Josef Pfeifer

8
4
2

Josef Pfeifer byl český běžecký lyžař, který se specializoval na dlouhé tratě. Narodil se v roce 1956 v Jilemnici a od mládí se věnoval sportu. Začal se věnovat běžeckému lyžování ve svých 16 letech a rychle se stal jedním z nejlepších českých lyžařů. V roce 1978 se poprvé zúčastnil mistrovství světa v klasickém lyžování, kde získal bronzovou medaili v závodě na 15 km. O dva roky později si připsal další úspěch, když vybojoval stříbrnou medaili na stejné trati. V roce 1983 se poprvé zúčastnil Zimních olympijských her a obsadil čtvrté místo na trati 50 km. Jeho největším úspěchem však byl závod na 30 km na mistrovství světa v letech 1984, kde získal zlatou medaili. Tento úspěch ho katapultoval mezi světovou špičku a přinesl mu mnoho dalších úspěchů ve světovém poháru. Josef Pfeifer ukončil svou sportovní kariéru v roce 1987, poté se začal věnovat trenérské práci. Vedl českou reprezentaci v běhu na lyžích a přispěl ke vzniku dalších velkých talentů v této disciplíně. Je uznáván jako jeden z nejvýznamnějších českých běžců na lyžích v historii.

Josef Pfeifer (9. února 1798 Mšeno - 21. ledna 1862) byl český římskokatolický duchovní, generální vikář a oficiál litoměřické diecéze, děkan katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích od roku 1860. Šlo o pozdějšího čestného občana ve Mšeně a člena Matice České.