Marián Čišovský (2. listopadu 1979, Humenné, Československo - 28. června 2020) byl slovenský fotbalový obránce-stoper, od července 2011 hráč klubu FC Viktoria Plzeň. Mimo Slovensko působil na klubové úrovni v Rumunsku a ČR. Byl ženatý a měl dva syny a dceru.

Od března 2014 nehrál. Trpěl nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou. Zemřel 28. června 2020 ve věku 40 let.

...
...

Je odchovancem Chemlonu Humenné, kde v sezoně 1996/97 debutoval v seniorské kategorii. V létě 1999 zamířil do Interu Bratislava. +more S mužstvem v ročníku 1999/00 získal double - prvenství ve slovenském poháru i v lize. O rok později Inter tento úspěch zopakoval. V létě 2004 jeho kroky vedly do týmu MŠK Žilina. V zimě 2005/06 odešel do Bratislavy, kde se tehdy upsal Artmedii Petrželka. Na jaře 2008 s Petrželkou triumfoval v lize i domácím poháru. Průběhu podzimu 2008 odešel do zahraničí, domluvil se na kontraktu s rumunským klubem FC Politehnica Timișoara.

FC Viktoria Plzeň

Marián Čišovský v úboru FC Viktoria Plzeň Před ročníkem 2011/12 se stal hráčem Viktorie Plzeň.

Sezóna 2011/12

22. července 2011 nastoupil k zápasu o Český Superpohár, který Plzeň na domácím stadionu vyhrála nad Mladou Boleslaví až na pokutové kopy 4:2 (po 90 minutách byl stav 1:1, prodloužení se v tomto utkání nehraje). +more Do druhého poločasu jej vystřídal František Rajtoral.

Plzeň se v sezóně 2011/12 Ligy mistrů propracovala z 2. předkola až do základní skupiny Ligy mistrů UEFA. +more Ve druhém předkole přešla přes arménský celek Pjunik Jerevan po výsledcích 4:0 a 5:1. Ve 3. předkole následoval postup přes norský Rosenborg Trondheim (výhry 1:0 a 3:2) a ve 4. předkole přes dánský FC Kodaň (výhry 3:1 a 2:1). V základní skupině H si zahrál proti dvěma evropským velkoklubům FC Barcelona (prohry 0:2 a 0:4) a AC Milan (prohra 0:2 a remíza 2:2). Třetím klubem, s nímž se západočeský klub utkal byl běloruský BATE Borisov (výhra 1:0 a remíza 1:1). Plzeň obsadila v konečném součtu 3. místo před BATE a díky tomu si zajistila účast v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2011/12. Zde se Plzeň střetla s německým Schalke 04 a po výsledcích 1:1 doma a 1:3 venku po prodloužení vypadla.

Západočeský klub bojoval v posledním kole se Slovanem Liberec o titul, utkání skončilo nerozhodně 0:0, tento výsledek stačil Liberci na první místo a Plzeň spadla na 3. příčku za pražskou Spartu. +more Čišovský nastřádal v tomto ročníku celkem 27 ligových startů a 6 gólů.

