Togrul Asgarov

8
4
2

Togrul Asgarov (* 17. září 1992 Gjandža) je ázerbájdžánský zápasník-volnostylař, olympijský vítěz z roku 2012.

...

Sportovní kariéra

Je rodákem z obce Nizami nedaleko Gjandže. Zápasení se věnoval od útlého dětství po vzoru svého dědy Samandera Husejnova, bývalého reprezentanta Ázerbájdžánské SSR v zápasu sambo. +more Od 10 let navštěvoval v Gjandže judistický kroužek Ramize Mammadova. Ve 13 letech se dostal na volnostylařský trénink Elčina Husejnova, který ho přesvědčil, aby se zaměřil na volný styl. V 17 letech si ho jako dorosteneckého mistra Evropy stáhli trenéři do Baku, kde se připravoval v tréninkovém středisku Neftçi pod vedením Elmana Asgarova. V záři 2010 reprezentoval Ázerbájdžán na seniorském mistrovství světa v Moskvě, kde v necelých 18 letech obsadil druhé místo ve váze do 55 kg.

Od roku 2011 startoval ve váze do 60 kg, ve které se v roce 2012 prvním místem na evropské olympijské kvalifikaci v Sofii kvalifikoval na olympijské hry v Londýně. V Londýně potvrdil roli černého koně postupem do finále proti ruskému osetu Besiku Kuduchovi. +more Úvodní set vyhrál hodem 1:0 na technické body. V úvodu druhého setu vytlačil svého soupeře koršunem mimo žíněnku a vedl 3:0 na technické body. Další bod přidal za druhé vytlačení soupeře z hrací plochy a druhý set dotáhl do vítězného konce 5:0 na technické body. Vítězstvím dva 2:0 na sety se stal druhým nejmladším olympijským vítězem v zápasu ve volném stylu po albánském Makedonci Šabanu Trstenovi.

Od roku 2013 přestoupil do vyšší váhy do 65 (66) kg. K vrcholové přípravě mu však bránili zdravotní okolnosti způsobené zhoršenou životosprávou z psychických problémů - smrt dědy, hledání motivace. +more Do své staré olympijské formy se vrátil teprve po dvou letech v roce 2015, kdy se připravil na domácí Evropské hry v Baku. V roce 2016 obhajoval zlatou olympijskou medaili na olympijských hrách v Riu. Do Ria přijel výborně připraven. V semifinále porazil úřadujícího mistra světa Franka Chamiza z Itálie těsně 6:4, po neuznaném protestu Italů 7:4 na technické body. Ve finále proti ruskému osetu Soslanu Ramonovi se začátkem druhé minuty dopustil osudové chyby. Po prohraném boji o úchop ho soupeř porazil útokem na nohy na zem za 4 technické body. Ke všemu se při pádu bouchnul do hlavy a to se ukázalo jako rozhodující v celém zápasu. Jeho trenéři nevyhodnotili vážnost situace a nechali ho otřeseného bez ošetření pokračovat. Ramonov jeho snížených reakcí okamžitě využil a dalším porazem za 4 technické body navýšil vedení na 9:0. Začátkem druhé minuty zápasu se nechal vytlačit ze žíněnky a prohrál na technickou převahu soupeře 0:11. Získal stříbrnou olympijskou medaili.

V březnu 2017 byl pozitivně testován na látku higenamine, která byla ten rok WADou nově zařazena na seznam zakázaných látek. Higenamine pomáhá upravovat tělesnou hmotnost. +more Za neinformovanost ohledeně zákazu této látky dostal roční zákaz startu. Od roku 2018 startuje ve váze do 74 kg.