Kateřina Janatová

8
4
2

Kateřina Janatová (* 13. března 1997 Jilemnice) je česká reprezentantka v běhu na lyžích. Prosazuje se především ve sprintu.

...

Sportovní kariéra

S lyžováním začínala v rodné Jilemnici. V osmnácti letech poprvé startovala ve Světovém poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě. +more Po téměř dvouletém odstupu si v sezóně 2017/18 připsala dalších devět startů - nejlepšího umístění dosáhla v Davosu, kde ve sprintu dojela v kvalifikaci na 44. místě. V sezóně 2018/19 poprvé získala body do celkového hodnocení SP - ve sprintu v Toblachu, který byl úvodní etapou Tour de Ski dojela na 29. místě. Týmového úspěchu dosáhla s Petrou Hynčicovou ve sprintu dvojic na Světovém poháru v Drážďanech, kde postoupily do finále a obsadily osmé místo.

Na průnik do elitní třicítky ve Světovém poháru navázala i v sezóně 2019/20 a čtyřikrát si během ní zlepšila své kariérní maximum. Nejprve v Davosu ve sprintu obsadila 23. +more místo, o týden později v Planici byla opět ve sprintu ještě o příčku lepší. Dalšího zlepšení dosáhla osmnáctým místem ve sprintu v Lenzerheide, který byl druhou etapou Tour de Ski. Že není jen sprinterkou, dokázala, když absolvovala celou Tour včetně závěrečného výstupu na Alpe Cermis, v němž dojela dvacátá devátá a celkově udržela 27. pozici. Před domácím publikem v Novém Městě na Moravě se prosadila i v distančních závodech - na volné desítce byla třináctá, v klasické stíhačce pak o tři příčky klesla. Vrcholem sezóny pak pro ní bylo Mistrovství světa v běhu na lyžích do 23 let v Oberwiesenthalu, kde ve sprintu obsadila 5. místo.

V sezóně 2020/21 si kariérní maximum z předchozí sezóny ještě vylepšila − ve sprintu v Drážďanech měla nejrychlejší čas v kvalifikaci, poprvé v životě postoupila do semifinále a celkově skončila na devátém místě. V dalších třech sprinterských závodech sezóny (Davos, Val Müstair, Ulricehamn) obsadila 17. +more místo a v celkové klasifikaci sprintu se proti předešlé sezóně zlepšila o 16 míst. Naopak méně úspěšná byla v distančních závodech - nejlépe zajela 10 km volně v Davosu na 23. místě. Na mistrovství světa v Oberstdorfu se sprinterský závod jel její méně oblíbenou klasickou technikou a trochu nečekaně skončila už v kvalifikaci, naopak spokojená byla se svým výkonem v závodu na 10 km volně, v němž obsadila 21. místo a byla nejlepší z českých reprezentantek.