Aleksandar Čavrić [aleksandar čavrič] (srbskou cyrilicí Александар Чаврић; * 18. května 1994, Vukovar) je srbský fotbalový útočník či záložník a bývalý mládežnický reprezentant narozený v Chorvatsku, od září 2016 hráč slovenského mužstva ŠK Slovan Bratislava. V zahraničí působil na klubové úrovni v Belgii a Dánsku.

...

Svoji fotbalovou kariéru začal v srbském Banatu Zrenjanin, jehož je odchovanec.

FK Banat Zrenjanin

Sezóna 2010/11

V průběhu jarní části sezony 2010/11 se propracoval do seniorské kategorie. Ligovou premiéru v dresu klubu si odbyl 15. +more 6. 2011 ve 34. kole proti týmu FK Mladi radnik Požarevac. Na hřiště přišel na poslední čtyři minuty, ale porážce v poměru 2:4 na půdě soupeře nezabránil.

Sezóna 2011/12

Svůj první ligový gól zaznamenal ve 12. kole hraném 22. +more října 2011 v souboji s mužstvem FK Radnički Niš, branku dal ve 41. minutě a Banat nakonec zvítězil venku 3:2. Celkem v sezoně nastoupil v lize k deseti utkáním, v dalších čtyřech byl pouze na lavičce náhradníků. Na jaře 2012 s klubem bojoval o záchranu ve druhé nejvyšší srbské lize, která se zdařila.

OFK Bělehrad

Sezóna 2012/13

Před ročníkem 2012/13 Banat opustil a stal se novou posilou týmu OFK Bělehrad. V dresu mužstva debutoval v první srbské lize 11. +more 8. 2012 v úvodním kole proti klubu FK Donji Srem, na hrací plochu přišel v 60. minutě. Bělehrad podlehl svému rivalovi na domácím stadionu v poměru 0:1, když inkasoval v 89. minutě.

Sezóna 2013/14

Poprvé v sezoně skóroval 2. listopadu 2013 v souboji s Javorem Ivanjica (výhra 3:1), prosadil se v 58. +more minutě a zvyšoval na 2:0. Svůj druhý přesný zásah si připsal ve 14. kole, když dal jediný gól Bělehradu v souboji s týmem FK Crvena zvezda (prohra 1:2). Následně se trefil i v dalším kole, když v 59. minutě otevřel skóre zápasu proti mužstvu FK Donji Srem. Střetnutí nakonec skončilo remízou 1:1. Své čtvrté branky docílil v 17. kole hraném 1. 3. 2014 v souboji se Spartakem Subotica (remíza 1:1). 22. března 2014 skóroval ve 25. minutě proti klubu FK Radnički Niš, ale prohře v poměru 1:2 nezabránil. Pošesté a posedmé se trefil ve 4. a 47. minutě do sítě týmu FK Radnički 1923 a měl velkou zásluhu na vítězství 3:1 na hřisti soupeře. V rozmezí 26. -28. kola skóroval celkem čtyřikrát, když dal dvě branky v odvetě proti Javoru Ivanjica (výhra 2:1), po jednom přesném zásahu si připsal v soubojích s mužstvy FK Jagodina (výhra 2:0). a FK Napredak Kruševac (výhra 2:1). S 11 brankami v lize se stal nejlepším kanonýrem OFK Bělehradu a třetím nejlepším střelcem Srbské SuperLigy.

Sezóna 2014/15

Na podzim 2014 si připsal pouze čtyři starty v nejvyšší soutěži, jelikož v srpnu odešel. Celkem se prosadil třikrát, nejprve se trefil 23. +more 8. 2014 v 8. a 30. minutě v souboji s klubem FK Napredak Kruševac (výhra 4:2) a následně dal gól v následujícím čtvrtém kole proti týmu FK Novi Pazar. Bělehrad vyhrál v tomto utkání doma 3:2.