Sezóna 2012/13

V základní skupině B Evropské ligy 2012/13 byla Plzeň přilosována k týmům Atlético Madrid (Španělsko), Hapoel Tel Aviv (Izrael) a Académica de Coimbra (Portugalsko). V prvním utkání Plzně 20. +more září 2012 na domácí půdě proti portugalskému týmu Académica de Coimbra absolvoval Čišovský kompletní počet minut, Plzeň vyhrála 3:1. I v dalším utkání 4. října s Atléticem Madrid nastoupil v základní sestavě, španělský celek zvítězil doma 1:0 gólem v samotném závěru. 25. října cestovala Plzeň do Izraele k utkání proti Hapoelu Tel Aviv a většinu prvního poločasu byla pod tlakem soupeře. Slovenský hráč nastoupil od začátku zápasu, střetnutí skončilo výsledkem 2:1 pro hosty, Plzeň si s 6 body upevnila druhou příčku za vedoucím Atléticem Madrid. 8. listopadu 2012 přivítala Plzeň Hapoel Tel Aviv v odvetě na domácím hřišti a vyhrála 4:0, díky tomuto výsledku se posunula s 9 body na čelo tabulky před doposud vedoucí Atlético Madrid (které v souběžném zápase prohrálo v Coimbře 0:2). Izraelský celek hrál navíc od 41. minuty oslaben o jednoho hráče. Čišovský absolvoval kompletní zápas. 22. listopadu nastoupil v Portugalsku v utkání proti Coimbře, v 88. minutě byl po jeho střetu s Edinhem odpískán pokutový kop ve prospěch domácích. Coimbra z něj vyrovnala na konečných 1:1. Tento výsledek zajistil Plzni postup do jarní fáze Evropské ligy. 6. prosince 2012 odehrál zápas v Plzni proti Atléticu Madrid (výhra Viktorie Plzeň 1:0). Plzeň si tak se 13 body zajistila konečné 1. místo v tabulce skupiny B o 1 bod před druhým Atléticem. 14. února 2013 v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2012/13 nastoupil v šestnáctifinále proti domácímu italskému mužstvu SSC Neapol. Plzeň zvítězila v Neapoli 3:0. Hrál i o týden později v domácí odvetě, kterou Plzeň opanovala poměrem 2:0 a postoupila do osmifinále. V osmifinále odehrál celé domácí utkání proti tureckému celku Fenerbahçe Istanbul, Plzeň poprvé v tomto ročníku Evropské ligy prohrála doma (0:1). 14. března v odvetě v Istanbulu nastoupil rovněž v základní sestavě, Viktoria remizovala 1:1 a vypadla z Evropské ligy.

17. března 2013 přispěl jedním gólem k vítězství 4:0 nad Duklou Praha, která hrála prakticky celý zápas v oslabení o jednoho hráče. +more Ke konci jarní části občas chyboval, ale nakonec sezónu 2012/13 Gambrinus ligy završil ziskem ligového titulu, Plzeň porazila 1. června v posledním 30. kole sestupující FC Hradec Králové 3:0 a udržela si dvoubodový náskok před největším konkurentem Spartou Praha. Marián v zápase pečetil výhru třetím poněkud kuriózním gólem z brankové čáry.

Sezóna 2013/14

V prvním soutěžním zápase nastoupil za Viktorii 12. července 2013 v Superpoháru proti FK Baumit Jablonec (prohra 2:3). +more V úvodním zápase 2. předkola Ligy mistrů UEFA 2013/14 vstřelil na domácí půdě jeden gól bosenskému týmu FK Željezničar Sarajevo, Viktoria Plzeň zvítězila 4:3. Trefil se i ve třetím předkole Ligy mistrů v Estonsku 30. července proti JK Nõmme Kalju, kde už ve 2. minutě otevřel skóre dorážkou do prázdné brány po rohovém kopu a v 52. minutě (opět po rohovém kopu) přidal druhou branku. Měl podíl i na další brance, kterou nakonec dopravil do sítě Lukáš Hejda (portál Uefa. com připsal i tento gól Čišovskému). Plzeň zvítězila jednoznačně 4:0. Vynikající formu potvrdil i v prvním utkání 4. předkola (resp. play-off předkola) 20. srpna proti slovinskému týmu NK Maribor, kde vstřelil první gól zápasu. Viktoria zvítězila na domácí půdě 3:1. Zahrál si v základní skupině Ligy mistrů, kde se viktoriáni střetli s německým Bayernem Mnichov, anglickým Manchesterem City a ruským CSKA Moskva.

9. listopadu 2013 vstřelil vítězný gól v ligovém utkání s FK Mladá Boleslav, když se vydal na hrot útoku a po zmatku v obraně soupeře v pádu přehodil brankáře Boleslavi. +more Plzeň vyhrála 2:1. 7. 2. 2014 podepsal s Viktorkou nový kontrakt do 30. června 2016.

