8
4
2

Ché Zach Everton Fred Adams (* 13. července 1996 Leicester) je profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka za anglický klub Southampton FC a za skotský národní tým.

Adams zahájil svou kariéru v neligových anglických klubech Oadby Town a Ilkestonu, než přestoupil do třetiligového Sheffieldu United na konci roku 2014. Do srpna 2016 odehrál 48 ligových utkání v dresu The Blades před přestupem do Birminghamu City. +more Po třech sezónách v Birminghamu se v roce 2019 přesunul do prvoligového Southamptonu.

Adams reprezentoval svou rodnou Anglii na úrovni do 20 let v roce 2015. Prostřednictvím svých předků byl způsobilý reprezentovat Skotsko. +more Ve skotské reprezentaci debutoval v roce 2021. Na Euro 2020 se stal prvním hráčem jiné než bílé barvy pleti, který reprezentoval Skotsko na velkém závěrečném turnaji.

...

Adams se narodil v Leicesteru, kde nastupoval v akademii místního klubu Highfield Rangers. Jako sedmiletý nastoupil do akademie Coventry City, ze které odešel po sedmi letech. +more Poté hrál za klub mládež leicesterského klubu St Andrews. V roce 2012 se připojil ke klubu Oadby Town. V sezóně 2012/13, ve věku 16 let, odehrál za Oadby 33 utkání v deváté nejvyšší anglické lize, ve kterých vstřelil pět branek.

Ilkeston

Adams získal stipendium v akademii Ilkestonu. V A-týmu debutoval 13. +more října 2013 při výhře 3:2 mad Stocksbridge Park Steels, Svůj první gól v klubu vstřelil 5. dubna v zápase proti Ashton United, když uzavřel skóre na konečných 3:1.

Na začátku sezóny 2014/15 podepsal novou jednoletou smlouvu poté, co v zápase proti Traffordu dvakrát skóroval.

Sheffield United

Dne 14. listopadu 2014 přestoupil Adams do třetiligového Sheffieldu United, kde podepsal dvouletou smlouvu. +more Adams si odbyl svůj debut v klubu 16. prosince při domácím vítězství 1:0 nad Southamptonem, když v zápase čtvrtfinále EFL Cupu odehrál celý druhý poločas. O čtyři dny debutoval v League One při remíze 1:1 s Walsallem na Bramall Lane.

V odvetném zápase semifinále Ligového poháru proti Tottenhamu Hotspur, dne 28. ledna 2015, vystřídal Adams Jamala Campbella-Ryce v 74. +more minutě za stavu 0:1. O tři minuty později vstřelil svůj první gól v dresu Sheffieldu dvěma góly a za další dvě minuty se radoval ze své druhé vstřelené branky a podařilo se mu otočit průběh zápasu na 2:1, tento výsledek posouval utkání do prodloužení. V 88. minutě však Christian Eriksen vstřelil branku Tottenhamu na konečných 3:2. Adams odehrál v sezóně deset ligových utkání, a pomohl Sheffieldu k postupu do play-off. Ve druhém zápase semifinále proti Swindon Townu, dne 11. května, vystřídal na posledních pět minut Ryana Flynna a připsal si vyrovnávací branku na konečných 5:5. Do finále však postoupil, po vítězství 2:1 z prvního zápasu, Swindon Town.

Adams vstřelil své první ligové góly v dresu The Blades 15. srpna 2015, když dvakrát skóroval při výhře 2:0 proti Chesterfieldu. +more O deset dní později podepsal v United novou tříletou smlouvu. Adams se stal stabilním členem základní sestavy, když s útočníkem Billym Sharpem vytvořili nebezpečné útočné duo, ale v březnu 2016 ho manažer Nigel Adkins vyřadil ze základní sestavy, kvůli nedostatku pracovitosti na trénincích. V sezóně vstřelil celkem 12 gólů ve 41 soutěžních zápasech a byl zvolen nejlepším mladým hráčem klubu v sezóně.

Birmingham City

V létě 2016 přestoupil Adams do druholigového Birminghamu City za částku okolo 2 miliónů euro. V klubu podepsal tříletou smlouvu.

Adams debutoval v Birminghamu 16. srpna jako střídající hráč při remíze 1:1 s Wiganem Athletic. +more V následujícím kole, o čtyři dny později, se objevil v základní sestavě utkání proti Wolverhamptonu Wanderers a ve 24. minutě otevřel skóre zápasu, který skončil porážkou Birminghamu 1:3.

Tři kola před koncem sezóny byl Birmingham na sestupových příčkách; trenér Gianfranco Zola z klubu odešel a nahradil ho Harry Redknapp. V předposledním zápase, doma s Huddersfield Town, byl Adams faulován v pokutovém území, následnou penaltu však Lukas Jutkiewicz neproměnil, a poté byl Adams ve 23. +more minutě utkání vyloučen. Birmingham i přesto zápas zvítězil a červená karta pro Adamse byla po odvolání zrušena, a tak mohl nastoupit do posledního zápasu sezóny proti Bristolu City. V zápase vstřelil Adams jedinou branku utkání, a zajistil tak Birminghamu udržení se v Championship. Nastoupil do 40 ligových zápasů a vstřelil 7 gólů; stal se nejlepším mladým hráčem klubu za sezónu.

