Portál:Sportovní aktuality leden 2007

8
4
2

;30. ledna :Házená - Mistrovství světa (Německo) ** Čeští házenkáři ukončili své vystoupení na šampionátu porážkou s Tuniskem, patří jim konečné 12. místo. 29. ledna :Skikros - X Games (Aspen, USA) ** Český závodník Stanley Hayer skončil na čtvrtém místě. Z vítězství se radoval domácí závodník Casey Pucket, před svým krajanem Jackem Fialou a Francouzem Enakem Gavaggiou 28. ledna :Cyklokros ** Mistrem světa v cyklokrosu se stal Belgičan Erwin Vervecken v ženách zvítězila Francouzka Maryline Salvetat. Muži do 23 let jeli o den dříve a vítězem se stal Lars Boom z Nizozemska a nejlepším juniorem byl Joeri Adams, náš Jiří Polnický si dojel pro bronz mezi juniory, ostatní reprezentanti se neprosadili. :Tenis - Australian Open ** Vítězem dvouhry mužů se potřetí v kariéře (2004, 2006, 2007) stal Švýcar Roger Federer, když ve finále porazil Chilana Fernanda Gonzáleze 7:6, 6:4, 6:4. 27. ledna :Krasobruslení - Mistrovství Evropy, Varšava ** Carolina Kostner je novou mistryní Evropy v krasobruslení. Druhá skončila Švýcarka Sarah Meier a třetí Finka Kiira Korpi. :Házená - Mistrovství světa, Mannheim ** Čeští házenkáři prohráli po tuhém boji s favorizovaným Chorvatskem a přišli o šanci na postup do čtvrtfinále turnaje. :Tenis - Australian Open ** Vítězkou dvouhry žen se potřetí v kariéře (2003, 2005, 2007) stala Američanka Serena Williamsová, která ve finále porazila Rusku Mariu Šarapovovou 6:1, 6:2. Šarapovová se i přes finálovou prohru stane novou jedničkou žebříčku WTA. 26. ledna :Skeleton ** Ve švýcarském zimním středisku Svatý Mořic se uskutečnilo mistrovství světa, v jízdách žen si nejlépe vedla Američanka Noelle Pikus-Pace. :Fotbal ** Michel Platini byl na kongresu v německém Düsseldorfu zvolen předsedou UEFA. :Krasobruslení ** Mistry Evropy v tancích na ledě se stali poprvé v životě Francouzi Isabelle Delobelová a Olivier Schoenfelder. 25. ledna :Krasobruslení - Mistrovství Evropy, Varšava ** Tomáš Verner vybojoval stříbrnou medaili. Z vítězství se radoval Francouz Brian Joubert a bronz získal Belgičan Kevin van der Perren. :Tenis - Australian Open ** Poslední český zástupce na turnaji, desátá nasazená Nicole Vaidišová, prohrála v semifinále s nenasazenou Serenou Williamsovou 6:7 (5:7), 4:6. 24. ledna :Krasobruslení - Mistrovství Evropy, Varšava ** Tomáš Verner vyhrál krátký program před Brianem Joubertem a patnáct let po titulu Petra Barny útočí na evropské zlato. Mistři Evropy Savčenková a Szolkowy ** Německá sportovní dvojice Aliona Savchenková a Robin Szolkowy potvrdila výkon z krátkého programu a z Varšavy si odváží zlaté medaile. Druzí byli Maria Petrovová a Alexej Tichonov z Ruska a třetí domácí manželský pár Dorota Siudeková a Mariusz Siudek. 23. ledna :Tenis - Australian Open ** Ve čtvrtfinálovém souboji českých tenistek byla úspěšnější Nicole Vaidišová, která porazila Lucii Šafářovou 6:1, 6:4. V semifinále ji čeká někdejší světová jednička a vítězka z let 2003 a 2005 Serena Williamsová. 22. ledna :Tenis - Australian Open ** Z českých mužů se dostal nejdále Tomáš Berdych, ve 4. kole však nestačil na Rusa Davyděnka, kterému podlehl 7:5, 4:6, 1:6 a 6:7 (5:7). :Fotbal ** Český útočník Milan Baroš přestupuje z anglické Aston Villy do francouzského klubu Olympique Lyon, který je pětinásobným mistrem Francie v posledních pěti letech. 21. ledna :Tenis - Australian Open Lucie Šafářová na loňském US Open ** Lucie Šafářová porazila ve 4. kole úvodního grandslamového turnaje sezóny druhou nasazenou a loňskou vítězku turnaje Amélii Mauresmovou 6:4, 6:3. Její čtvrtfinálovou soupeřkou bude Nicole Vaidišová, která porazila Jelenu Dementěvovou 6:3, 6:3. :Motorsport - Rallye Dakar ** Nejlepší český výsledek v letošní soutěži zaznamenal Aleš Loprais na kamionu Tatra, který obsadil ve své kategorii třetí místo za vítězným Staceym. V kategorii automobilů zvítězil Francouz Stéphane Peterhansel, spolu s předchozími triumfy na motocyklu už dosáhl devátého vítězství. 20. ledna :Běh na lyžích - SP (Rybinsk, Rusko) ** Kateřina Neumannová obsadila druhé místo v závodu světového poháru na 15 kilometrů volně za Finkou Roponenovou. :Fotbal - Premier League ** Brankář Chelsea FC Petr Čech se 98 dní po utrpěné zlomenině lebeční kosti vrátil na hřiště, v Liverpoolu ale dvakrát inkasoval a jeho tým zápas prohrál. 