Pavel Černý (* 28. ledna 1985 Hradec Králové) je český fotbalový útočník, od července 2017 hráč klubu FK Pardubice. Mimo Česko působil na klubové úrovni v Kazachstánu.

Příbuzenstvo

Jeho dědeček Jiří Černý získal s Hradcem Králové v roce 1960 ligový titul. Je synem bývalého fotbalového reprezentanta Pavla Černého. +more Jeho bratr Jiří a bratranec Filip Zorvan jsou také fotbalisté.

FC Hradec Králové

Svoji fotbalovou kariéru začal v klubu FC Hradec Králové. 10. +more května 2002 nastoupil v domácím ligovém utkání proti FK Chmel Blšany při posledním ligovém zápase svého otce (remíza 1:1), byl to zároveň jeho debut v 1. české fotbalové lize. Na jaře 2009 hostoval v FK Jablonec. V sezóně 2009/10 byl se 14 góly společně s Karlem Kroupou a kamerunským Danim Chigou nejlepším střelcem druhé ligy. V ročníku 2009/10 postoupil s "Votroky" do 1. ligy.

FK Jablonec (hostování)

V zimním přestupovém období ročníku 2008/09 odešel na hostování do Baumitu Jablonec. V Jablonci debutoval v 1. +more lize ve 20. kole hraném 15. 3. 2009 proti SK Slavia Praha (prohra 1:2), když v 82. minutě vystřídal na hrací ploše Jiřího Valentu. Svůj první gól v dresu Jablonce a zároveň v nejvyšší soutěži vstřelil ve 22. kole proti SK Dynamo České Budějovice, na hřiště přišel v 71. minutě a o jedenáct minut později vsítil gól na konečných 2:0. Celkem za mužstvo odehrál osm ligových střetnutí.

FK Akžajyk

1. července 2012 odešel do Kazachstánu, do klubu z Premjer Ligasy FK Akžajyk. +more V klubu se setkal s Jakubem Chlebounem, se kterým působil i v Hradci. V ročníku 2013 (v Kazachstánu se hraje systémem jaro-podzim) sestoupil s Akžajykem do Birinši Ligasy. Celkem za mužstvo odehrál 45 ligových utkání, ve kterých vstřelil osm branek.

Ordabasy Šymkent

Následně zamířil do jiného klubu z Kazachstánu, konkrétně do Ordabasu Šymkent hrajícího nejvyšší soutěž. Do celku přestoupil v lednu 2014. +more Během půl roku za klub odehrál osm zápasů v lize, gól nedal.

FC Hradec Králové (návrat)

Před sezonou 2014/15 se po dvou a půl letech vrátil do Hradce Králové. V mužstvu se opět sešel s Jakubem Chlebounem.

Sezona 2014/15

Svoji obnovenou premiéru v 1. +more české lize si v dresu FC Hradce Králové odbyl 26. července 2014 v utkání 1. kola proti FK Teplice (remíza 1:1), odehrál 68 minut. Za klub nastoupil v ročníku 21 ligovým střetnutím. V sezoně 2014/15 klub sestoupil do 2. české fotbalové ligy.

Sezona 2015/16

V červnu 2015 uzavřel s Hradcem novou smlouvu. Svoji první branku po návratu do týmu Votroků vstřelil 1. +more listopadu 2015 v ligovém utkání 13. kola proti Fotbal Třinec, klub v zápase zvítězil 5:0. Podruhé v ročníku se prosadil 14. května 2016 v druhém zápase proti Třinci, když dal v 52. minutě jedinou vítěznou branku utkání. Následně se prosadil v následujícím 8. kole hraném 17. 5. 2016, kdy jeho mužstvo porazilo celek FK Baník Sokolov 2:0 a tým díky prohře klubu 1. SC Znojmo, které bylo v tabulce na třetí pozici, s FC Sellier & Bellot Vlašim postoupil zpět do nejvyšší soutěže. Celkem v ročníku odehrál 20 utkání v lize.

Sezona 2016/17

Před ročníkem 2016/17 byl spoluhráči zvolen kapitánem mužstva. V této funkci nahradil Pavla Krmaše, který v létě 2016 ukončil svoji hráčskou kariéru. +more Poprvé v sezoně dal gól v zápase nováčků hraném 30. 10. 2016 ve 12. kole proti MFK Karviná (prohra 3:4), prosadil se v 53. minutě, kdy snižoval na 1:2.

FK Pardubice

V červnu 2017 se dohodl na přestupu z FC Hradec Králové do klubu FK Pardubice. Svůj první gól v červenobílém vstřelil 14. +more srpna 2017 právě proti FC Hradec Králové. V klubu si vybudoval silnou pozici a v první sezóně s ním skončil na třetím místě. Po slabší druhé sezóně si v soutěžním ročníku 2019/20 společně s Pardubicemi vybojoval historický postup do FORTUNA:LIGY.

[url=https://web. archive. +moreorg/web/20170520144049/http://www. fchk. cz/A-tym/Soupiska/Pavel-Cerny. aspx]Profil hráče[/url] na fchk. cz * * [url=http://int. soccerway. com/players/pavel-cerny/46181/]Profil hráče[/url] na soccerway. com * [url=http://www. transfermarkt. co. uk/en/pavel-cerny/profil/spieler_63859. html]Profil hráče[/url] na Transfermarkt. co. uk * [url=http://guardian. touch-line. com/. Lang=0&CTID=27&CPID=89&pStr=Player&PLID=113700&TEID=935]Profil hráče[/url] na guardian. touch-line. com [neex. odkaz].

Kategorie:Čeští fotbalisté Kategorie:Fotbaloví útočníci Kategorie:Fotbalisté FC Hradec Králové Kategorie:Fotbalisté FK Jablonec Kategorie:Fotbalisté FK Pardubice Kategorie:Fotbalisté FK Akžajyk Kategorie:Fotbalisté Ordabasy Šymkent Kategorie:Narození v Hradci Králové Kategorie:Narození 1985 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Narození 28. +more ledna.