8
4
2

Christian Mate Pulišić (* 18. září 1998 Hershey) je americký fotbalový útočník hrající za Chelsea a za americký národní tým.

Narozen v Hershey v Pensylvánii, Pulišić začal profesionální kariéru v Borussii Dortmund, kde po rychlém progresu prošel přes mládežnickou akademii rovnou do A-týmu, v pouhých 17 letech. Za akademii odehrál pouhých 15 zápasů. +more Hned ve své první sezoně, 2016/17, dokázal s týmem zvítězit v DFB-Pokalu.

Po třech sezonách v Borussii Pulišić v lednu 2019 přestoupil do londýnské Chelsea za 64 milionu €. Přestupová cena ho činí nejdražší americkým fotbalovým hráčem historie.

Pulišić je také držitelem hned několika rekordů Bundesligy i Dortmundu. Je nejmladším neněmeckým střelcem ligy, nejmladším hráčem, který vstřelil dvě branky, a nejmladším střelcem a nastupujícím hráčem Dortmundu v Lize mistrů.

Za americký národní tým Pulišić vstřelil 13 branek v 30 zápasech. Prošel všemi mládežnickými kategoriemi a seniorský debut si připsal v březnu 2016, ve věku 17 let. +more Později téhož roku se Pulišić objevil na Copa América. Poté se stal nejmladším střelcem a nastupujícím hráčem za USA v kvalifikaci na Mistrovství světa ve fotbale. Navíc se stal nejmladším kapitánem historie.

...

Osobní život

Pulišić se narodil v Hershey v Pensylvánii, kde strávil značnou část svého života. Oba rodiče Kelley a Mark Pulišić hráli univerzitní fotbal na George Mason University, otec hrál navíc profesionálně indoor fotbal za Harrisburg Heat.

Pulišić strávil rok života v Anglii, kde v sedmi letech hrál za mládežnický tým Brackley Town. Později se jeho otec stal manažerem indoor fotbalového klubu Detroit Ignition, a tak žil Pulišić v Michiganu a hrál za Michigan Rush. +more Později zpět v Hershey hrál za Penn FC.

Mate Pulišić, jeho dědeček, se narodil v Chorvatsku na ostrově Olib. Christian po přesunu do Německa požádal o chorvatské občanství. +more Později dostal nabídku reprezentovat Chorvatsko, ale odmítl ji.

Pulišićův bratranec, Will Pulišić, který je fotbalovým brankářem, také reprezentuje USA U17 a hraje za Borussii Dortmund.

Borussia Dortmund

V únoru 2015 Borussia Dortmund získala 16letého Pulišiće a poslala jej do U17 týmu, později v létě do týmu U19. Po vstřelení 10 gólů a 8 asistencích během 15 zápasů v mládežnických týmech byl Pulišić povolán během zimy do A-týmu.

2015/16

Během zimní přestávky v roce 2016 odehrál dva poločasy ve dvou přátelských zápasech, ve kterých vstřelil gól a na další přihrál. +more_leden'>24. ledna, pouhý den po svém debutu na lavičce pro A-tým, Pulišić odehrál 90 minut v přátelském utkání proti Unionu Berlín, ve kterém vstřelil branku a na dvě přihrál. 30. ledna 2016 si připsal debut v Bundeslize v zápase proti FC Ingolstadt, kde střídal ve druhém poločase Ramose. Zápas skončil 2-0 pro Dortmund. 23. února si připsal debut také v Lize mistrů, když přišel na trávník ve druhém poločase při výhře 2-0 proti Portu.

