8
4
2

Marek Heinz (* 4. srpna 1977, Olomouc, Československo) je bývalý český fotbalový útočník a reprezentant. Technický typ fotbalisty, jeho hra je založena na kličkách a finesách. Jeho vzory byli italští fotbalisté Gianluca Vialli a Roberto Baggio.

S FC Baník Ostrava získal v sezóně 2003/04 český ligový titul, zároveň se stal s 19 vstřelenými góly nejlepším kanonýrem české nejvyšší ligy. S Galatasaray SK získal v ročníku 2005/06 turecký titul. +more Se Sigmou Olomouc vyhrál v sezóně 2011/12 český fotbalový pohár. Je také členem týmu Real TOP Praha, v jehož dresu se zúčastňuje charitativních zápasů a akcí.

...

Marka Heinze přivedla k fotbalu jeho maminka, začínal s ním v Holici (1. +more HFK Olomouc). Poté působil v letech 1991-2000 v Sigmě Olomouc (v ročníku 1996/97 odehrál několik zápasů za AFK Lázně Bohdaneč). Po úspěšném vystoupení české reprezentace U21 na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2000 na Slovensku přestoupil ze Sigmy Olomouc do německého klubu Hamburger SV.

Na profesionální úrovni působil v různých klubech v různých zemích, např. v Baníku Ostrava, Zbrojovce Brno, Hamburger SV, Galatasarayi Istanbul, FC Nantes, AS Saint-Étienne, Kapfenberger SV, Ferencvárosi a dalších.

V sezóně 2003/04 byl společně s Miroslavem Matušovičem klíčovým hráčem Baníku Ostrava při zisku ligového titulu.

V roce 2011 se vrátil do Sigmy Olomouc, kde podepsal smlouvu do 30. června 2013. +more Zde však postupně ztrácel místo v sestavě, trenér Roman Pivarník preferoval jiné hráče.

1. SC Znojmo

Před jarní částí sezony 2012/13 odešel na půl roční hostování do Znojma. +more Ve svém prvním utkání začátkem března vstřelil hattrick proti Karviné, zařídil tak vítězství svého celku 3:0. První gól vstřelil v 10. minutě z cca 20 metrů přesně k pravé tyči, druhý gól padl v 17. minutě, Heinz obloučkem přeloboval vybíhajícího brankáře. Třetí zásah si připsal ve 49. minutě, když prostřelil brankáře mezi nohama. 23. března se podílel jedním gólem na výhře 2:0 nad Bohemians Praha 1905, Znojmo se s 37 body posunulo do čela druhé ligy právě před svého pražského soupeře. Znojmu pomohl k účasti v Gambrinus lize, na konci ročníku tým skončil na prvním místě Fotbalové národní ligy 2012/13. Před sezonou 2013/14 do mužstva přestoupil. 17. srpna 2013 vstřelil dva góly v utkání s domácím Jabloncem, zápas skončil divokou remízou 5:5. 24. září 2013 po prohře 0:2 se Zbrojovkou Brno jej trenér Leoš Kalvoda hodlal posadit mezi náhradníky. Hráč se ale dohodl s klubem na předčasném ukončení smlouvy.

Závěr kariéry - nižší fotbalové ligy

Poté se v říjnu roku 2013 domluvil na angažmá v 1. HFK Olomouc.

V létě 2014 odešel z HFK do Rakouska do týmu SC Melk z nižší soutěže 2. Landesliga West. Působil zde rok.

V létě 2015 se vrátil do 1. +more HFK Olomouc, kde působil do léta 2016. Poté začal nastupovat za Tatran Všechovice (okres Přerov) v B-skupině olomoucké 1. A třídy. S Tatranem slavil v červnu roku 2017 titul.

Mládežnické výběry

Marek Heinz prošel několika mládežnickými reprezentacemi České republiky, hrál za národní tým do 20 let (4 zápasy, 1 výhra, 1 remíza, 2 prohry, 0 vstřelených gólů) a do 21 let (20 zápasů, 12 výher, 4 remízy, 4 prohry, 6 vstřelených gólů). Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2000 na Slovensku, kde česká jedenadvacítka podlehla ve finále Itálii 1:2.

Letní olympijské hry 2000 Nastoupil i v českém olympijském výběru do 23 let na Letních olympijských hrách v Sydney v roce 2000. 13. +more září 2000 odehrál plný počet minut v utkání se Spojenými státy americkými, v 82. minutě dostal žlutou kartu, zápas skončil remízou 2:2. 16. září 2000 v Brisbane podlehl český tým Kuvajtu 2:3, Marek Heinz nastoupil opět v základu a i tentokrát dostal žlutou kartu v závěru zápasu, v 85. minutě. Ve 2. minutě se prezentoval fotbalověji, když vstřelil úvodní gól utkání. V posledním zápase českého týmu v základní skupině s Kamerunem se Heinz neobjevil, český národní tým remizoval 1:1 a se 2 body obsadil poslední příčku v tabulce skupiny C.

