Vasil Božikov

8
4
2

Vasil Georgiev Božikov (* 2. června 1988, Goce Delčev) je bulharský fotbalový obránce a reprezentant, od července 2022 bez angažmá. Mimo Bulharsko působil na klubové úrovni v Turecku a na Slovensku. Hraje na postu stopera (středního obránce), ale může nastoupit i na kraji obrany.

...

Svoji fotbalovou kariéru začal v týmu PFK Pirin Goce Delčev, odkud v mládeži přestoupil nejprve do Botevu Plovdiv a následně do celku Botev 2002. V roce 2006 zamířil do A-mužstva OFK Gigant Săedinenie, odkud následně v zimním přestupovém období ročníku 2008/09 posílil klub PFK Minjor Pernik.

Litex Loveč

V lednu 2012 se stal novou posilou Litexu Loveč. V dresu týmu si odbyl premiéru 22. +more dubna 2012 v 5. kole sezony 2011/12 proti Ludogorci Razgrad (remíza 1:1), odehrál celý zápas. Svůj první a zároveň jediný gól v lize v tomto působišti vstřelil 24. 10. 2014 v souboji s Lokomotivem Sofia (výhra 4:2), když v sedmé minutě otevřel skóre utkání. Během celého tohoto angažmá zaznamenal v lize 91 střetnutí, další starty přidal v předkolech Evropské ligy UEFA.

Kasımpaşa SK

V létě 2015 se vydal do Turecka do Kasımpaşy SK, do klubu z města Istanbul přestoupil za cca 400 tisíc € a podepsal smlouvu na dva roky s následnou dvanáctiměsíční opcí. Svůj ligový debut v dresu Kasımpaşy SK absolvoval v šestém kole hraném 28. +more 9. 2015 proti Çaykuru Rizespor, když při remíze 1:1 přišel na hrací plochu v 9. minutě. Celkem za mužstvo odehrál 23 ligových zápasů.

ŠK Slovan Bratislava

Sezóna 2017/18

V červenci 2017 odešel jako volný hráč (zadarmo) na Slovensko a upsal se na tři roky Slovanu Bratislava. Premiéru v lize si odbyl v dresu bratislavského klubu 19. +more srpna 2017 ve 4. kole v souboji s týmem FC DAC 1904 Dunajská Streda (remíza 1:1), nastoupil na celých 90 minut. 1. května 2018 skóroval ve finále slovenského poháru hraného v Trnavě proti celku MFK Ružomberok, "belasí" zvítězili v poměru 3:1 a obhájili tak zisk této trofeje z předešlé sezony 2016/17. Svůj první ligový gól za Slovan zaznamenal 12. 5. 2018 v odvetě s Dunajskou Stredou, když v nastavení prvního poločasu vstřelil na půdě soupeře jedinou branku střetnutí.

Sezóna 2018/19

V létě 2018 byl zvolen kapitánem "belasých" namísto Borise Sekuliće, který z Bratislavy odešel. Se Slovanem postoupil přes moldavské mužstvo FC Milsami Orhei (výhry 4:2 a 5:0) a klub Balzan FC z Malty (prohra 1:2 a výhra 3:1) do třetího předkola Evropské ligy UEFA 2018/19, v němž Slovan vypadl po výhře 2:1 a prohře 0:4 s rakouským celkem Rapid Vídeň. +more V předkolech EL zaznamenal jeden gól, když se trefil v úvodním souboji s Rapidem. Poprvé v sezoně se střelecky prosadil ve druhém kole proti mužstvu FK Železiarne Podbrezová, trefil se v páté minutě a podílel se na vysokém vítězství 3:0. S "belasými" získal 14. dubna 2019 po výhře 3:0 nad klubem MŠK Žilina šest kol před koncem ročníku mistrovský titul. 25. května 2019 byl stejně jako jeho tehdejší spoluhráči Dominik Greif, Aleksandar Čavrić, Marin Ljubičić, Moha a Andraž Šporar zvolen do nejlepší jedenáctky ročníku 2018/19 Fortuna ligy.

Sezóna 2019/20

Se Slovanem se představil v prvním předkole Ligy mistrů UEFA proti černohorskému celku FK Sutjeska Nikšić a po vypadnutím s tímto soupeřem bylo jeho mužstvo přesunuto do předkol Evropské ligy UEFA, kde s "belasými" postoupil přes kosovský klub KF Feronikeli (výhry doma 2:1 a venku 2:0), tým Dundalk FC z Irska (výhry doma 1:0 a venku 3:1) a řecké mužstvo PAOK Soluň (výhra doma 1:0 a prohra venku 2:3) do skupinové fáze. Se Slovanem byl zařazen do základní skupiny K, kde v konfrontaci s kluby Beşiktaş JK (Turecko), SC Braga (Portugalsko) a Wolverhampton Wanderers FC (Anglie) skončil s "belasými" na třetím místě tabulky a do jarního play-off s nimi nepostoupil. +more V lednu 2020 prodloužil s "belasými" kontrakt, ačkoliv měl nabídky z Bulharska a Turecka. Novou smlouvu podepsal na dva a půl roku. Se Slovanem obhájil titul z předešlé sezony 2018/19. S "belasými" ve stejném ročníku triumfoval i ve slovenském poháru a získal tak s týmem „double“. V červenci 2020 byl zařazen do nejlepší jedenáctky roka.

Sezóna 2020/21

Na jaře 2021 vybojoval se Slovanem již třetí ligový primát v řadě. Zároveň s mužstvem získal podruhé za sebou po výhře 2:1 po prodloužení nad celkem MŠK Žilina domácí pohár a klubu pomohl poprvé v jeho historii k obhájení doublu.

Sezóna 2021/22

Se Slovanem postoupil přes Shamrock Rovers z Irska (výhra 2:0 doma a prohra 1:2 venku) do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2021/22 a v něm vypadli se spoluhráči se švýcarským týmem BSC Young Boys z Bernu po domácí remíze 0:0 a venkovní prohře 2:3. Následně byl se slovenským mužstvem přesunut do předkol Evropské ligy UEFA 2021/22, kde s ním nejprve vyřadil ve třetím předkole Lincoln Red Imps FC z Gibraltaru (výhra 3:1 venku a remíza 1:1 doma), avšak ve čtvrtém předkole - play-off s ním nepřešel přes řecký klub Olympiakos Pireus (prohra 0:3 venku a remíza 2:2 doma) do skupinové fáze této soutěže. +more Se spoluhráči však byli zařazení do základní skupiny F Evropské konferenční ligy UEFA 2021/22, kde v konfrontaci se soupeři: FC Kodaň (Dánsko) - (prohry doma 1:3 a venku 0:2), PAOK Soluň (Řecko) - (remízy venku 1:1 a doma 0:0) a stejně jako v kvalifikaci s Lincolnem Red Imps - (výhry doma 2:0 a venku 4:1) skončili na třetím místě tabulky, což na postup do jarní vyřazovací fáze nestačilo. Božikov celkově v této sezóně pohárové Evropy nastoupil ke všem 14 zápasům. Svoji první ligovou branku v ročníku dal v souboji s týmem FK Senica, když se podílel svým střeleckým zásahem ze 36. minuty na vysokém domácím vítězství 5:0. V následujícím 21. kole odehrál za Slovan svůj jubilejní stý zápas v lize a s bratislavským mužstvem v něm zvítězil 4:3 na hřišti celku FK Pohronie. V ročníku 2021/22 pomohl svému zaměstnavateli již ke čtvrtému titulu v řadě, což Slovan dokázal jako první v historii slovenského fotbalu. V létě 2022 ve Slovanu po pěti letech skončil.