Formule 1 v roce 1962

8
4
2

XIII. Mistrovství Světa Formule 1 a 5. ročník poháru konstruktérů, byl zahájen 20. května Velkou cenou Nizozemska na okruhu Zandvoort. Posledním závodem ve kterém se bojovalo o mistrovské body byla jihoafrická Grand Prix pořádaná v East Londonu 29. prosince. Třináctého ročníku mistrovství světa se zúčastnilo celkem 61 pilotů, z tohoto počtu bylo 22 nováčků. Dvanáct konstruktérů představilo celkem 24 modelů či různých specifikací svých vozů. Oficiální kalendář mistrovství světa obsahoval 9 závodů, z toho se jich 7 pořádalo v Evropě a po jednom na americkém a africkém kontinentě. Sezóna 1962 zahrnovala krom, závodu započítávaných do mistrovství světa i dalších 22 nemistrovských Grand Prix, dále pak mezinárodní mistrovství Jihoafrické republiky, které sestávalo z dalších 12 Grand Prix.

...

Pohled na sezónu

Formule 1 zahájila sezónu již 2. +more ledna v Jihoafrické republice, závod zde vyhrál Trevor Taylor. Největší událostí však byl závod v Goodwoodu, kde se jely hned dva podniky, Lavant Cup a Glover Trophy. Při závodě těžce havaroval Stirling Moss, který utrpěl mnohačetné zlomeniny a to byl konec jeho kariéry pilota formule 1. Dále byla sezóna poznamenána krizí uvnitř stáje Ferrari, kterou opustilo celé vedení a tým musel zahájit sezónu se starým modelem. První závody sezony ukázaly, že loňský vítězný tým Ferrari na konkurenci z britských ostrovů nestačí.

Stáj BRM přišla s novým motorem V8 a jezdeckou dvojicí Graham Hill a Richie Ginther, který přišel od Ferrari. Také Lotus renovoval celou koncepci vozu a přišel s revolučním řešením šasi u vozu Lotus 25, jako motor používal Climax V8, který používalo i několik dalších týmů. +more Lotus také experimentoval s motorem od BRM, což se posléze ukázalo jako ne příliš vhodné spojení. Ferrari se snažilo navázat na předešlé úspěchy a místo dosud úspěšného šestiválce zkoušelo i osmiválec a dvanáctiválec. Nic však nevedlo k výsledkům a tak se Ferrari posledních dvou závodů v USA a Jihoafrické republice nezúčastnil. Nováčkem byla stáj Lola, která najala Johna Surteese a Roye Salvadoriho.

Sezóna začala v květnu v nizozemském Zandvoortu, který byl vypsán zároveň jako Grand Prix Evropy. V závodě zvítězil Graham Hill s vozem BRM a protože tento úspěch v sezóně zopakoval ještě třikrát, získal titul. +more V Monaku zvítězil Bruce McLaren s vozem Cooper před úřadujícím mistrem světa Philem Hillem na Ferrari, který tak zaznamenal nejlepší výsledek pro Ferrari toho roku. V Belgii se poprvé prosadil Jim Clark na voze Lotus, v prvních třech závodech zvítězili tři různí piloti a tři různé značky. Ve stejném duchu se pokračovalo i ve Francii, kde zvítězil Dan Gurney na Porsche, v podstatě jen díky odstoupení svých soupeřů.

Prvním kdo dokázal zvítězit podruhé byl Jim Clark, který získal prvenství v Aintree před Surteesem a Mclarenem. Graham Hill to vyrovnal hned v dalším závodě v Německu. +more Rozhodující krok k titulu učinil Hill v italské Monze, kterou vyhrál a Clark odstoupil. Jim Clark vykřesal teoretickou šanci na titul v USA, kde zvítězil před Hillem a snížil náskok konkurenta z BRM na 9 bodů, což znamenalo, že k titulu by ho dovedlo jedině vítězství a odstoupení Hilla. Vše, ale dopadlo přesně naopak, z vítězství a prvního titulu se tak radoval Graham Hill.

Závody formule 1 si vyžádaly další život. Při tréninku na Grand Prix Mexika, který se jel mimo šampionát, zahynul nadějný Ricardo Rodríguez, který dojel čtvrtý v Belgii a ve věku 20 let byl novou vycházející hvězdou.

Pravidla

Boduje prvních 6 jezdců podle klíče: # místo - 9 bodů # místo - 6 bodů # místo - 4 bodů # místo - 3 bodů # místo - 2 body # místo - 1 bod

* Do šampionátu se započítává pouze 5 nejlepších výsledků. * Motory se mohou používat atmosférické o objemu v rozmezí 1300 cm³ - 1500 cm³. +more * Minimální hmotnost vozu byla stanovena na 450 kg * V poháru konstruktérů může bodovat pouze jeden vůz z týmu a to ten, který v dané Grand Prix dojede na lépe bodované pozici. Lotus se do poháru zapsal na dvou pozicích, dle komisařů byl rozdělen na Lotus se specifikací motoru od Climax a se specifikací motoru od BRM. Zákaznické vozy jsou z poháru konstruktérů vyloučeny. Bodový systém je stejný jako u jezdců.

Mistrovství světa

Závody započítávané do MS

DatumGrand PrixNáhledAkceJezdecVůzStav MS
1. GP +more_květen'>20. květenNizozemsko Zandvoort (Výsledky)80x80pixelůZávodGraham HillBRM P57Graham Hill
KoloBruce McLarenCooper-Climax T55
PoleJohn SurteesLola-Climax Mk4
2. GP 3. červenMonako Circuit de Monaco (Výsledky)80x80pixelůZávodBruce McLarenCooper-Climax T60
KoloJim ClarkLotus-Climax 25
PoleJim ClarkLotus-Climax 25
3. GP 17. červenBelgie Spa-Francorchamps (Výsledky)80x80pixelůZávodJim ClarkLotus-Climax 25
PoleGraham HillBRM P57
4. GP 8. červenecFrancie Rouen-les-Essarts (Výsledky)80x80pixelůZávodDan GurneyPorsche 804
5. GP 21. červenecVelká Británie Aintree (Výsledky)83x83pixelůZávodJim ClarkLotus-Climax 25Jim Clark
6. GP 5. srpenNěmecko Nürburgring (Výsledky)80x80pixelůZávodGraham HillBRM P57Graham Hill
KoloGraham HillCooper-Climax T51
PoleDan GurneyLotus-BRM 24
7. GP 16. záříItálie Monza (Výsledky)85x85pixelůZávodGraham HillBRM P57
KoloGraham HillBRM P57
8. GP 7. srpenUSA Watkins Glen (Výsledky)80x80pixelůZávodJim ClarkLotus-Climax 25
9. GP 29. prosinecJihoafrická republika East London (Výsledky)83x83pixelůZávodGraham HillBRM P57