19. ledna :Rychlobruslení - ME v short tracku (Sheffield, Velká Británie) ** Na čtvrtém místě skončila česká reprezentantka Kateřina Novotná (2:29,021) v závodě na 1500 m, což byl nakonec její nejlepší výsledek na mistrovství. Z vítězství se radovala Francouzka Stephanie Bouvierová (2:28,915). 16. ledna :Šachy - (Wijk aan Zee, Nizozemsko) ** Český šachista David Navara remizoval s mistrem světa Vladimirem Kramnikem a i po čtvrtém kole zůstává bez porážky. V průběžném pořadí se dělí s dalšími čtyřmi hráči o třetí místo. Pozítří se po volném dni utká se zatím vedoucím Tejmurem Radžabovem z Ázerbájdžánu a bude mít výhodu bílých kamenů. 14. ledna :Anketa Sportovec roku ** V anketě Sportovec roku se vítězkou mezi jednotlivci stala lyžařka Kateřina Neumannová, týmem roku je hokejová reprezentace, mezi juniory zvítězila rychlobruslařka Martina Sáblíková. Cenu Emila Zátopka za celoživotní přínos obdržela tenistka Martina Navrátilová. :Cyklokros - SP (Nommay, Francie) ** Na pátém místě se umístil v Nommay český cyklokrosař Petr Dlask, když vinou zaváhání v depu ztratil možnost bojovat o lepší umístění. Na prvních třech místech se umístili belgičtí závodníci. Z vítězství se radoval Sven Nijs (šesté první místo z posledních deseti startů). Martina Sáblíková :Rychlobruslení - ME (Colallbo, Itálie) ** V novém světovém rekordu na otevřené dráze zvítězila česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v závěrečném závodě mistrovství Evropy. Pětikilometrovou trať zvládla za 6:58,45 a zajistila si tak i celkové prvenství ve čtyřboji, když stáhla čtrnáctisekundový náskok do té doby vedoucí Ireen Wüstové. 13. ledna :Boby - SP a ME (Cortina d'Ampezzo, Itálie) ** Český dvojbob ve složení Ivo Danilevič a Roman Gomola vybojoval nečekaně titul mistrů Evropy, když v závodu světového poháru (v rámci kterého se mistrovství uskutečnilo) dojeli na třetím místě za americkým a kanadským dvojbobem. :Lety na lyžích - SP (Vikersund, Norsko) ** Vynikající formu potvrdil vítěz Turné čtyř můstků domácí reprezentant Anders Jacobsen, když z náskokem 4,3 bodu zvítězil před druhým Thomasem Morgensternem (Rakousko) a třetím Mattim Hautamäkim (Finsko). Jacobsen sice ani v jednom kole nepředvedl nejdelší skok, ale díky vyrovnaným výkonům v obou kolech se mohl radovat z třetího vítězství v kariéře. :Rychlobruslení - ME (Colallbo, Itálie) ** V novém světovém rekordu na otevřené dráze 4:03,52 zvítězila Martina Sáblíková v závodě na 3000 m. Po třech disciplínách (9. místo na 500 m a 6. místo na 1500 m) figuruje na průběžném druhém místě ve víceboji. Poslední disciplína, závod na 5000 m, je na programu zítra v poledne. 9. ledna :Rallye Dakar ** Ani letošní ročník Dakaru nebyl ušetřen tragické nehody s následkem smrti. V průběhu čtvrté etapy havaroval jihoafrický motocyklista Elmer Symons. Utrpěným zraněním podlehl na místě havárie a lékař, který dorazil na místo po sedmi minutách, už mohl pouze konstatovat smrt. 7. ledna Virpi Kuitunenová :Běh na lyžích - Tour de ski ** První ročník Tour de ski, etapového závodu v běhu na lyžích, vyhráli Finka Virpi Kuitunenová a Němec Tobias Angerer, Kateřina Neumannová skončila pátá. :Skoky na lyžích - Turné čtyř můstků ** Skokanské Turné čtyř můstků vyhrál poprvé v životě Nor Anders Jacobsen. Obhájce vítězství Jakub Janda obsadil devatenácté místo. 6.-7. ledna :Alpské lyžování - závody SP v Kranjské Goře ** Vynikající výsledky zaznamenala česká reprezentantka Šárka Záhrobská, když nejprve sedmým místem vylepšila v sobotu své maximum v obřím slalomu a v neděli pak v klasickém slalomu skončila na druhém místě za letos suverénní Marlies Schildovou z Rakouska. 5. leden :Lední hokej - Mistrovství světa hráčů do 20 let ** Titul mistrů světa vybojovali potřetí za sebou hokejisté Kanady, kteří ve finále porazili Rusko. Český tým oplatil v závěrečném zápase o páté místo porážku ze skupiny Finsku. :Tenis - Hopmanův pohár ** Navzdory úvodní porážce od Austrálie vyhráli favorizovaní Rusové Naděžda Petrovová a Dmitrij Tursunov Hopmanův pohár. Ve finále přehrály Španělsko.