Na start od začátku utkání si Pulišić musel počkat do 21. +more února proti Leverkusenu, ve druhém poločase byl vystřídán Reusem. Svůj druhý start si připsal 10. dubna proti Schalke 04, v 73. minutě ho vystřídal Gündoğan. Jako reakci na Pulišićův výkon proti Schalke řekl trenér Thomas Tuchel: „Je teenager ve své první profesionální sezoně. Jeho první dva zápasy od začátku, proti Leverkusenu a dnes proti Schalke, nebyly nejlehčí. To potvrzuje názor, že je hotovým hráčem týmu. Byl platným náhradníkem proti Brémám a Liverpoolu. Zároveň lze ale předpokládat, že s takovým nasazením a intenzitou zatím nemůže odehrát celých 90 minut. “.

První gól v Bundeslize si připsal 17. +more dubna proti Hamburku. Při vítězství 3-0 Pulišić otevíral skóre zápasu. Stal se tak nejmladším NEněmeckým a čtvrtým nejmladším střelcem Bundesligy, v pouhých 17 letech a 212 dnech. Díky gólu z 23. dubna proti VfB Stuttgart překonal další rekord, konkrétně se stal nejmladším střelcem dvou branek v nejvyšší soutěži. V tomto zápase také zaznamenal svou první žlutou kartu, a to za faul na Emiliana Insúu.

2016-19

Borussií v Bad Ragaz, Švýcarsko Při předsezonním přátelském turnaji Pulišić skóroval v nastaveném čase proti Manchesteru City, čímž zápas poslal do penalt. +more V průběhu své druhé sezony u A-týmu se stal nejmladším hráčem Borussie, který kdy nastoupil do zápasu Ligy mistrů. Následující víkend, pouhý den před svými 18. narozeninami, si připsal první gól sezony a navíc přidal dvě asistence při vítězství 6-0 proti Darmstadtu.

V září při zápase ve skupinové fázi Ligy mistrů proti Realu Madrid nastoupil na trávník za stavu 1-2, aby pomohl při vyrovnávácím gólu Schürrleho na 2-2. Při dalším střídání, dne +more_říjen'>22. října, se dostal na trávník proti tehdy poslednímu Ingolstadtu za stavu 1-3, aby pomohl srovnat nepříznivý výsledek.

23. +more ledna 2017 podepsal s Dortmundem nový kontrakt do roku 2020. 8. března 2017 vstřelil svůj první gól v Lize mistrů při vítězství v osmifinále nad Benficou 4-0, díky čemuž se ve věku 18 let, 5 měsíců a 18 dní stal nejmladším střelcem BVB v této soutěži. Pulišić navíc asistoval při gólu Aubameyanga a postoupil s Dortmundem do čtvrtfinále. Dne 5. srpna 2017 vstřelil svůj první gól v DFL-Supercupu proti Bayernu Mnichov. Leicesteru City.

Chelsea

2. +more ledna 2019 podepsal Pulišić s smlouvu londýnskou Chelsea. Cena přestupu se vyšplhala na 64 milionů €, v rámci přestupu byla podmínka setrvání na hostování v Dortmundu do konce sezony 2018/19. Díky tomuto transferu se Pulišić stal nejdražším americkým fotbalistou a druhým nejdražším prodejem ze strany Dortmundu, hned po Dembélém.

V médiích prohlásil, že má v plánu zkrátit svou letní dovolenou, aby se mohl připravovat v předsezonním období a zapůsobil na nového trenéra Chelsea. +more_srpen'>11. srpna 2019 si připsal svůj první start za Chelsea při prohře 0:4 proti Manchesteru United. Své první góly, respektive hattrick, vsítil v dresu „Blues“ při venkovní výhře 4:2 na půdě Burnley. Jednalo se vůbec o Christianův první hattrick v kariéře. Stal se teprve druhým Američanem, který dokázal dát tři branky v jednom zápase, prvním Američanem je Clint Dempsey, kterému se tento počin povedl v roce 2012. Dále se také stal ve věku 21 let nejmladším střelcem hattricku v historii Chelsea. Svůj první gól v Lize mistrů za Chelsea vstřelil 27. listopadu 2019 při venkovní remíze 2:2 ve Valencii.