraným filmem byl "Qoʻy-doʻst" (2016), který získal několik ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Navroʻzov také spolurežíruje dokumenty a krátkometrážní filmy. V roce 2019 se jeho film "Mehmon" stal prvním uzbeckým filmem vybraným jako oficiální kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ixtiyor Navroʻzov je považován za jednoho z nejtalentovanějších mladých filmařů v Uzbekistánu a jeho práce je často ceněna jak doma, tak i v zahraničí.

Ixtiyor Navroʻzov z cyrilice Ichtijor Navruzov (* 5. července 1989 Buchara) je uzbecký zápasník-volnostylař, bronzový olympijský medailista z roku 2016.

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od svých 12 let v rodné Buchaře. Připravuje se pod vedením Latifa Halimova a Aleksandra Nedorezova v policejním sportovním středisku Dinamo v Taškentu. +more V uzbecké volnostylařské reprezentaci se poprvé objevil v 18 letech, když ve váze do 60 kg nahrazoval na mistrovství světa v Baku zraněného Damira Zaxariddinova. Výrazně na sebe však upozornil od roku 2010 ve váze do 66 kg. V roce 2012 se prvním místem na asijské olympijské kvalifikaci v Astaně kvalifikoval na olympijské hry v Londýně v roce 2012. V Londýně prohrál ve čtvrtfinále s Indem Sušílem Kumárem těsně 1:2 na sety.

V roce 2015 se druhým místem na mistrovství světa v Las Vegas kvalifikoval na olympijské hry v Riu v roce 2016. Před olympijskými hrami musel do 66 kg shazovat 10 kg. +more V Riu se od prvního kole prezentoval útočným divácky atraktivním stylem. Úvodní kolo vyhrál nad reprezentantem Bahrajnu Adamem Batyrovem na dodatečná kritéria 7:7 na technické body. Ve čtvrtfinále ještě půl minuty před koncem prohrával s americkým Portoričanem Franklinem Gómezem. Soupeř se však v závěru unáhlil do chvatu, který pohotovým kontrem přeměnil ve vítězství 7:5, po neuznaném protestu Portoričanů oficiálně 8:5 na technické body. V semifinále proti ruskému reprezentantu Soslanu Ramonovi se hned v úvodu ujal krásnou záručí vedení 4:0 na technické body. Nasazené tempo však nevydržel, koncem druhé minuty prvního poločasu mu za stavu 6:6 došly síly a první poločas prohrál bláznivým výsledkem 7:16 na technické body. Ve druhém poločase vydržel na žíněnce třicet vteřin, když soupeř zápas ukončil na technickou převahu. V souboji o třetí místo nastoupil proti Mongolu Mandachnaranovi. V mediálně celosvětově nejznámějším zápasnickém souboji olympijského turnaje v Riu vyhrál úvodní poločas 4:2 na technické body. Minutu před koncem svého soupeře podběhl a ujal se vedení 6:4 na technické body. Dvacet sekund před koncem však neodolal soupeřovu tlaku a po boji v parteru pustil soupeře do vedení na pomocná kritéria 6:6. Následný protest (challenage) Uzbeků jury neuznala a připsala Mandachnaranovi další bod za vyhranou challenge. Za stavu 6:7 se v závěrečných sekundách snažil vyrovnat. Soupeř však před ním utíkal a ještě v průběhu hrací doby mu dával gestikulacemi najevo, že je vítěz. Rozhodčí mu za nesportovní chování soupeře po uplynutí hrací doby připsali bod a tím se stal za stavu 7:7 vítězem na pomocná kritéria. Získal bronzovou olympijskou medaili.

Od roku 2017 startuje v neolympijské váze do 70 kg.

Turnaj2007200820092010201120122013201420152016201720182019
18192021222324252627282930
-60-66-65-70
Olympijské hry-úč. 3. +more
Mistrovství světaúč. -úč. úč. -úč. 2. úč. 7. 8.
Asijské hry5. 3. -
Mistrovství Asie---3. 2. -----2. 1. úč.
MS juniorů-3. úč.
.

Kategorie:Uzbečtí volnostylaři Kategorie:Uzbečtí bronzoví olympijští medailisté Kategorie:Narození 5. +more července Kategorie:Narození 1989 Kategorie:Narození v Buchaře Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži.