Grand Prix Saúdské Arábie 2023

8
4
2

Grand Prix Saúdské Arábie 2023 (oficiálně Formula 1 STC Saudi Arabian Grand Prix 2023) se jela na okruhu Jeddah Corniche Circuit v Džiddahu v Saúdské Arábii dne 19. března 2023. Závod byl druhým v pořadí v sezóně 2023 šampionátu Formule 1.

Pozadí

Pořadí šampionátu před závodem

Do víkendu vstupoval Max Verstappen v čele mistrovství světa jezdců s 25 body, 7 bodů od svého týmového kolegy Sergia Péreze na druhém místě a 10 bodů od Fernanda Alonsa na třetím místě. V šampionátu konstruktérů vedl tým Red Bull Racing o 10 bodů před Aston Martinem a Mercedesem o 27 bodů.

Pneumatiky

Dodavatel pneumatik Pirelli přivezl na závod směsi pneumatik C2, C3 a C4 (označené jako tvrdé, střední a měkké), které mohly týmy používat.

Kvalifikace

Kvalifikace se uskutečnila 18. března 2023 ve 20:00 místního času (UTC+3).

Max Verstappen byl nejrychlejší v prvním segmentu, ale problémy s jeho vozem ho po druhém segmentu vyřadily ze hry. Byl klasifikován na patnáctém místě; jeho týmový kolega Sergio Pérez byl nejrychlejším jezdcem ve druhém i třetím segmentu, čímž získal svou druhou pole position v kariéře. +more Fernando Alonso z týmu Aston Martin byl klasifikován jako druhý poté, co Charles Leclerc, který byl klasifikován jako druhý, dostal kvůli novým součástkám motoru penalizaci v podobě deseti míst.

194Lando NorrisMcLaren-Mercedes1:30. 44719
107 % času vítěze: 1:34. 974107 % času vítěze: 1:34. 974107 % času vítěze: 1:34. 974107 % času vítěze: 1:34. 974107 % času vítěze: 1:34. 974107 % času vítěze: 1:34. 974107 % času vítěze: 1:34. 974107 % času vítěze: 1:34. 974
2Logan SargeantWilliams-Mercedes2:08. 51020
Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:
.

Poznámky

Závod

Zpráva ze závodu

Po zahřívacím kole se Alonso postavil na špatnou startovní pozici na roštu, což mu vyneslo pětisekundovou penalizaci. Trest si odpykal při plánované zastávce v boxech. +more Alonso vedl první tři kola závodu, brzy ho předjel Pérez a ujal se vedení v závodě. V 16. kole Stroll odstoupil kvůli poruše motoru a vyjel safety car. Brzy po restartu se Verstappen, který startoval z patnáctého místa, probojoval závodním polem a nakonec se dostal na druhé místo za Péreze, který si vedení udržel až do posledního kola. Albon odstoupil ve 27. kole kvůli problémům s brzdami. Alonso se díky třetímu místu stal šestým jezdcem, který ve své kariéře ve Formuli 1 získal 100 pódií.

Po skončení závodu

Po závodě byl Alonso dále potrestán za to, že při zastávce v boxech nedodržel správně první trest. Desetisekundová penalizace by ho odsunula na čtvrté místo za Russella, ale Aston Martin se proti ní odvolal, takže Alonso si udržel třetí pozici. +more Alonso kritizoval FIA za opožděnou reakci, protože byl o svém trestu informován až po oslavách pódia; Russell kritizoval tresty jako „příliš extrémní“. FIA má záležitost dále prošetřit před australským podnikem šampionátu.

Ret18Lance StrollAston Martin Aramco-Mercedes16Motor5
-Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-Honda RBPT) - 1:31. 906 (50. kolo)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-Honda RBPT) - 1:31. 906 (50. kolo)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-Honda RBPT) - 1:31. 906 (50. kolo)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-Honda RBPT) - 1:31. 906 (50. kolo)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-Honda RBPT) - 1:31. 906 (50. kolo)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-Honda RBPT) - 1:31. 906 (50. kolo)Nejrychlejší kolo: Max Verstappen (Red Bull Racing-Honda RBPT) - 1:31. 906 (50. kolo)