Grand Prix Itálie 1951

8
4
2

Grand Prix Itálie ( XXII Gran Premio d'Italia ) byla 7. závodem sezóny 1951, který se konal 16. září 1951 na okruhu Autodromo Nazionale Monza. V závodě zvítězil Alberto Ascari na voze Ferrari.

...

Účastníci

Tým Alfa Romeo SpA přijel do Itálie prakticky potvrdit titul mistra světa pro Juana Manuela Fangia, který vedl o 10 bodů před Ascarim na Ferrari, a pomáhat mu měli Giuseppe Farina, Toulo de Graffenried a Felice Bonetto. Ferrari muselo vyhrát, aby před poslední velkou cenou mohlo pomýšlet na titul a Scuderia Ferrari vyrukovala s vůbec nejsilnější sestavou; Alberto Ascari, Luigi Villoresi, Piero Taruffi, José Froilan González, kteří ve svých rukou třímali superrychlé Ferrari 375 poháněné 12 válcovým V motorem. +more Další Ferrari sedlali soukromníci Chico Landi (Ferrari 375), Rudi Fischer (Ferrari 212) a Peter Whitehead (Ferrari 125). Talbot přestal být podporován továrnou a do závodu se s těmito vozy představili jen soukromníci Louis Rosier, Louis Chiron, Pierre Levegh, Yves Giraud-Cabantous, Johnny Claes a Jacques Swaters, kteří bodovali jen sporadicky, protože překonat rudou hradbu v podobě vozů Ferrari a Alfa Romeo bylo nemožné. Dalším francouzským týmem byl Equipe Gordini, ale čtyřválcové motory ve vozech Simca Gordini T15 nestačili na konkurenci a tak piloti Robert Manzon, André Simon a Maurice Trintignant nemohli pomýšlet na bodové ohodnocení. Jediným britským týmem byl BRM Ltd, který připravil vozy BRM P15, pilotované Reg Parnellem a Keni Richardsonem.

Závod

Poté, co Ferrari vyhrálo předchozí dva závody ve Velké Británii a v Německu, Juan Manuel Fangio vrátil úder v nemistrovském závodě v Bari. Již kvalifikace ukázala vyrovnanost obou týmů, v první řadě stáli dvě Alfy a dvě Ferrari. +more Druhá řada byla opět rudá a jen zelené BRM Rega Parnella narušovala její kompletnost. BRM nakonec oba své vozy stáhl a do závodu neodstartovaly pro problémy s mazáním.

Nejlépe odstartoval Fangio s Ascarim, který se ve třetím kole před Fangia dostal. Poté se strhla bitva o vedení právě mezi oběma aktéry v boji o titul. +more Mezitím odstoupily dvě Alfy, v prvním kole de Graffenried a v šestém kole Farina, i když Farina dokázal převzít vůz po Bonettim a dojet na třetím místě. Ve třináctém kole musel Fangio do boxu a na čele se ocitla hned trojice vozů Ferrari (Ascari, Gonzalez, Villoresi). Ascari s Gonzalezem své pozice již nikomu nepřepustili, mezitím se strhl boj o třetí příčku. Nejprve se Bonetto prosmykl před Villoresiho a vzápětí ho zdolal i Fangio, který se po návratu na trať propadl na páté místo. Ve třicátém kole se v Bonettově voze objevil Farina a po Fangiově odstoupení ve 39 kole zachránil Alfě třetí příčku. Ze zbytku světa se nejlépe dařilo, na šesté pozici, Simonovi na Simce, který ovšem ztrácel na italské vozy 6 kol. Vítězství Ascariho a odstoupení Fangia udělalo šampionát ještě zajímavějším, neboť rozdíl mezi oběma kandidáty byly pouhé dva body.

Poznámky

- Včetně bodu navíc za nejrychlejší kolo. * 2 - Jean Behra tajně nahradil Trintignanta, kterému nebylo dobře. +more Tým o tom neinformoval organizátory, protože by tým přišel o část startovného. Behra si dokonce vzal Trintignantovu přilbu, aby se zamaskoval.

Nejrychlejší kolo

25px Giuseppe Farina 1'56. +more5 Alfa Romeo * 5. nejrychlejší kolo pro Giuseppe Farinu * 12. nejrychlejší kolo pro Alfu Romeo * 5. nejrychlejší kolo pro Itálii * 1. nejrychlejší kolo pro vůz se startovním číslem 40.

Vedení v závodě

1-3 kolo Juan Manuel Fangio * 4-7 kolo Alberto Ascari * 8-13 kolo Juan Manuel Fangio * 14-80 kolo Alberto Ascari

Postavení na startu

25px Juan Manuel Fangio 1'53. +more2 Alfa Romeo * 8. Pole position pro Juana Manuela Fangia * 10. Pole position pro Alfu Romeo * 9. Pole position pro Argentinu * 1. Pole position pro vůz se startovním číslem 38.

Zajímavosti

V závodě debutovali Chico Landi, Ken Richardson, Hans Stuck * Byly představeny vozy Alfa Romeo 159M, OSCA 4500G * První pole positions pro startovní číslo 38 * První nejrychlejší kolo pro startovní číslo 40 * 10 pole positions pro Alfu Romeo

Pole positionVítězstvíNej. kolo
+moresvg'>25px25px25px
Juan Manuel FangioAlberto AscariGiuseppe Farina
Alfa Romeo 159Ferrari 375Alfa Romeo 159
1'53. 22:42'39. 31'56. 5