KRC Genk

V roce 2014 přestoupil za 1,5 milionů € do Belgie, kde podepsal kontrakt s mužstvem KRC Genk. V dresu Genku si připsal první ligový start v osmém kole hraném 20. +more září 2014 proti klubu Mouscron-Péruwelz, na hrací plochu přišel sedm minut před konce zápasu a podílel se na vítězství 2:1 na půdě protivníka. V říjnu 2014 o jeho služby projevil zájem italský celek Inter Milán, ale transfer se nakonec nezrealizoval. V týmu se příliš neprosadil, během roku odehrál 18 střetnutí v lize a jen v šesti případech nastoupil od první minuty.

Aarhus GF (hostování)

V srpnu 2015 odešel kvůli většímu zápasovému vytížení na hostování do dánského celku Aarhus GF. Ligový debut za mužstvo absolvoval 18. +more 9. 2015 v devátém kole v souboji s klubem SønderjyskE (prohra 1:2) na trávník přišel v 69. minutě. Svůj první a zároveň jediný přesný zásah zaznamenal v 18. kole proti týmu FC Midtjylland a podílel se na konečné domácí výhře 2:1. S mužstvem došel až do finále dánského poháru, kde nehrál. Jeho spoluhráči podlehli klubu FC København v poměru 1:2 a tuto trofej nezískali. V létě 2016 se vrátil do Genku.

ŠK Slovan Bratislava

V průběhu ročníku 2016/17 přestoupil z Genku na Slovensko, kde podepsal čtyřletý kontrakt se Slovanem Bratislava. V mužstvu se sešel s koučem Vladimirem Radenkovičem, který Čavriće vedl jako asistent trenéra v srbské reprezentaci do 21 let.

Sezóna 2016/17

První ligový zápas za Slovan odehrál v 8. kole hraném 10. +more září 2016 v souboji se Spartakem Myjava (prohra 1:2), když v 58. minutě vystřídal Granwalda Scotta. Jelikož se Myjava po podzimu 2016 odhlásila z ligy, výsledek byl anulován. Čavrićův start však zůstal v platnosti. Poprvé v dresu Slovanu skóroval při svém třetím ligovému utkání v duelu se Zemplínem Michalovce, když v 19. minutě otevřel skóre střetnutí a pomohl k výhře 3:1. Svoji druhou branku dal ve 27. minutě souboje s klubem FO ŽP ŠPORT Podbrezová, Slovan vyhrál na domácím trávníku v poměru 2:0. Následně se trefil v odvetě se Zemplínem Michalovce, když 5. 3. 2017 ve 22. kole zvyšoval na rozdíl třídy. Slovan nakonec soupeře porazil stejně jako v prvním vzájemném duelu, tedy v poměru 3:1. Počtvrté v ročníku se gólově prosadil ve 29. kole na hřišti Spartaku Trnava (výhra 3:0), když ve 29. minutě po přihrávce Róberta Vitteka otevřel skóre střetnutí. Čavrić nastoupil poprvé po třech ligových zápasech, kdy nehrál z důvodu zranění. 1. května 2017 se se Slovanem představil na stadionu NTC Poprad ve finále domácího poháru a gólem ze 62. minuty zápasu se podílel na zisku trofeje po výhře v poměru 3:0 nad tehdy druholigovým týmem MFK Skalica.

