Vratislav Lokvenc

8
4
2

Vratislav Lokvenc (2013) Vratislav Lokvenc (* 27. září 1973, Náchod) je bývalý český fotbalový útočník, který naposledy působil v německém klubu FC Ingolstadt 04. Vzhledem ke své výšce (196 cm) byl dobrým hlavičkářem. V sezóně 1999/00 se stal s 22 brankami nejlepším střelcem 1. české fotbalové ligy.

V současnosti působí jako skaut svého bývalého klubu FC Basilej, v roce 2013 plánoval studovat trenérskou licenci UEFA, ale neprošel sítem přijímaček. Je také členem týmu Real TOP Praha, v jehož dresu se zúčastňuje charitativních zápasů a akcí.

...
...

Profesionální kariéru začal v roce 1992 v SK Hradec Králové, odkud v roce 1994 přestoupil do Sparty Praha, se kterou získal 5 ligových titulů a v sezóně 1999/00 se s 22 góly umístil na první příčce mezi ligovými střelci. Na jaře 2000 dal v dresu Sparty v zápase proti Českým Budějovicím 4 branky a zařídil tak výhru na soupeřově hřišti 4:1. +more Stal se třetím čtyřgólovým střelcem v historii samostatné české ligy (po Josefu Obajdinovi a Robertu Vágnerovi).

V roce 2000 odešel do německé Bundesligy, kde hrál čtyři sezóny v 1. +more FC Kaiserslautern a jednu sezónu ve VfL Bochum. Od roku 2005 byl hráčem klubu FC Red Bull Salzburg v rakouské Bundeslize. V jarní části sezóny 2007/08 hostoval ve švýcarském celku FC Basilej, se kterým získal ligový titul.

Profesionální kariéru ukončil v létě 2009, kdy byl hráčem německého druholigového klubu FC Ingolstadt 04.

U21

V české fotbalové reprezentaci do 21 let debutoval Vratislav Lokvenc na turnaji ve Francii 9. června 1993 v utkání s Anglií, které skončilo nerozhodně 1:1.

Celkem odehrál za mládežnický výběr do 21 let 13 utkání (6 výher, 4 remízy, 3 prohry) a vstřelil 7 gólů.

A-mužstvo

6. září 1995 debutoval Vratislav Lokvenc v A-mužstvu české fotbalové reprezentace v domácím kvalifikačním utkání o Mistrovství Evropy ve fotbale 1996 proti Norsku, když v 81. +more minutě vystřídal na hřišti Tomáše Skuhravého. Zápas skončil výhrou České republiky 2:0.

Svůj první gól zaznamenal v přátelském utkání na Olympijském stadionu v Soulu proti domácí reprezentaci Jižní Koreje, Lokvenc ve 32. minutě zvyšoval na průběžných 2:0, domácí tým stihl do konce srovnat stav na konečných 2:2.

Lokvenc nehrál pravidelně v základní sestavě, zapojoval se často do hry až v průběhu utkání jako střídající hráč.

Vratislav Lokvenc se zúčastnil těchto vrcholových turnajů: * ME 2000 v Nizozemsku a Belgii * ME 2004 v Portugalsku * MS 2006 v Německu

Celkem si připsal za A-mužstvo ČR 74 startů s bilancí 51 výher, 10 remíz a 13 proher, vstřelil 14 gólů.

Konfederační pohár FIFA 1997

Česká republika se zúčastnila Konfederačního poháru FIFA v roce 1997 v saúdskoarabském Rijádu, kam se kvalifikovala jako finalista Mistrovství Evropy z roku 1996, neboť vítězné Německo se odmítlo zúčastnit. V základní skupině B se český tým postupně střetl s Jihoafrickou republikou, Uruguayí a Spojenými arabskými emiráty.

Do prvního utkání 13. prosince 1997 proti Jihoafrické republice (remíza 2:2) Lokvenc nezasáhl, ani ve druhém zápase 15. +more prosince 1997 proti Uruguayi (prohra ČR 1:2) nenastoupil.

V posledním utkání základní skupiny českého týmu proti Spojeným arabským emirátům 17. prosince 1997 střídal v 81. +more minutě Horsta Siegla, ČR vyhrála vysoko 6:1. Česká reprezentace obsadila se 4 body druhé místo ve skupině za 9-bodovou Uruguayí a v semifinále se střetla 19. prosince 1997 s Brazílií (Lokvenc nehrál, ČR podlehla jihoamerickému soupeři 0:2).

V zápase o třetí místo 21. prosince 1997 se ČR utkala se svým sokem ze základní skupiny Uruguayí, kterého tentokrát porazila 1:0 gólem Edvarda Lasoty a získala bronzové medaile. +more Vratislav Lokvenc nastoupil v základní sestavě a odehrál 88 minut, poté je vystřídal Michal Horňák.

