4
2

Raphaël Adelino José Guerreiro (* 22. prosince 1993 Le Blanc-Mesnil) je portugalský profesionální fotbalista, který hraje na pozici levého obránce či záložníka za německý tým FC Bayern Mnichov a za portugalský národní tým.

Narodil se ve Francii a svoji kariéru začal v Caen. V roce 2013 podepsal smlouvu s Lorientem, ve kterém debutoval v Ligue 1. +more V červnu 2016 přestoupil do Borussie Dortmund. Guerreiro reprezentoval Portugalsko na úrovni do 21 let, poté na seniorské úrovni. Poprvé byl pozván do reprezentace v roce 2014.

Byl součástí národního týmu na Mistrovství světa 2018 v Rusku. Již předtím se účastnil evropského turnaje Euro 2016, které Portugalsko ve Francii vyhrálo a pět let na to se účastnil kvůli pandemii covidu-19 odloženého Eura 2020.

...

Caen

Narodil se v Le Blanc-Mesnil, Seine-Saint-Denis portugalskému otci a francouzské matce. Hrál mládežnický fotbal za tři kluby a v roce 2008 ve věku 14 let podepsal smlouvu ve Stade Malherbe Caen. +more Poté, co začal na seniorské úrovni s rezervním týmem, debutoval v sezoně 2012/13. Byl také zvolen do týmu roku.

Lorient

Dne 27. června 2013 se přesunul do Ligue 1, a to po podepsání čtyřleté smlouvy s FC Lorient. +more V týmu debutoval 10. srpna proti Lille OSC, hrál celých 90 minut a Lorient prohrál 0:1. 1. listopadu vstřelil svůj první gól za Lorient a otevřel tak skóre v zápasu proti držitelům titulu Paris Saint-Germain, ale jeho tým nakonec utrpěl porážku 1:2. Sezonu ukončil se sedmi vstřelenými brankami a pomohl týmu odvrátit sestup.

Borussia Dortmund

16. června 2016 ho získala Borussia Dortmund, kde Guerreiro podepsal čtyřletý kontrakt. +more Borussia měla údajně za fotbalistu zaplatit 12 mil. eur. Pod trenérem Thomasem Tuchelem byl primárně nasazován jako záložník.

Na začátku sezóny 2020/21 vynechal superpohárové utkání Borussie Dortmund s Bayernem Mnichov, jeho mužstvo Bavorům podlehlo. Ve 12. +more kole otevřel střelou skóre venkovního zápasu v Brémách, kde 15. prosince 2020 pomohl vyhrát 2:1. V závěrečném skupinovém zápase v Lize mistrů 2. prosince pomohl gólem k domácí remíze 1:1 s Laziem Řím. Borussia Dortmund si ziskem jednoho dalšího bodu zaručila účast v jarním osmifinále. Ve 22. kole se gólově podílel na venkovní výhře 4:0 proti rivalovi Schalke v závěru února. V dubnu podstoupil čtvrtfinálový dvojzápas s anglickým Manchesterem City, na který jeho mužstvo nestačilo a prohrálo oba zápasy výsledkem 1:2. Borussia prošla do finále domácího poháru, ve kterém se 13. května 2021 střetla s RB Lipsko. Guerreiro finále odehrál a byl tedy přítomen u vítězství 3:2.

Bayern Mnichov

Guerreiro se oficiálně upíše v létě 2023 po skončení smlouvy s Borussií Dortmund mnichovskému Bayernu do roku 2026.

Guerreiro přijal výzvu k reprezentaci Portugalska na úrovni do 21 let, kterou mu poslal trenér Rui Jorge a debutoval 21. března 2013 v domácí porážce 0:1 proti Švédsku. +more 7. listopadu 2014, přestože sotva uměl portugalsky, byl vybrán Fernandem Santosem pro kvalifikaci portugalské reprezentace na UEFA Euro 2016 na zápas proti Arménii a přátelské utkání s Argentinou.

Guerreiro byl vybrán do základní sestavy pro Euro 2016. Hned v prvním zápase hrál 90 minut a Portugalsko remizovalo 1:1 s Islandem na Saint-Étienne. +more Ve finále porazilo Portugalsko Francii 1:0. Během soutěže byl Guerreiro nominován na cenu pro mladého hráče turnaje, kterou nakonec získal jeho spoluhráč Renato Sanches.

Navzdory zranění v sezoně byl Guerreiro nominován na mistrovství světa 2018.

V půlce června 2021 odstartovalo Euro 2020, během něhož Portugalci na úvod porazili 3:0 domácí Maďarsko. Guerreirova gólová tečovaná střela v 84. +more minutě dala týmu vedení 1:0. Celých 90 minut odehrál proti Německu (prohra 2:4) a i Francii (remíza 2:2), po těchto zápasech postoupilo Portugalsko do osmifinále ze třetí příčky.

Představil se na Mistrovství světa, které v listopadu a prosinci 2022 pořádal Katar. Objevil se v základní sestavě prvního utkání proti Ghaně dne 24. +more listopadu, ve kterém Portugalsko vyhrálo 3:2. O čtyři dny později dostal na levém kraji obrany důvěru trenéra Santose Nuno Mendes. Mendes se však před poločasovou přestávkou zranil a Guerreiro jej nahradil. Ve druhém poločase nahrával Fernandesovi, jehož následný centr skončil v síti Uruguaye. Fernandes vstřelil z penalty vítězný gól na 2:0 a Portugalsko si zaručilo osmifinále.

Osobní život

V roce 2014 Guerreiro uvedl, že podporuje Benfiku Lisabon. Sníval také o tom, že bude hrát za Real Madrid a jeho vzorem byl Cristiano Ronaldo. +more Jeho portugalský trenér do 21 let, Rui Jorge, si ho pamatoval jako velmi introvertního člověka, částečně kvůli jeho jazykovým obtížím.

Portugalsko

vítěz Mistrovství Evropy: 2016 * bronz na Konfederačním poháru FIFA: 2017 * vítěz Ligy národů UEFA: 2018/19

Individuální

Nejlepší jedenáctka Ligue 2: 2012/13 * Průlomová jedenáctka Ligy mistrů UEFA: 2016 * Nejlepší jedenáctka sezóny Bundesligy podle kickeru - 2022/23

Tým turnaje Mistrovství Evropy hráčů do 21 let: 2015 * Tým turnaje Mistrovství Evropy: 2016