Goodwood Trophy 1950

8
4
2

Goodwood Trophy 1950 byla automobilová závodní událost, která se konala na Goodwood Circuit v Anglii dne 29. dubna 1950. Zahájila se souběžně se Světovým šampionátem Formule 1 1950, který byl prvním oficiálním mistrovstvím světa Formule 1. Goodwood Trophy byla jednou z devíti soutěží, která se započítávala do tohoto šampionátu. Závod měl formát závodu na 200 kilometrů a zúčastnilo se ho 36 jezdců. Vítězem se stal Luigi Villoresi z týmu Ferrari, který zvítězil s předstihem jedné minuty nad druhým jezdcem. V průběhu závodu došlo k několika nehodám a odstoupením jezdců závod byl místy turbulentní. Naštěstí se žádný jezdec vážně nezranil a závod byl úspěšně dokončen. Velkou pozornost si v závodě získal největší favorit, Alberto Ascari, kterému se nepodařilo zvítězit kvůli mechanické poruše jeho vozu Ferrari. Goodwood Trophy 1950 je jednou z významných událostí ve světě motorsportu a je důležitou součástí historie Formule 1 v jejím počátku.

III Goodwood Trophy byl 15. nemistrovským závodem vozů formule 1, celkově 22 závodem v sezóně 1950. Jednalo se o takzvaný sprint, závod na krátkou vzdálenost, který byl typickým závodem na britském území.

Goodwood Trophy

III Goodwood Trophy Sprinterské závody byly oblíbené především mezi britskými piloty, zatímco Italové a Francouzi dávali přednost klasickému pojednání Grand Prix, to je závody na delší vzdálenost. To se promítlo i na složení startovní listiny s jedenácti Brity. +more Do Goodwoodu přicestoval také švýcarský baron Toulo de Graffenried, thajský princ Bira a Belgičan Johnny Claes a tím je výčet cizinců vyčerpán. Mezi největší favority patřil především Peter Whitehead s vozem Ferrari, který již v tomto roce dokázal dvakrát zvítězit.

Zajímavostí bylo rozhodnutí losovat o postavení na startu, nejšťastnější ruku měl Belgičan Johnny Claes.

Všechny překvapil Reg Parnell, který poprvé usedl do vozu BRM P15 a připsal si tak druhé vítězství v sezóně. Druhým místem si připsal nejlepší výsledek roku princ Bira, zatímco Bob Gérard po vítězství na British Empire Trophy a druhém místě na Ulster Trophy, pomýšlel na lepší výsledek.