Euro 2000

Český tým se na Euro 2000 kvalifikoval deseti výhrami a v žebříčku FIFA se nacházel na druhém místě za Brazílií, přesto nepatřil k favoritům turnaje, byl totiž nalosován do tzv. skupiny smrti, kde se utkal s favorizovanými mužstvy Francie a Nizozemí a nevyzpytatelným Dánskem. +more V prvním zápase 11. června 2000 proti Nizozemsku střídal Vratislav Lokvenc Pavla Nedvěda v 89. minutě krátce poté, co Frank de Boer proměnil pokutový kop nařízený italským rozhodčím Pierluigim Collinou. Český tým nestihl srovnat skóre a prohrál 0:1.

V dalším utkání 16. června s Francií střídal Lokvenc ve 49. +more minutě Radka Bejbla. V 60. minutě vstřelil vítězný gól Francie na 2:1 Youri Djorkaeff a rozhodl tak o tom, že český tým nepostoupí do čtvrtfinále.

Poslední utkání 21. června 2000 s Dánskem bylo střetnutím dvou týmů, které již neměly šanci postoupit, lépe je zvládl český celek, když vyhrál 2:0. +more Lokvenc střídal v 79. minutě Vladimíra Šmicra.

Euro 2004

Na evropském šampionátu 2004 v Portugalsku byl český tým nalosován do poměrně těžké skupiny D s Německem, Nizozemskem a Lotyšskem. Vratislav Lokvenc se představil pouze v posledním vystoupení českého celku v základní skupině proti Německu. +more Trenér Karel Brückner si mohl dovolit 9 změn v sestavě, národní tým už měl po výhrách 2:1 proti Lotyšsku a 3:2 proti Nizozemsku jistý postup do čtvrtfinále z prvního místa skupiny.

Lokvenc nastoupil v základní sestavě a hrál do 59. minuty, kdy byl za stavu 1:1 vystřídán Milanem Barošem. +more Český tým porazil Německo 2:1 a vyhrál skupinu s plným počtem bodů (9), ve čtvrtfinále přešel přes Dánsko (výhra 3:0) a v semifinále podlehl pozdějším mistrům Evropy Řekům 0:1 po prodloužení, rozhodl stříbrný gól Traianose Dellase.

Mistrovství světa 2006

Na MS 2006 v Německu se střetla česká reprezentace v základní skupině E postupně s USA, Ghanou a Itálií. V prvním utkání 12. +more června 2006 proti USA nastoupil Lokvenc od začátku druhého poločasu, když vystřídal střelce úvodního gólu Jana Kollera. Zápas skončil vítězstvím českého týmu 3:0.

17. června 2006 musela reprezentace strávit prohru 0:2 s Ghanou, Vratislav Lokvenc odehrál kompletní zápas a ve 49. +more minutě dostal žlutou kartu. Zároveň to bylo jeho poslední utkání v reprezentačním dresu, do posledního zápasu českého mužstva na šampionátu s Itálií (prohra ČR 0:2) už nezasáhl kvůli dvěma žlutým kartám. ČR obsadila nepostupové třetí místo se 3 body za Itálií a Ghanou.

Reprezentační góly a zápasy

Seznam všech 14 gólů Vratislava Lokvence v A-mužstvu české reprezentace:

DatumStadionSoupeřSkóre (min. )VýsledekSoutěžGól
127. +more 5. 1998Olympijský stadion, Soul, Jižní KoreaJižní Korea0:2 (32. )2:2přátelské utkánípadl ze hry
228. 4. 1999Varšava, PolskoPolsko2:1 (79. )2:1přátelské utkánípadl ze hry
315. 8. 2001Sportovní areál Drnovice, DrnoviceJižní Korea3:0 (74. )5:0přátelské utkánípadl ze hry
45. 9. 2001Na Stínadlech, TepliceMalta2:1 (37. )3:2Kvalifikace na MS 2002padl ze hry
56. 10. 2001Letná, PrahaBulharsko4:0 (67. )6:0Kvalifikace na MS 2002padl ze hry
613. 2. 2002GSP Stadium, NikósieKypr1:1 (51. )3:4přátelské utkánípadl ze hry
711. 6. 2003Andrův stadion, OlomoucMoldavsko4:0 (88. )5:0Kvalifikace na Euro 2004padl ze hry
917. 11. 2004Arena Filip II, SkopjeMakedonie0:1 (88. )0:2Kvalifikace na MS 2006padl ze hry
1026. 3. 2005Na Stínadlech, TepliceFinsko4:3 (87. )4:3Kvalifikace na MS 2006padl ze hry
1130. 3. 2005Andorra la Vella, AndorraAndorra0:3 (53. )0:4Kvalifikace na MS 2006padl ze hry
124. 6. 2005Stadion u Nisy, LiberecAndorra1:0 (12. )8:1Kvalifikace na MS 2006padl ze hry
1430. 5. 2006Stadion Střelnice, Jablonec nad NisouKostarika1:0 (82. )1:0přátelské utkánípadl ze hry