Libor Kozák

8
4
2

Libor Kozák (* 30. května 1989 Opava) je český profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka za český klub 1. FC Slovácko. Mezi lety 2012 a 2019 odehrál také 9 utkání v dresu české reprezentace, ve kterých vstřelil 2 branky.

Mimo ČR působil na klubové úrovni v Itálii a Anglii. S 8 góly se stal nejlepším střelcem Evropské ligy 2012/13.

Pochází z vesnice Brumovice v okrese Opava.

SFC Opava

Od roku 2001 hrál za mládežnická mužstva slezského klubu SFC Opava. Na jaře 2007 byl v 17 letech zařazen do A-týmu hrající 2. +more ligu a ve zbývajících zápasech nastřílel 8 gólů. Následující sezónu 2007/08 odehrál v dresu SFC Opava celou a s 11 góly se stal nejlepším střelcem týmu. Po skončení sezóny přestoupil za částku 1 200 000 eur do italského celku Lazio Řím, kde podepsal smlouvu na 5 let.

Lazio Řím

Po přestupu nastupoval především v mládežnickém týmu Lazia v Primaveře. Debutoval v Serii A +more_květen'>2. května 2009, kdy v 85. minutě střídal v zápase s Interem Milán. Poprvé v základní sestavě nastoupil v posledním zápase sezóny 2008/09 proti Juventusu Turín, v jehož dresu se s fotbalovou kariérou loučil Pavel Nedvěd. Po skončení této sezóny byl poslán na hostování do klubu Brescia Calcio hrajícího italskou Serii B.

Po skončení sezóny 2009/10 se vrátil do Lazia a přestože se spekulovalo o jeho odchodu do jiného týmu, podařilo se mu v přípravě vybojovat si místo v sestavě Lazia. Dne +more_září'>18. září 2010 ve svém pátém utkání odehraném v Serii A vstřelil svůj premiérový gól. V zápase s AC Fiorentina 29. ledna 2011 nastoupil poprvé v sezóně 2010/11 v základní sestavě. Během zápasu vstřelil dva góly, které znamenaly vítězství Lazia 2:0. Od roku 2011 mu přibyla v Laziu konkurence na místě útočníka, do klubu přestoupil z německého Bayernu Mnichov kanonýr Miroslav Klose.

30. srpna 2012 vstřelil Kozák 2 góly slovinskému týmu Mura v odvetě 4. +more předkola Evropské ligy sezóny 2012/13, Lazio Řím postoupilo po výsledcích 2:0 (první zápas) a 3:1 do základní skupiny soutěže. 8. listopadu 2012 vstřelil opět dva góly, tentokrát v základní skupině J proti hostujícímu Panathinaikosu Atény, když vstřelil první gól (22. minuta) a druhý gól (40. minuta) zápasu. Lazio vyhrálo 3:0 a s 8 body si udrželo první příčku před šestibodovým Tottenhamem. 6. prosince 2012 vstřelil v posledním kole základní skupiny J úvodní gól zápasu proti domácímu slovinskému Mariboru, Lazio vyhrálo 4:1 a s 12 body postoupilo z prvního místa do jarní fáze Evropské ligy. 14. února 2013 v jarní vyřazovací části nastoupil v šestnáctifinále proti domácímu německému mužstvu Borussia Mönchengladbach. V divokém zápase plném zvratů se Kozák zaskvěl dvěma góly, nejprve v 64. minutě zvyšoval na 2:1 pro hosty a poté v 94. minutě srovnával hlavou po centru Hernanese na konečných 3:3. Tímto si vylepšil bilanci v tomto ročníku Evropské ligy na 5 vstřelených gólů, což jej katapultovalo na průběžné dělené druhé místo mezi střelci (první byl Édinson Cavani z SSC Neapol se 7 góly). O týden později v domácí odvetě nastoupil na hřiště na závěrečných 12 minut, tentokrát se střelecky neprosadil. Lazio zvítězilo 2:0 a postoupilo do osmifinále. 7. března absolvoval první zápas osmifinále proti německému klubu VfB Stuttgart, Lazio vyhrálo na stadionu Mercedes-Benz Arena 2:0. 14. března v domácí odvetě v Římě (hrálo se bez diváků, Lazio dostalo trest od UEFY) zařídil hattrickem vítězství 3:1 a dostal se tak s 8 góly na první místo tabulky střelců Evropské ligy před Édinsona Cavaniho z Neapole. Byl to jeho první hattrick za Lazio, které suverénně postoupilo do čtvrtfinále. Ve čtvrtfinálovém dvojutkání proti tureckému Fenerbahçe SK nastoupil vždy v základní sestavě, ale ani jednou se gólově neprosadil a Lazio po prohře 0:2 v Istanbulu a remíze 1:1 v Římě vypadlo z Evropské ligy. Z kanonýrů už ho nikdo nepředběhl a Libor se tak stal nejlepším střelcem Evropské ligy ročníku 2012/13. V Serii A ročníku 2012/13 však paradoxně nevstřelil ani jeden gól. Na konci sezóny slavil zisk italského poháru, Lazio porazilo ve finále v derby svého městského rivala AS Řím 1:0.

