Marek Sapara

8
4
2

Marek Sapara (* 31. července 1982, Košice, Československo) je bývalý slovenský fotbalový záložník a reprezentant, profesionální hráčskou kariéru ukončil v lednu 2018, jeho posledním klubem byl MFK Ružomberok. Účastník Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice. Mimo Slovensko působil na klubové úrovni v Norsku a Turecku.

Jeho fotbalovým snem byl přestup do kvalitní evropské ligy, oblíbeným klubem je FC Barcelona. Pochází z obce Ďurďošík u Košic.

...

S fotbalem začal v klubu FK Krásná nad Hornádom, odkud přešel v juniorském věku do 1. FC Košice. Zde se dostal do A-týmu.

MFK Ružomberok

V dresu Ružomberoku vyhrál v sezóně 2005/06 double, tedy slovenský fotbalový pohár i titul v domácí lize.

Rosenborg Trondheim

Do norského Rosenborgu Trondheim přišel v létě roku 2006 ze slovenského MFK Ružomberok. Před jeho přestupem do Norska o něj měly zájem i další kluby, například FC Spartak Trnava, Petržalka, MFK Dubnica či v Česku FC Baník Ostrava a SK Sigma Olomouc. +more Nicméně Sapara se rozhodl přestoupit do Rosenborgu Trondheim. Stal se prvním Slovákem v historii klubu.

V norské nejvyšší fotbalové soutěži Tippeligaen poprvé nastoupil 10. září 2006 proti Sandefjordu. +more 26. září pak vstřelil svůj první gól v Norsku proti týmu Odd Grenland. Zazářil však v rozhodujícím zápase o titul na hřišti bergenského Brannu, kdy se mu povedlo skórovat z přímého kopu a Rosenborg vyhrál celý zápas i ligovou soutěž. S Rosenborgem postoupil do základní skupiny Ligy mistrů UEFA. Svými výbornými výkony pomohl Rosenborgu postoupit z těžké skupiny do třetího kola Poháru UEFA.

MKE Ankaragücü

Sezónu 2009/10 dokončil v tureckém klubu MKE Ankaragücü, nastoupil ve 13 zápasech Süper Lig a vstřelil 1 gól. Následující sezónu 2010/11 zasáhl do 24 ligových zápasů, v nichž se třikrát střelecky prosadil.

Trabzonspor

V září 2011 přestoupil společně s dalším slovenským reprezentantem Róbertem Vittekem do jiného tureckého mužstva - Trabzonsporu. Trabzonspor za něj zaplatil 200 000 . +more 5. ledna 2012 byl poslán do konce sezóny na hostování do Gaziantepsporu.

V srpnu 2012 nastoupil v nové sezóně 2012/13 po návratu z hostování opět za Trabzonspor. 21. +more října 2012 vstřelil ve 45. minutě úvodní gól ligového střetnutí s Beşiktaşem Istanbul, domácí Beşiktaş však stihl vyrovnat gólem Manuela Fernandese na konečných 1:1.

V červenci 2013 si v přípravném zápase těžce poranil koleno (poškozené vazy v pravém koleni) a podrobil se operaci. Začátkem sezóny 2013/14 se dohodl na rozvázání smlouvy s Trabzonsporem. +more Do konce roku 2013 se zotavoval po zranění. Jako další angažmá preferoval zahraničí, v případě návratu na Slovensko by upřednostnil Ružomberok, kde strávil v minulosti úspěšnou část kariéry. Nakonec se rozhodl pro Gaziantepspor.

Gaziantepspor

V roce 2012 v tureckém klubu Gaziantepspor nejprve hostoval z Trabzonsporu. Za Gaziantepspor nastoupil poprvé 9. +more ledna 2012 v ligovém zápase proti domácímu Fenerbahçe SK, který istanbulský klub (Fenerbahçe SK) vyhrál 3:1, ačkoli o poločasu prohrával 0:1. Poprvé se trefil 10. února v ligovém utkání proti „svému“ klubu Trabzonsporu, když v 69. minutě upravoval skóre na 3:1. Zápas skončil výsledkem 4:1 pro domácí Trabzonspor, ale Turecká fotbalová asociace Saparův gól anulovala a změnila výsledek na 4:0. Regulérní gól tak vstřelil až 18. března v domácím ligovém zápase proti Karabüksporu (výhra 3:0, Sapara zvyšoval v utkání na 2:0). Hned v následujícím ligovém zápase 25. března proti domácímu Eskişehirsporu se podílel jedním gólem na vítězství svého klubu 2:0.

