Soslan Ramonov

8
4
2

Soslan Ramonov (Ramonty) (* 1. ledna 1991 Cchinvali) je osetský zápasník-volnostylař, který mezinárodní sportovní scéně reprezentuje Rusko.

...

Sportovní kariéra

Je rodákem z gruzínského separatistického území Jižní Osetie z Cchinvali. Pochází ze zápasnické rodiny. +more Otec Ljudvik a strýc Stanislav patřili do širšího výběru volnostylařské reprezentace Gruzínské SSR. Vyrůstal v severoosetském Vladikavkazu, kam se jeho rodina přestěhovala koncem devadesátých let dvacátého století. Zápasení se věnoval od útlého dětství pod vedením svého otce a strýce. Od svých 17 let se vrcholově připravoval na předměstí Moskvy v Ramenskoje v armádním sportovním středisku CSKA pod vedením Anatolije Margijeva. V ruské volnostylařské reprezentaci se prosazoval ve váze do 65 kg od roku 2013. V roce 2016 uspěl v ruské olympijské nominaci na olympijské hry v Riu. V Riu potvrzoval od úvodního kola výbornou připravenost. V semifinále vrátil porážku z minulého mistrovství světa Uzbeku Ixtiyoru Navroʻzovi divokým výsledkem 18:7 na technickou převahu. Ve finále nastoupil proti obhájci prvenství Ázerbájdžánci Togrulem Asgarovem. Začátkem druhé minuty rychlým výpadem na nohy porazil Asgarova na žíněnku za 4 technické body. Soupeř se navíc při tomto chvatu bouchnul do hlavy. Jeho snížených reakcí využil a počátkem třetí minuty zápas ukončil na technickou převahu 11:0. Získal zlatou olympijskou medaili.

Od roku 2017 startuje v neolympijské váze do 70 kg.