Peče celá země

8
4
2

Peče celá země je česká verze britského pořadu The Great British Bake Off, ve které soutěží amatérští cukráři a pekaři. Pořad vysílá Česká televize, první řada měla premiéru 4. ledna 2020, soutěži byl vyhrazen sobotní hlavní vysílací čas. Porota je dvoučlenná, tvoří ji Josef Maršálek a Michaela Landová (v první řadě Mirka van Gils Slavíková). Pořadem provází Tereza Bebarová a Václav Kopta. Vítězkou první řady a držitelkou titulu Mistr pekař se stala Petra Burianová. Po odvysílání finále první série televize oznámila zahájení příprav další řady, soutěžící byli vybráni po letních prázdninách a natáčení probíhalo od května 2021. Na konci června 2022 byly oznámeny přípravy třetí řady a souběžně s tím i spuštěno přihlašování.

...

Formát

Cílem pořadu je najít nejlepšího cukráře a pekaře mezi dvanácti amatérskými soutěžícími. Soutěž probíhá v prostředí zámku Bon Repos. +more Soutěžící dostávají v každém díle úkoly z různých oblastí pečení, například výroba pravých podkrkonošských buchet, recept na upečení kvasového chleba, slaných koláčů, složitého dortu nebo regionálních laskomin. V každém dílu musí splnit tři zadání, přičemž první dva v jeden den, poslední úkol, který bývá nejnáročnější, se natáčí v den následující. Porota v závěru každé epizody vybírá ze soutěžících pekaře týdne, tedy toho, komu se úkoly podařilo splnit nejlépe. Naopak ten, jehož výtvory byly nejhorší, je na konci dílu vyřazen. Do poslední epizody se probojuje finálová trojice, ze které porota vybere celkového vítěze. Celkem za jednu řadu připraví soutěžící pro diváky asi 160 receptů a spotřebují 360 kilogramů mouky, 96 kilogramů čokolády, 120 kilogramů čerstvého ovoce, 140 kilogramů másla a 2 650 kusů vajec.

Trojice výzev je následující: * Osobní výzva Během tohoto úkolu mohou soutěžící předvést své dobře otestované recepty, které běžně připravují pro svou rodinu a přátele. Zadání výzvy znají předem. +more * Technická výzva Tuto výzvu má na starost vždy jeden z porotců - ti se při jejím zadávání střídají. Obsah výzvy soutěžící předem neznají, všichni ale dostanou stejné suroviny a totožný recept. Cílem technické výzvy je otestovat schopnosti a znalosti soutěžících a zjistit, zda jsou schopni pracovat i s recepty, které možná dříve ještě nepřipravovali. Během technické výzvy není porota v soutěžním stanu přítomna, a to proto, aby mohla hodnotit nezávisle. Finální výrobky na konci oznámkuje od nejhoršího po nejlepší. * Kreativní výzva V této výzvě mají soutěžící ukázat svůj talent, zkušenosti a představivost, ale nesmí zapomenout ani na výjimečnou chuť. Na tento úkol dostávají také nejvíce času, zadání znají předem.

Přehled řad

ŘadaPremiéraFinálePočet soutěžícíchVítězFinalistéPorotciPrůměrná sledovanost
14. +more ledna 202014. března 202012Petra BurianováAnička KlápšťováMirka van Gils SlavíkováJosef Maršálek1 269 000
14. ledna 202014. března 202012Petra BurianováPavlína JohnováMirka van Gils SlavíkováJosef Maršálek1 269 000
212. března 202214. května 202212Martina KynstlerováJana PokornáMichaela LandováJosef Maršálek978 200
212. března 202214. května 202212Martina KynstlerováLucie DvořákováMichaela LandováJosef Maršálek978 200
.

1. řada

První řada byla odvysílána v roce 2020. Do finále postoupily Petra Burianová, Pavlína Johnová a Anička Klápšťová. 14. března 2020 získala titul Mistr pekař Petra Burianová.

2. řada

Druhá řada byla připravena pro rok 2022. Místo natáčení zůstalo stejné, nezměnili se ani moderátoři. +more Jedinou změnou bylo nahrazení porotkyně Mirky van Gils Slavíkové Michaelou Landovou. Do finále postoupily Jana Pokorná, Lucie Dvořáková a Martina Kynstlerová. 14. května 2022 získala titul Mistr pekař Martina Kynstlerová.