Brescia Calcio (hostování)

V sezóně 2009/10 hostoval v klubu Brescia Calcio hrajícím italskou Serii B. V jejím dresu odehrál celkem 25 ligových zápasů a vstřelil 3 branky. +more První zaznamenal 26. září 2009 v utkání proti domácímu Grossetu, kdy dal jediný gól hostů a Brescia prohrála 1:2. 10. dubna 2010 zařídil svým gólem vítězství 1:0 proti domácí Triestině a 13. dubna 2010 se jedenkrát prosadil proti hostujícímu Frosinone (domácí výhra Brescie 3:1).

Mužstvo Brescie skončilo na 3. místě a v play-off si vybojovalo postup do italské Serie A. Po sezóně se Kozák vrátil zpět do Lazia.

Aston Villa

V poslední den letního přestupního okna 2. září 2013 přestoupil z Lazia Řím do anglického klubu Aston Villa FC, kde podepsal čtyřletou smlouvu a dostal dres s číslem 27. +more První gól v novém působišti vstřelil 21. září proti Norwich City FC, kdy rozhodl o ligové výhře 1:0. Na začátku ledna 2014 si na tréninku při srážce se spoluhráčem Ciaranem Clarkem zlomil nohu a sezóna pro něj skončila. Do té doby se představil ve 14 zápasech Premier League a vstřelil v nich 4 branky. V lednu 2015 byl po dvou operacích nohy a stále nehrál. Poprvé začal s týmem trénovat až v první polovině března 2015.

K soutěžnímu zápasu za A-tým nastoupil až 12. ledna 2016. +more Již na začátku února téhož roku si však přivodil drobnou zlomeninu v kotníku, která jej vyřadila na další měsíc ze hry.

FC Bari 1908

Koncem srpna 2017 Anglii opustil a vrátil se do Itálie, posílil druholigový klub FC Bari 1908. Následně si zahrál AS Livorno.

FC Slovan Liberec

V lednu 2019 podepsal se Slovanem Liberec půlroční smlovu s možností jejího prodloužení. Překvapivě to bude Liborovo vůbec první angažmá v české nejvyšší soutěži.

AC Sparta Praha

V květnu 2019 po skončení smlouvy v Liberci podepsal smlouvu se Spartou na 2 roky. Zpočátku se Kozákovi příliš střelecky nedařilo, bylo mu vyčítáno velké množství neproměněných velkých šancí, v úvodních 14 zápasech si připsal 3 góly. +more Střeleckou smůlu prolomil 5. října proti Karviné, které vstřelil hattrick.

V září 2020 byla u něj a u Ladislava Krejčího potvrzena nákaza nemocí Covid-19, kvůli níž museli oba Sparťané vynechat ligový zápas proti Fastavu Zlín.

726. 10. 20191. liga (14. )AC Sparta Praha - Bohemians Praha 19051:0(4. )4:0
830. 10. 2019Pohár (Čtvrtfinále)SK Dynamo České Budějovice - AC Sparta Praha0:2(38. )0:4
109. 11. 20191. liga (16. )FK Jablonec - AC Sparta Praha0:1(4. )2:2
1129. 2. 20201. liga (23. )AC Sparta Praha - FC Fastav Zlín2:1(88. )2:2
123. 6. 20201. liga (27. )AC Sparta Praha - FK Teplice1:0(21. )3:0
133. 6. 20201. liga (27. )AC Sparta Praha - FK Teplice3:0(41. )3:0
1410. 6. 20201. liga (29. )AC Sparta Praha - SFC Opava1:0(11. )2:0
1517. 6. 2020Pohár (Semifinále)AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň2:0(28. )2:1
1623. 6. 20201. liga - O titul (2. )AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava3:1(33. )3:2
175. 7. 20201. liga - O titul (4. )AC Sparta Praha - FK Jablonec2:0(48. )3:0
185. 7. 20201. liga - O titul (4. )AC Sparta Praha - FK Jablonec3:0(62. )3:0
1930. 8. 20201. liga (2. )AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc3:0(89. )3:0
.