V září 2017 podepsal Adams novou pětiletou smlouvu. Adams zahájil sezónu 2017/18 hattrickem v zápase EFL Cupu proti Crawley Townu. +more Velkou část podzimní části ročníku vynechal kvůli vracejícím se zraněním hamstringů.

Tým se trápil na spodku tabulky a manažera Cotterilla, který do klubu přišel v říjnu 2017 po odvolání Redknappa, nahradil Garry Monk, který hrál Adamse spolu Jutkiewiczem v základní sestavě ve formaci 4-4-2. Spojení útočné dvojice bylo narušeno Adamsovou červenou kartou z utkání proti Boltonu, za kterou dostal trest na 3 ligová utkání. +more V posledním ligovém kole se střelecky prosadil do sítě Fulhamu při výhře 3:1, díky které se Birmingham opět udržel v druhé nejvyšší soutěži. Sezónu ukončil jako nejlepší střelec klubu s pouhými 9 brankami ve všech soutěžích.

Dne 22. září vstřelil obě branky Birminghamu při výhře 2:1 nad Leedsem United. +more 10. listopadu zaznamenal hattrick do sítě Hullu City, zápas však skončil remízou 3:3. Na začátku roku 2019 měl skvělou střeleckou formu, když v se prosadil ve všech prvních šesti zápasech nového roku; přičemž síť QPR rozvlnil dokonce třikrát, připsal si tedy na své konto další ligový hattrick.

Na konci lednového přestupového období, ve kterém měly o Adamse zájem mnohé prvoligové kluby, vstřelil již 15 gólů a díky dalším šesti únorovým brankám se z něj stal první hráč Birminghamu, který dal 20 ligových branek v sezóně od roku 1995, kdy se to podařilo Stevovi Claridgemu. Adams získal za své výkony ocenění pro nejlepšího hráče EFL Championship za měsíc únor. +more Byl jmenován do nejlepší jedenáctky soutěže za sezónu 2018/19 a byl nominován po boku Teemu Pukkiho z Norwiche City a Billyho Sharpa z Sheffieldu United na ocenění pro nejlepšího hráče soutěže. Stal se také nejlepším hráčem klubu, a to jak podle fanoušků, tak podle hráčů. Jeho lednová branka při remíze 3:3 proti Swansea City se stala nejkrásnějším gólem Sheffieldu sezóny.

Southampton

Dne 1. července 2019 přestoupil Adams do prvoligového Southamptonu za poplatek ve výši asi 15 milionů liber a podepsal smlouvu na pět let. +more Adams debutoval v Premier League 10. srpna při porážce 3:0 proti Burnley.

Dne 5. července 2020 vstřelil Adams svůj první gól za Southampton, při vítězství 1:0 nad Manchesterem City. +more Druhou branku zaznamenal o dva týdny později při venkovní výhře 2:0 nad Bournemouthem. Poté dvakrát skóroval 26. července 2020 při vítězství Southamptonu 3:1 nad svým bývalým klubem Sheffieldem United v posledním kole sezóny.

Adams vstřelil svůj první gól v sezóně 2020/21 17. října 2020 při remíze 3:3 s Chelsea; v zápase také asistoval na branku Dannyho Ingse. +more Během zápasu s West Hamem United byl Adams omylem kopnut do hlavy Craigem Dawsonem; kvůli otřesu mozku vynechal zápas Southamptonu s Liverpoolem.

Adams měl možnost reprezentovat Anglii, jeho zemi jeho narození, stejně jako Antiguu a Barbudu - jeho otec pocházel z Antiguy - a Skotsko prostřednictvím své babičky z matčiny strany.

V říjnu 2014 byl poprvé povolán do reprezentace Antiguy a Barbudy na zápasy kvalifikace na Karibského poháru; pozvánku ale odmítl. Začátkem září 2015 byl povolán do týmu anglické reprezentace do 20 let na dva zápasy proti České republice. +more Debutoval 5. září při vítězství 5:0, kde na posledních 17 minut vystřídal Tylera Walkera, a objevil se v základní sestavě druhého zápasu, při porážce 1:0.

Adamse v roce 2017 oslovila Skotská fotbalová asociace, ohledně reprezentování Skotska na reprezentační úrovni, nicméně Adams pozvánku nepřijal. V březnu 2021 Adams projevil svou touhu po povolání do skotské reprezentace a popřel zprávy, že jeho jedinou motivací byla účast na letním Euro 2020, a byl povolán na zápasy kvalifikace na Mistrovství světa 2022 proti Rakousku, Izraeli a Faerským ostrovům. +more Debutoval 25. března jako náhradník v zápase proti Rakousku, a o šest dní později vstřelil svůj první reprezentační gól při vítězství 4:0 nad Faerskými ostrovy. Adams byl nominován na závěrečný turnaj Euro 2020, nastoupil do všech třech zápasů základní skupiny a se stal prvním hráčem jiné než bílé barvy pleti, který reprezentoval Skotsko na velkém závěrečném turnaji.