Léo Dubois

8
4
2

Léo Michel Joseph Claude Dubois (* 14. září 1994) je francouzský profesionální fotbalista, který hraje na pozici pravého obránce za turecký klub İstanbul Başakşehir FK, kde je na hostování z Galatasaraye. Mezi lety 2019 a 2021 odehrál také 13 utkání v dresu francouzské reprezentace.

...

Mládí

Duboisův otec Jean-Pierre se narodil v Libanonu a ve 13 měsících byl adoptován francouzskou rodinou.

Mládežnická kariéra

Jako mladík Dubois trénoval s amatérskými týmy SC Gemmois a ES Segré.

Nantes

Dubois se nakonec dostal do kádru prvoligového klubu FC Nantes a debutoval v lize 9. +more května 2015 proti Bordeaux při venkovní porážce 2:1; Po 83 minutách nahradil Kiana Hansena.

Lyon

Dubois přestoupil do Lyonu 1. +more července 2018. S klubem podepsal čtyřletou smlouvu. Dne 27. září 2020 vstřelil Dubois svůj teprve pátý gól v Ligue 1 ve více než 140 zápasech při remíze 1:1 s Lorientem na Stade du Moustoir. V roce 2021 jej trenér Peterem Boszem po odchodu Memphise Depaye do Barcelony jmenoval kapitánem klubu.

Galatasaray

Dne 21. +more července 2022 podepsal Dubois smlouvu s klubem Süper Lig Galatasarayem za asi 3 miliony eur.

V sezóně 2022/23 se s Galatasarayem stal mistrem Süper Lig, když Galatasaray v zápase hraném v 36. týdnu dne +more_květen'>30. května 2023 porazil Ankaragücü (4:1), a tak si zajistil vedení 2 týdny před koncem soutěže a vyhrál 23. ligový titul ve své historii.

Dubois byl poprvé povolán do francouzského seniorského týmu v květnu 2019. Debutoval +more_červen'>2. června 2019 při přátelském vítězství 2:0 proti Bolívii, když ve 46. minutě hry nahradil Benjamina Pavarda. O 9 dní později si Dubois připsal svůj první start za francouzský národní tým a odehrál celý zápas v kvalifikaci na Mistrovství Evropy ve fotbale 2020 při výhře 4:0 nad Andorrou.

Dne 10. +more října 2021 nastoupil Dubois jako náhradník v 79. minutě finále Ligy národů UEFA, zápasu, který Francie vyhrála 2:1 nad Španělskem.

: Platí k zápasu hranému 8. května 2022.