Mládežnické výběry

Libor Kozák nastoupil za některé mládežnické výběry České republiky. Bilance: * reprezentace do 19 let: 9 utkání (6 výher, 2 remízy, 1 prohra), 3 vstřelené góly * reprezentace do 21 let: 14 utkání (9 výher, 3 remízy, 2 prohry), 3 vstřelené góly

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2011

V těžké základní skupině B na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2011 konaném v Dánsku se česká reprezentace střetla postupně s celky Ukrajiny, Španělska a Anglie, do semifinále postupovaly první dva týmy ze skupin.

12. června 2011 nastoupil český výběr proti Ukrajině a zvítězil 2:1, toto utkání Libor Kozák neabsolvoval. +more Další zápas 15. června se české mládežnické reprezentaci nevydařil, prohrála se Španělskem 0:2. Kozák odehrál druhý poločas. O postupu se rozhodovalo v posledním zápase s Anglií 19. června. Angličané vedli až do 89. minuty 1:0, ČR pak góly střídajících hráčů Jana Chramosty a Tomáše Pekharta otočila v závěru stav na 2:1 a postoupila do semifinále, Libor Kozák střídal v 83. minutě (šel ze hřiště).

Semifinále 22. června proti Švýcarsku ČR prohrála po prodloužení 0:1 a stejným výsledkem (avšak v normální hrací době) podlehla 25. +more června v souboji o 3. místo Bělorusku. Kozák v obou zápasech střídal.

A-mužstvo

Trenér Michal Bílek jej v březnu 2011 nominoval ke kvalifikačním utkáním na Euro 2012 proti Španělsku a Lichtenštejnsku, nicméně Libor Kozák do zápasů nezasáhl. 6. +more listopadu 2012 byl opět nominován trenérem Michalem Bílkem do českého reprezentačního A-týmu pro přípravný zápas se Slovenskem 14. listopadu 2012 v Olomouci. Do utkání nastoupil v 67. minutě, když vystřídal na hřišti dvougólového střelce Davida Lafatu a připsal si tak svůj reprezentační debut v A-týmu. Český národní tým vyhrál nad Slovenskem 3:0. Díky výborným výkonům v Evropské lize jej trenér Bílek dodatečně nominoval ke kvalifikačnímu dvojutkání s Dánskem (22. března 2013) a Arménií (26. března). Proti Dánsku na Andrově stadionu v Olomouci se neprosadil, český výběr podlehl soupeři 0:3. 7. června nastoupil v Praze proti Itálii v základní sestavě a dostal se do několika střeleckých příležitostí, ale italského brankáře Gianluigiho Buffona nepřekonal, kvalifikační utkání skončilo bezbrankovou remízou. 14. srpna 2013 vstřelil po přihrávce Petra Jiráčka první gól přátelského zápasu s domácím Maďarskem. Jeho branka stačila pouze na konečnou remízu 1:1. 10. září 2013 vstřelil po centru Petra Jiráčka úvodní gól v kvalifikačním utkání proti Itálii, ale na zisk potřebných bodů to nestačilo, neboť soupeř otočil stav utkání na konečných 2:1. ČR zůstala pouze teoretická naděje na postup alespoň do baráže o Mistrovství světa 2014 v Brazílii.

Reprezentační góly a zápasy

Góly Libora Kozáka v české reprezentaci do 21 let

DatumStadionSoupeřSkóre (min. )VýsledekSoutěž
117. +more 11. 2009The Showgrounds, Ballymena, Severní IrskoSeverní Irsko0:2 (38. )1:2kvalifikace na ME U21 2011
28. 10. 2010Chance Arena, Jablonec nad NisouŘecko3:0 (77. )3:0baráž na ME U21 2011
312. 10. 2010Asteras Tripolis Stadium, Tripoli, ŘeckoŘecko0:2 (79. )0:2baráž na ME U21 2011
.

Góly Libora Kozáka v českém reprezentačním A-mužstvu

114. +more 8. 2013Puskás Ferenc Stadion, Budapešť, MaďarskoMaďarsko0:1(23. )1:1přátelský zápas
210. 9. 2013Juventus Stadium, Turín, ItálieItálie0:1(19. )2:1kvalifikace na MS 2014