8
4
2

Pontus Sven Gustav Jansson (* 13. února 1991 Arlöv) je švédský profesionální fotbalista, který hraje na pozici středního obránce za švédský klub Malmö FF.

Mezi lety 2012 a 2020 odehrál Jansson také 27 utkání v dresu švédské reprezentace a zahrál si na EURO 2016 a 2020 a na Mistrovství světa v roce 2018.

...

Malmö FF

Jansson začal hrát fotbal v místním klubu Arlövs BI. V roce 2006, ve věku 15 let, se přesunul do akademie Malmö FF. +more V A-týmu debutoval 14. září 2009 v ligovém zápase proti Djurgårdens IF. Jansson odehrál své první utkání v pohárové Evropě dne 13. července 2011, když odehrál celých 90 minut 2. předkola Ligy mistrů proti faerskému klubu HB Tórshavn.

Jansson byl jedním z klíčových hráčů, kteří dovedli Malmö k ligovému titulu v roce 2013, když odehrál 25 utkání a vstřelil jeden gól.

Turín

Dne 1. července 2014 přestoupil Jansson do italského klubu Turín FC, a to jako volný hráč po vypršení smlouvy ve švédském Malmö. +more V dresu nového týmu debutoval 7. srpna, a to když nastoupil na posledních 10 minut utkání předkola Evropské ligy proti švédskému IF Brommapojkarna. V italské nejvyšší soutěži debutoval 19. října; odehrál celé utkání proti Udinese a svým výkonem přispěl k čistému kontu a výhře 1:0.

Dne 30. dubna 2016 vstřelil svůj první gól v Serii A, a to když otevřel skóre zápsau proti Udinese (výhra 5:1). +more V průběhu celého italského angažmá nebyl příliš vytěžován, odehrál pouhých 16 ligových zápasů za dvě sezóny a rozhodl se požádat Turín o uvolnění na hostování.

Leeds United

Dne 18. srpna 2016 odešl Jansson do anglického druholigového Leedsu United na roční hostování s opcí. +more Svůj klubový debut si odbyl 23. srpna, a to v zápase EFL Cupu proti Luton Townu. Na svůj ligová debut si počkal do 10. září, když pomohl k vítězství 1:0 nad Huddersfield Townem. Jansson vstřelil svůj první gól v dresu Leedsu 5. listopadu; hlavičkou přispěl k vítězství 3:2 nad Norwich City FC. Jansson získal ocenění pro nejlepšího hráče soutěže za prosinec 2016. 2. února 2017 byla aktivována opce na trvalý přestup Janssona, která je odhadována na 3. 5 milionu liber; švédský obránce následně podepsal tříletou smlouvu. 11. března byl Jansson zařazen do nejlepší jedenáctky soutěže za sezónu 2016/17. 25. října 2017 podepsal Jansson nový pětiletý kontrakt.

Poté, co pomohl Leedsu ke konečné třetí příčce v ligové sezóně 2018/19, byl 24, dubna zařazen do nejlepší jedenáctky soutěže. V sezóně odehrál 41 utkání ve všech soutěžích a vstřelil tři branky. +more Leeds se díky svému umístění kvalifikoval do postupového play-off, do kterého ale Jansson kvůli zranění kotníku nezasáhl. Leeds nepostoupil do finále přes Derby County po výsledcích 1:0 a 2:4.

Brentford

Dne 8. července 2019 přestoupil Jansson do konkurenčního Brentfordu za částku okolo 6 miliónů euro, v novém klubu podepsal tříletou smlouvu. +more V důsledku odchodu kapitána Romaina Sawyerse se švédský stoper stal kapitánem svého nového klubu. V dresu Brentfordu (a s kapitánskou páskou) debutoval 3. srpna v ligovém zápase proti Birminghamu. Byl jedním z klíčových hráčů, kteří dovedli Brentford až do finále postupového play-off do Premier League, ve kterém podlehli Fulhamu 1:2 po prodloužení.

V sezóně 2020/21 skončil Brentford opět na 3. příčce v Championship, ale tentokrát se jim podařilo vyhrát play-off a postoupit do anglické nejvyšší soutěže. +more Poté, co postoupili přes AFC Bournemouth (0:1 a 3:1), porazili ve finále velšský klub Swansea City AFC 2:0.

V Premier League Jansson debutoval v prvním kole sezóny 2021/22, odehrál celých 90 minut překvapivého vítězství 2:0 nad londýnským Arsenalem. Svůj první gól v dresu The Bees 10. +more prosince 2021, když v 84. minutě zahájil obrat utkání proti Watfordu, které skončilo výhrou Brentfordu 2:1. V lednu 2022 prodloužil Jansson smlouvu s klubem do června 2023.

Jansson byl poprvé nominován do švédské reprezentace v lednu 2012. Svůj první zápas v reprezentačním dresu odehrál 18. +more ledna, jednalo se o přátelský zápas proti Bahrajnu. V létě 2016 se Jansson stal kapitánem reprezentace na závěrečném turnaji Euro 2016, nicméně ani do jednoho ze tří zápasů v základní skupině nenastoupil. 27. března 2018 byl Jansson kapitánem v přátelském zápase proti Rumunsku.

Dne 15. května 2018 byl Jansson nominován na závěrečný turnaj Mistrovství světa 2018. +more V prvním zápase základní skupiny proti Jižní Koreje nastoupil v základní sestavě po bohu stopera z Manchesteru United Victora Lindelöfa a pomohl k výhře 1:0. Na turnaji odehrál ještě závěrečných 5 minut čtvrtfinále proti Anglii, ve kterém Švédsko prohrálo 2:0.

Jansson byl nominován i na závěrečný turnaj Euro 2020, nicméně do žádného zápasu nenastoupil.

Dne 11. srpna 2021 oznámil Jansson ukončení své reprezentační kariéry.