Koncem ledna 2014 do Gaziantepsporu přestoupil poté, co si vyléčil zraněné koleno. Dohodl se na angažmá do konce sezony 2013/14. +more Celkem odehrál v týmu 10 ligových zápasů a vstřelil 2 góly.

Osmanlıspor

V srpnu 2014 podepsal dvouletou smlouvu s druholigovým tureckým klubem Ankaraspor, který se čerstvě přejmenoval na Osmanlıspor.

MFK Ružomberok (návrat)

V lednu 2015 se vrátil na Slovensko, odešel nejprve na půlroční hostování do MFK Ružomberok. Ve 24. +more ligovém kole začátkem dubna 2015 si poranil koleno (stejné, se kterým měl problémy v minulosti), což ho vyřadilo na dlouhou dobu ze hry - musel podstoupit znovu operaci.

V létě 2015 se vrátil do Osmanlısporu, kde se dohodl na ukončení spolupráce a v září podepsal dvouletou smlouvu s MFK Ružomberok. Jeho touhou bylo vyhrát s mužstvem ještě nějakou trofej.

V prosinci 2017 mu vedení klubu oznámilo, že s ním již nepočítá. Tento krok pobouřil fanoušky, kteří vyjádřili svou nespokojenost. +more Poté vedení svůj krok přehodnotilo a zahájilo s hráčem rokování o případném začlenění do struktur klubu. V lednu 2018 Sapara oznámil konec profesionální hráčské kariéry.

Reprezentační kariéra

Marek Sapara byl členem slovenské mládežnické reprezentace do 21 let.

A-mužstvo

Díky svým výkonům jej trenér slovenské reprezentace začal pravidelně povolávat do A-mužstva. Debutoval ve slovenské fotbalové reprezentaci 8. +more října 2005 v domácím kvalifikačním utkání proti Estonsku (Slovensko vyhrálo 1:0), nastoupil na hřiště v 77. minutě.

Svůj první reprezentační gól v A-mužstvu zaznamenal v domácím přátelském utkání 15. listopadu 2006 proti Bulharsku, které Slovensko vyhrálo v Žilině 3:1. +more Sapara se prosadil v 53. minutě, když zvyšoval na průběžných 2:0. Sapara rovněž odehrál celou druhou polovinu kvalifikace na Euro 2008, představil se i na pražské Letné proti českému výběru.

V kvalifikačním zápase o MS 2014 v Brazílii 12. října 2012 v Bratislavě proti Lotyšsku zvyšoval z přímého kopu na průběžných 2:0, Slovensko v závěru inkasovalo gól z pokutového kopu, přesto utkání dovedlo do vítězného konce (2:1). +more Se 7 body se dotáhlo na doposud vedoucí dvojici - Řecko s Bosnou a Hercegovinou. 14. listopadu 2012 odehrál kompletní přátelský zápas s Českou republikou v Olomouci, slovenská reprezentace podlehla domácímu mužstvu 0:3. 6. února 2013 nastoupil v Bruggách proti domácí Belgii. Slovensko sahalo po remíze, ale nakonec utkání prohrálo 1:2 gólem z 90. minuty. 22. března 2013 nastoupil v domácím kvalifikačním zápase v Žilině proti Litvě, který skončil remízou 1:1.

Mistrovství světa 2010

Zúčastnil se Mistrovství světa v roce 2010 konaného v Jihoafrické republice, kde Slovensko podlehlo v osmifinále Nizozemsku (prohra 1:2), Sapara na turnaji nastoupil v jediném utkání - právě v osmifinále proti pozdějšímu vicemistrovi Nizozemsku. Zasáhl do hry na několik závěrečných minut, šel na hřiště v 87. +more minutě.

Reprezentační góly a zápasy

Góly Marka Sapary za A-mužstvo Slovenska

115. 11. +more 2006Štadión pod Dubňom, ŽilinaBulharsko2:0 (53. )3:1přátelské utkání
213. 10. 2007Mestský štadión, Dubnica nad VáhomSan Marino3:0 (37. )7:0kvalifikace na EURO 2008
37. 9. 2012LFF Stadium, Vilnius, LitvaLitva1:1 (41. )1:1kvalifikace na MS 2014
411. 9. 2012Stadion Pasienky, BratislavaLichtenštejnsko1:0 (36. )2:0kvalifikace na MS 2014
512. 10. 2012Stadion Pasienky, BratislavaLotyšsko2:0 (9. )2:1kvalifikace na MS 2014