Shabani Nonda

8
4
2

Shabani Christophe Nonda (* 6. března 1977, Bujumbura, Burundi) je bývalý konžský profesionální fotbalista, který hrál na postu útočníka. Ačkoliv se narodil v Burundi, reprezentoval Konžskou demokratickou republiku, se kterou se účastnil Afrického poháru národů 2002. Dvakrát se stal nejlepším střelcem ligové soutěže, v roce 1998 ve švýcarské lize a v roce 2003 ve francouzské lize. V ročníku Zlaté kopačky 2002/2003 se umístil třetí za Makaayem a Kežmanem.

...

Život

Nonda se narodil v Burundi, jeho rodina však ze země utekla do Tanzanie, neboť v jejich rodné zemi vypukla občanská válka. Stal se občanem Demokratické republiky Kongo, kterou reprezentoval i ve fotbale.

V letech 1996 až 1998 hrál ve Švýcarsku za FC Zürich. Během sezóny 1997/1998 se stal nejlepším střelcem ligy (24 gólů). +more Celková bilance činila 36 gólů ve 75 zápasech. To neušlo pozornosti větších klubů včetně Rennes z Francie, které jej přivedlo roku 1998. Za Rennes odehrál dva roky.

AS Monaco

Z Rennes ho za částku 13 milionů liber odkoupilo bohaté Monaco jakožto náhradu za Davida Trezegueta. První sezónu za Monaco vstřelil 12 branek v lize, kde jeho tým skončil na 11. +more místě. Stal se tak hlavní ofenzivní zbraní vlastního mužstva a jeho nejlepším střelcem. Nastoupil do pěti zápasů v Lize mistrů, kde vstřelil 3 branky, Monaco ale nakonec ze skupiny neprošlo dál. Jeho branka ve finále Ligového poháru proti Lyonu nestačila na zisk tohoto poháru. Lyon zvítězil 2:1 v prodloužení. Další rok se Monaco opět pohybovalo mimo příčky zajišťující evropské poháry a skončilo až na příčce patnácté. Za 30 ligových zápasů dal Nonda 14 gólů.

Nonda prožil úspěšný ročník 2002/2003, kdy jej jeho 26 branek pasovalo na nejlepšího kanonýra Ligue 1 před takovými jmény jako Pauleta nebo Drogba. Ani tato potence nestačila na mistrovský titul, který uzmul o jeden bod před Monacem Olympique Lyon. +more Útočný trojzubec ve složení Giuly, Nonda, Pršo ale v květnu 2003 vybojoval Ligový pohár proti Sochaux výhrou 4:1.

Následující dva roky byl ale sužován zraněními, což klubové představitele přimělo vyjednat náhradu v podobě hostujícího Fernanda Morientese z Realu Madrid. Monacký celek skončil v ligové tabulce sezony 2003/04 na třetím místě. +more Nonda se prosadil v prvním zápase semifinále Ligy mistrů na domácí půdě proti Chelsea, když jako střídající v 83. minutě navýšil vedení na konečných 3:1. Nastoupil také na závěr odvety v Londýně, kde monacký klub uhrál remízu 2:2 a postoupil do finále proti Portu. Do finále vkročil v 64. minutě namísto Cissého, nezabránil však prohře 0:3. Zranění jej limitovala i nadále a v ročníku 2004/05 soutěžní branku nevstřelil.

AS Řím

V roce 2005 jej přivedl italský velkoklub AS Řím, ale zdravotní problémy mu zabránily více se v sezoně 2005/2006 prosadit.

Blackburn Rovers

Trenér Mark Hughes si vypůjčil málo využívaného Nondu na hostování z Říma na sezonu 2006/07. V září dal hlavou branku na hřišti Middlesbrough, která rozhodla o výhře Blackburnu 1:0. +more V únoru se 29letý Nonda z voleje trefil na hřišti Leverkusenu při prohře 2:3, a to v samotném závěru zápasu, čímž připravil Blackburnu dobrou startovní pozici do odvety na domácí půdě. Odveta však skončila nerozhodně 0:0 a anglický tým se s Pohárem UEFA musel rozloučit. Rovněž v únoru se Nonda dvakrát prosadil v zápase Premier League proti Portsmouth FC, kdy rozhodl o vítězství 3:0. Ve zkompletování hattricku mu chycenou penaltou zabránil brankář hostí David James.

Galatasaray

Během 6. kola turecké ligy 2009/10 prohrával Galatasaray v poločase 1:0 na hřišti klubu Kasımpaşa. +more Nonda v útoku vystřídal Milana Baroše a v 62. minutě vyrovnal na 1:1. V posledních minutách zápasu pak dvěma góly vstřelil hattrick a vystřílel mužstvu vítězství 3:1.

Nonda se na Africkém poháru národů 2002 ocitl v roli kapitána. Ve třetím zápase skupiny přispěl jednou trefou k výhře 3:1 nad Pobřežím slonoviny. +more Do čtvrtfinále proti pozdějšímu vítězi Senegalu kvůli zranění nezasáhl a tak ho nahradil Lomana Lua-Lua. Po prohře 0:2 se Kongo s turnajem rozloučilo.

Během kvalifikace na MS 2010 vstřelil proti Džibutsku hattrick.

Zdroj:

reprezentace Konžské demokratické republiky * Africký pohár národů ** čtvrtfinále: 2002

AS Monaco * Liga mistrů UEFA ** 2. místo: 2003/04 * Coupe de la Ligue (1× vítěz) ** 1. +more místo: 2002/03 ** 2. místo: 2000/01.

Galatasaray SK * Süper Lig (1× vítěz) ** 1. místo: 2007/08 * turecký superpohár (1× vítěz) ** 1. +more místo: 2008.

Individuální * nejlepší střelec švýcarské Raiffeisen Super League: 1997/98 (24 gólů) * nejlepší střelec francouzské Ligue 1: 2002/03 (26 gólů) * třetí místo ve Zlaté kopačce: 2002/03

[url=https://www. transfermarkt. +morecom/shabani-nonda/profil/spieler/3499]Profil hráče[/url] na Transfermarkt. com * článek [url=https://www. eurofotbal. cz/clanky/shabani-nonda-fotbalovy-svetobeznik-dj-a-zachrance-252627/]Shabani Nonda - fotbalový světoběžník, DJ a zachránce[/url] na Eurofotbal. cz.

Kategorie:Narození 6. +more března Kategorie:Narození v roce 1977 Kategorie:Muži Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Fotbalisté Konžské demokratické republiky Kategorie:Fotbaloví reprezentanti Konžské demokratické republiky Kategorie:Fotbalisté FC Zürich Kategorie:Fotbalisté Stade Rennes Kategorie:Fotbalisté AS Monaco Kategorie:Fotbalisté AS Řím Kategorie:Fotbalisté Blackburnu Rovers Kategorie:Fotbalisté Galatasaraye Istanbul.