Sezóna 2017/18

Se Slovanem postoupil přes arménské mužstvo FC Pjunik Jerevan (výhry 4:1 a 5:0) do druhého předkola Evropské ligy UEFA 2017/18, kde bratislavský klub vypadl po prohrách 0:1 a 1:2 s týmem Lyngby BK z Dánska. Svůj první ligový gól v sezoně vsítil v pátém kole hraném 19. +more 8. 2017 v derby proti Spartaku Trnava (výhra 2:1), trefil se ve 30. minutě. Podruhé a potřetí v ročníku skóroval v následujícím kole v souboji s mužstvem FK Železiarne Podbrezová, Slovan porazil soupeře doma v poměru 4:1. Svoji čtvrtou branku v sezoně zaznamenal 21. 10. 2017 v duelu s ViOnem Zlaté Moravce - Vráble, ale prohře 2:3 na hřišti soupeře nezabránil. Popáté v ročníku se střelecky prosadil v souboji se Zemplínem Michalovce, když v 74. minutě srovnal stav utkání na konečných 1:1. Další přesné střelecké zásahy přidal v následujícím 21. kole hraném 24. února 2018 proti týmu MŠK Žilina, když zaznamenal hattrick a výraznou měrou se podílel v souboji o druhé místo tabulky na vysoké vítězství 6:0. Svoji devátou ligovou branku v sezoně vsítil v souboji s Ružomberokem, když dal ve 49. minutě jediný a tudíž vítězný gól střetnutí. Podesáté skóroval v zápase hraném 22. 4. 2018 proti mužstvu AS Trenčín (výhra 3:1), v 55. minutě zvyšoval na průběžných 3:0. 1. května 2018 nastoupil za Slovan ve finále slovenského poháru hraného v Trnavě proti celku MFK Ružomberok, "belasí" porazili svého soupeře v poměru 3:1 a obhájili tak zisk této trofeje z předešlého ročníku 2016/17. Pojedenácté a podvanácté skóroval ve 32. kole v odvetě se Žilinou (výhra 3:2), trefil se ve 33. a v 56. minutě. 21. 5. 2018 byl stejně jako jeho spoluhráč Boris Sekulić zvolen do nejlepší jedenáctky sezony 2017/18 Fortuna ligy.

Sezóna 2018/19

Se Slovanem postoupil přes moldavský klub FC Milsami Orhei (výhry 4:2 a 5:0) a tým Balzan FC z Malty (prohra 1:2 a výhra 3:1) do třetího předkola Evropské ligy UEFA 2018/19, v němž "belasí" vypadli po výhře 2:1 a prohře 0:4 s rakouským celkem Rapid Vídeň. V předkolech EL dal jednu branku, když skóroval v odvetě s Balzanem. +more Svůj první ligový gól v sezoně zaznamenal 22. 9. 2018 v souboji s mužstvem ŠKF iClinic Sereď (výhra 2:1), prosadil se ve 21. minutě. Podruhé v ročníku se trefil 3. listopadu 2018 v 67. minutě z pokutového kopu a podílel se na vysoké domácí výhře 6:0 nad Zemplínem Michalovce. Následně se prosadil v zápase s Dunajskou Stredou (výhra 3:1), když ve 47. minutě otevřel na domácím stadionu skóre utkání. Svůj čtvrtý přesný zásah v ročníku si připsal ve třetím kole nadstavbové části v odvetě s Michalovcemi (výhra 4:1), když v 79. minutě zvyšoval na 3:1. Se Slovanem získal 14. 4. 2019 po výhře 3:0 nad mužstvem MŠK Žilina šest kol před koncem sezony mistrovský titul. 25. května 2019 byl stejně jako jeho spoluhráči Dominik Greif, Vasil Božikov, Marin Ljubičić, Moha a Andraž Šporar zvolen do nejlepší jedenáctky ročníku 2018/19 Fortuna ligy, pro Čvriće to byla druhá účast v řadě.

Sezóna 2019/20

S "belasými" se představil v prvním předkole Ligy mistrů UEFA proti černohorskému celku FK Sutjeska Nikšić a po vypadnutím s tímto soupeřem byl jeho tým přesunut do předkol Evropské ligy UEFA, kde se Slovanem postoupil přes kosovské mužstvo KF Feronikeli (výhry doma 2:1 a venku 2:0), klub Dundalk FC z Irska (výhry doma 1:0 a venku 3:1) a řecký tým PAOK Soluň (výhra doma 1:0 a prohra venku 2:3) do skupinové fáze. Slovan Bratislava byl zařazen do základní skupiny K, kde se střetl s mužstvy Beşiktaş JK (Turecko), SC Braga (Portugalsko) a Wolverhampton Wanderers FC (Anglie). +more Čavrić však neodehrál ve skupinové fázi žádné utkání, "belasí" skončili v tabulce na třetím místě a do jarního play-off nepostoupili. V pohárové Evropě jednou skóroval, trefil se v odvetě s Dundalkem.