Od 1. dubna 2014 léčil zranění kolene, poté jej postihla vážná choroba - amyotrofická laterální skleróza, která mu znemožňovala hrát a trénovat.

Reprezentační kariéra

Marián reprezentoval Slovensko již v mládežnických výběrech. V roce 2000 byl členem týmu U21, jenž obsadil na domácím Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let 4. +more místo. Střelecky se prosadil v utkání 27. května proti Turecku, pomohl tak k výhře 2:1.

Hrál následně i na Letních olympijských hrách v Sydney, kde Slovensko skončilo v základní skupině D na nepostupovém čtvrtém místě.

A-mužstvo

V A-týmu Slovenska debutoval 6. 2. +more 2002 v přátelském zápase v Teheránu proti týmu Íránu (výhra 3:2).

14. listopadu 2012 odehrál přátelský zápas s Českou republikou v Olomouci, v 17. +more minutě nahradil na hřišti chybujícího obránce Petera Pekaríka. Společně s Markem Bakošem a Michalem Ďurišem nastoupil proti několika klubovým spoluhráčům na české straně. Slovenská reprezentace podlehla domácímu mužstvu 0:3 , Čišovský se objevil v reprezentaci po téměř 4 letech (naposledy nastoupil 19. listopadu 2008 v přípravném utkání v Žilině proti Lichtenštejnsku, které Slovensko vyhrálo 4:0). 26. března 2013 se objevil po čtyřech letech v základní sestavě Slovenska, na stadionu Pod Dubňom v Žilině absolvoval přátelské střetnutí proti Švédsku, které skončilo bezbrankovou remízou.

Celkem odehrál v letech 2002-2013 za slovenský národní tým 15 zápasů, branku nevstřelil.

Úspěchy

Trojnásobný mistr slovenské ligy (2x v dresu Interu Bratislava, 1x v dresu FC Artmedia Petržalka) * Trojnásobný vítěz Slovenského fotbalového poháru (2x v dresu Interu Bratislava, 1x v dresu FC Artmedia Petržalka) * Mistr Gambrinus ligy v sezóně 2012/13 s Viktorií Plzeň * Postup do Ligy mistrů 2011/2012 v dresu Viktorie Plzeň * 4. místo na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2000 * Reprezentant Slovenska na Letních olympijských hrách 2000 v Sydney

Odkazy

[url=http://www. fcviktoria. +morecz/hrac. asp. id=Marian-Cisovsky-184&sezona=2016&kategorie=MUZ]Profil hráče[/url] na fcviktoria. cz * * [url=http://int. soccerway. com/players/marian-cisovsky/38036/]Profil hráče[/url] na soccerway. com * [url=http://www. transfermarkt. co. uk/marian-cisovsky/profil/spieler/38970]Profil hráče[/url] na transfermarkt. co. uk * [url=http://www. national-football-teams. com/player/5998/Marian_Cisovsky. html]Profil hráče[/url] na National Football Teams. com * [url=http://eu-football. info/_player. php. id=3624]Profil hráče - reprezentační statistiky[/url] na eu-football. info.

Kategorie:Slovenští olympionici Kategorie:Slovenští fotbaloví reprezentanti Kategorie:Fotbaloví obránci Kategorie:Fotbalisté Interu Bratislava Kategorie:Fotbalisté MŠK Žilina Kategorie:Fotbalisté Artmedie Bratislava Kategorie:Fotbalisté FC Politehnica Timișoara Kategorie:Fotbalisté FC Viktoria Plzeň Kategorie:Vítězové Českého Superpoháru Kategorie:Vítězové 1. +more české fotbalové ligy Kategorie:Narození 1979 Kategorie:Narození 2. listopadu Kategorie:Narození v Humenném Kategorie:Úmrtí 2020 Kategorie:Úmrtí 28. června Kategorie:Zemřelí na ALS Kategorie:Muži.