A-mužstvo

Heinz debutoval v A-mužstvu ČR 16. srpna 2000 na Bazalech v Ostravě v přátelském utkání proti Slovinsku, když nastoupil v základní sestavě a hrál až do 53. +more minuty, kdy byl vystřídán. Utkání skončilo prohrou českého týmu 0:1.

Účast Marka Heinze na vrcholových turnajích: * ME 2004 v Portugalsku * MS 2006 v Německu

Celkem odehrál za A-mužstvo České republiky 30 zápasů s bilancí 17 výher, 5 remíz a 8 proher, vstřelil 5 gólů.

EURO 2004

Na evropském šampionátu 2004 v Portugalsku byl český tým nalosován do relativně těžké skupiny s Německem, Nizozemskem a Lotyšskem. V prvním utkání 15. +more června 2004 proti Lotyšsku prohrávalo české mužstvo po gólu Mārise Verpakovskise 0:1, když se v 73. minutě u postranní čáry uvolnil Karel Poborský, přelstil dva lotyšské hráče a nasměroval do pokutového území centr, který lotyšský brankář Aleksandrs Koļinko vyboxoval pouze k Milanu Barošovi, jenž ho po zpracování napálil do sítě. Marek Heinz se dostal na hřiště v 56. minutě, když vystřídal Zdeňka Grygeru. V 85. minutě pak gólem zajistil pro české barvy vítězství 2:1.

Druhý zápas nastoupila česká reprezentace 19. června 2004 na stadionu v Aveiru proti Nizozemsku. +more V památném utkání prohrávala v 19. minutě 0:2, ale dokázala otočit na 3:2 a jako jediná si zajistit postup do čtvrtfinále již ve druhém kole (napomohly tomu remízové zápasy ostatních soupeřů ve skupině), navíc z prvního místa. Heinz nastoupil do utkání v 62. minutě za střídajícího Tomáše Galáska.

V posledním vystoupení českého celku v základní skupině si trenér Karel Brückner mohl dovolit 9 změn v sestavě, Marek Heinz nastoupil v základní sestavě a v 30. minutě se prezentoval precizně provedeným trestným kopem, jenž skončil v růžku brány německého brankáře Olivera Kahna. +more Tímto gólem srovnal český tým skóre na 1:1, poté ještě přidal jeden gól střídající Milan Baroš a český celek porazil Německo 2:1, vyhrál tak základní skupinu s plným počtem bodů (9).

Ve čtvrtfinále 27. června 2004 narazilo národní mužstvo na Dánsko, celek vyznávající rovněž ofenzivní hru. +more Heinz šel na hřiště v 71. minutě za dvojgólového střelce Baroše. České mužstvo zvítězilo nad skandinávským soupeřem přesvědčivě 3:0.

V semifinále se favorizovaný český tým utkal s překvapením turnaje a pozdějším vítězem Řeckem a podlehl mu 0:1 po prodloužení, rozhodl stříbrný gól Traianose Dellase. Marek Heinz v tomto zápase nenastoupil. +more Své vystoupení na turnaji podtrhl 2 vstřelenými brankami.

Mistrovství světa 2006

Na MS 2006 v Německu se střetla česká reprezentace v základní skupině E postupně s USA, Ghanou a Itálií. Do prvních dvou zápasů (12. +more června 2006 proti USA, výhra ČR 3:0 a 17. června 2006 prohra 0:2 s Ghanou) Heinz nezasáhl.

Objevil se na hřišti až v závěrečném zápase základní skupiny 22. června proti Itálii a byl svědkem prohry 0:2, která znamenala obsazení nepostupového třetího místa se 3 body za Itálií a Ghanou. +more Marek Heinz střídal na hřišti v 78. minutě za stavu 0:1 pro soupeře Radoslava Kováče.

Reprezentační góly a zápasy

Góly Marka Heinze v české reprezentaci do 23 let (Olympijské hry)

116. 9. +more 2000Brisbane, AustrálieKuvajt1:0 (2. )2:3LOH 2000padl ze hry
.

Góly Marka Heinze za A-mužstvo České republiky

DatumStadionSoupeřSkóre (min. )VýsledekSoutěžGól
112. +more 11. 2003Na Stínadlech, TepliceKanada2:0 (49. )5:1přátelské utkánípadl ze hry
215. 6. 2004Estádio Municipal de Aveiro, Aveiro, PortugalskoLotyšsko2:1 (85. )2:1EURO 2004padl ze hry
323. 6. 2004Estádio José Alvalade, Lisabon, PortugalskoNěmecko1:1 (30. )2:1EURO 2004trestný kop
47. 9. 2005Andrův stadion, OlomoucArménie1:0 (47. )4:1Kvalifikace na MS 2006padl ze hry
512. 10. 2005Helsinky, FinskoFinsko0:3 (58. )0:3Kvalifikace na MS 2006padl ze hry
.

v| Zápasy Marka Heinze v české reprezentaci do 23 let (Olympijské hry) {RokZápasyGólyGól/záp.