Poprvé v sezoně v lize se trefil v úvodním kole 20. 7. +more 2019 v souboji s klubem FK Pohronie (výhra 3:1), když v 9. minutě otevřel skóre utkání. Svoji druhou branku v ročníku zaznamenal 3. srpna 2019 proti týmu FK Senica, když v 63. minutě zvyšoval na konečných 3:0. Se Slovanem obhájil titul z předešlé sezony 2018/19. S "belasými" ve stejném ročníku triumfoval i ve slovenském poháru a získal tak s mužstvem „double“.

Sezóna 2020/21

Za Slovan odehrál zápas druhého předkola Evropské ligy UEFA 2020/21 proti finskému klubu Kuopion Palloseura, se kterým po prohře 1:2 po penaltovém rozstřelu společně se svými spoluhráči ze soutěže vypadl. Poprvé a podruhé v sezóně skóroval v osmém kole v souboji s týmem MFK Ružomberok (výhra 5:0), síť soupeřovy branky rozvlnil ve 24. +more a v 47. minutě. V průběhu jarní části ročníku zaznamenal svůj jubilejní stý ligový zápas v dresu Slovanu Bratislava. Svůj třetí gól v ročníku vsítil po přihrávce Jurije Medveděva v prvním kole nadstavby (celkově ve 23. ) hraném 14. 3. 2021 proti mužstvu AS Trenčín a podílel se na vysoké výhře Slovanu 6:2 na hřišti soupeře. Na jaře 2021 vybojoval se Slovanem již třetí ligový primát v řadě. Zároveň s klubem získal podruhé za sebou po výhře 2:1 po prodloužení nad celkem MŠK Žilina domácí pohár a týmu pomohl poprvé v jeho historii k obhájení doublu.

Sezóna 2021/22

Se Slovanem postoupil přes Shamrock Rovers z Irska (výhra 2:0 doma a prohra 1:2 venku) do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2021/22 a v něm vypadli se spoluhráči se švýcarským mužstvem BSC Young Boys z Bernu po domácí remíze 0:0 a venkovní prohře 2:3. Následně byl se slovenským klubem přesunut do předkol Evropské ligy UEFA 2021/22, kde s ním nejprve vyřadil ve třetím předkole Lincoln Red Imps FC z Gibraltaru (výhra 3:1 venku a remíza 1:1 doma), avšak ve čtvrtém předkole - play-off s ním nepřešel přes řecký tým Olympiakos Pireus (prohra 0:3 venku a remíza 2:2 doma) do skupinové fáze této soutěže. +more Se spoluhráči však byli zařazení do základní skupiny F Evropské konferenční ligy UEFA 2021/22, kde v konfrontaci se soupeři: FC Kodaň (Dánsko) - (prohry doma 1:3 a venku 0:2), PAOK Soluň (Řecko) - (remízy venku 1:1 a doma 0:0) a stejně jako v kvalifikaci s Lincolnem Red Imps - (výhry doma 2:0 a venku 4:1) skončili na třetím místě tabulky, což na postup do jarní vyřazovací fáze nestačilo. Čavrić celkově v této sezóně pohárové Evropy nastoupil ke 13 zápasům, ve kterých se jednou přesně prosadil, a to v odvetě skupinové fáze s Lincolnem. Svoji první branku v sezoně vsítil ve čtvrtém kole proti Zemplínu Michalovce (výhra 3:1), když v úvodní minutě zápasu otevřel skóre. Podruhé v ročníku se prosadil ve 49. minutě v souboji s ViOnem Zlaté Moravce - Vráble (výhra 4:1). Svůj třetí gól v ročníku zaznamenal 1. května 2022, kdy jedinou brankou zápasu rozhodl v úvodní minutě derby se Spartakem Trnava. V sezoně 2021/22 pomohl svému zaměstnavateli již ke čtvrtému titulu v řadě, což Slovan dokázal jako první v historii slovenského fotbalu.

Sezóna 2022/23

V létě 2022 uzavřel se Slovanem novou tříletou smlouvu, ačkoliv měl údajně nabídku z Polska z Legie Warszawa. Se Slovanem postoupil po domácí remíze 0:0 a venkovním vítězství 2:1 po prodloužení přes Dinamo Batumi z Gruzie do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2022/23, v němž však nestačili po výhře 2:1 venku a prohře 1:4 doma na maďarský celek Ferencvárosi TC z hlavního města Budapešti. +more Následně nepřešli ani po přesunu do třetího předkola Evropské ligy UEFA 2022/23 přes Olympiakos Pireus z Řecka (remíza 1:1 venku a prohra 2:3 doma po penaltovém rozstřelu), avšak se spoluhráči hráli ještě ve čtvrtém předkole - play-off Evropské konferenční ligy UEFA 2022/23 proti bosenskému mužstvu HŠK Zrinjski Mostar, kde po venkovní prohře 0:1 a výhře 3:1 po rozstřelu z pokutových kopů postoupili do skupinové fáze této soutěže. Se Slovanem Bratislava byl zařazen do základní skupiny H, kde jej čekala konfrontace se soupeřiː FC Basilej (Švýcarsko), FK Žalgiris (Litva) a FC Pjunik Jerevan (Arménie). Poprvé v sezoně v lize si připsal gól v pátém kole proti Tatranu Liptovský Mikuláš (výhra 5:1), když ve 13. minutě otevřel skóre zápasu. Svoji druhou a třetí branku v ročníku dal v souboji se Žilinou, skóroval ve druhé a čtvrté minutě a výrazně se podílel na domácím vítězství 3:1 nad tímto soupeřem. Počtvrté v sezoně skóroval v 15. kole v souboji s klubem MFK Skalica (výhra 4:1), když ve 45. minutě zvyšoval na 3:0.

Čavrić je bývalý mládežnický reprezentant Srbska. V minulosti nastupoval za mládežnický výběr U19, se kterým se zúčastnil dvou Mistrovství Evropy a na ME 2013 získal se Srbskem zlaté medaile.

V letech 2014-2017 reprezentoval Srbsko v kategorii do 21 let. Zúčastnil se mj. +more Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2015 konaného v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti, kde byli mladí Srbové vyřazeni již v základní skupině. Se Srbskem U21 postoupil i na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2017 v Polsku, po výhře 2:0 a prohře 0:1 nad výběrem Norska do 21 let slavili Srbové postup přes baráž. Se srbskou reprezentací do 21 let se představil na EURU 2017, kde byl tým nalosován do skupiny B společně s Portugalskem, Makedonií a Španělskem. V prvním zápase s reprezentací Portugalska (prohra 0:2) se Čavrić zranil a po prvním poločase musel odstoupit. V dalším střetnutí Srbové bez Čavriće remizovali 2:2 s Makedonií, následně podlehli 0:1 reprezentaci Španělska a na turnaji skončili.

[url=http://www. skslovan. +morecom/timy/. hrac=hrac. 978&team=A]Profil hráče[/url] na skslovan. com * [url=http://www. fortunaliga. sk/hrac/361-aleksandar-cavric]Profil hráče[/url] na fortunaliga. sk * [url=http://int. soccerway. com/players/aleksandar-avri/193282/]Profil hráče[/url] na soccerway. com * [url=http://www. transfermarkt. com/aleksandar-cavric/profil/spieler/189839]Profil hráče[/url] na transfermarkt. com.

Kategorie:Srbští fotbalisté Kategorie:Fotbaloví útočníci Kategorie:Fotbaloví záložníci Kategorie:Fotbalisté FK Banat Zrenjanin Kategorie:Fotbalisté OFK Bělehrad Kategorie:Fotbalisté Racingu Genk Kategorie:Fotbalisté Aarhusu GF Kategorie:Fotbalisté Slovanu Bratislava Kategorie:Vítězové 1. +more slovenské fotbalové ligy Kategorie:Narození v Jugoslávii Kategorie:Narození ve Vukovaru Kategorie:Narození 1994 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Narození 18. května.