Česko-slovenský Superpohár 2017

8
4
2

Česko-slovenský Superpohár 2017 byl fotbalový zápas mezi vítězem MOL Cupu 2016/17 (českého fotbalového poháru v sezóně 2016/17) a vítězem Slovnaft Cupu 2016/17 (slovenského fotbalového poháru ve stejné sezóně). Byl to premiérový ročník této soutěže navazující na tradici Československého poháru z federální éry Československa.

Střetly se v něm týmy FC Fastav Zlín (Česko) a ŠK Slovan Bratislava (Slovensko), utkání se odehrálo 23. června 2017 od 18:00 SELČ na Městském stadionu Miroslava Valenty v moravském městě Uherské Hradiště. +more Zlín vyhrál 6:5 v penaltovém rozstřelu (řádná hrací doba skončila remízou 1:1) a připsal si tak historicky první vítězství. Vítěz zároveň získal finanční odměnu 500 000 , poražený 250 000 Kč.

Průběh zápasu

Obě mužstva vstoupila do utkání v různé fázi přípravy. Zatímco hráči Fastavu se poprvé setkali po dovolených teprve v pondělí 19. +more června, fotbalisté Slovanu již byli v pokročilejší tréninkové zátěži. Mj. i z tohoto důvodu byl Slovan favoritem zápasu. Původně se mělo hrát v červenci týden před zahájením české nejvyšší ligy, ale na žádost Slovanu (jehož čekal start v 1. předkole Evropské ligy UEFA 2017/18) se termín přesunul na červen. Slovan tak mohl utkání pojmout jako generálku na Evropskou ligu. Před utkáním zazněly státní hymny obou zemí, nejprve slovenská, poté česká.

V prvním poločasu Belasí (Slovan) drželi míč častěji na kopačkách a udávali tempo hry, Ševci (Zlín) hrající netradičně v černých dresech se soustředili na defenzivu a kontraataky. Územní převaha Slovanu vedla ke gólovému efektu v 19. +more minutě, kdy po centru Františka Kubíka z levé strany vypálil český útočník Jakub Mareš a jeho střelu smolně tečoval za záda brankáře Stanislava Dostála slovenský legionář Róbert Matejov. Šanci na navýšení skóre měl guinejský středopolař Seydouba Soumah, ale Dostál s přispěním spoluhráče svou bránu tentokrát uhájil. V nastaveném čase první půle měl ještě dobrou příležitost opět Mareš, který se před vápnem chytře zbavil obránce a vystřelil těsně nad břevno.

Ve druhém poločase měl Zlín ještě dost sil a začal s pomocí čerstvých hráčů z lavičky častěji napadat rozehrávku soupeře a útočit. Přispělo k tomu i střídání Soumaha (lehké problémy se svalem), který ve středu hřiště dirigoval hru slovenského týmu. +more Na hřiště se dostal i Adnan Džafić, nová posila Ševců. Vážnější šance však stále nepřicházela. Teprve ke konci utkání měli oba brankáři více práce. Nejprve byl závar před zlínskou svatyní po akci Mareše a ráně Vukana Savićeviće. Poté mohl vyrovnat na druhé straně další nováček zlínského kádru Lukáš Bartošák, ale branku nedal. V 88. minutě nastřelil Džafić v pokutovém území Slovanu ruku Rundiće a kopala se penalta, kterou proměnil francouzský hrot Jean-David Beauguel a vyrovnal stav na 1:1. Po dvou minutách rozhodčí Proske ukončil řádnou hrací dobu a přistoupilo se rovnou k penaltovému rozstřelu (neprodlužovalo se).

V něm byli úspěšnější fotbalisté Zlína, kteří ze 7 pokusů 6 proměnili. Slovanisté nedali 2 pokusy (Milan Rundić a kapitán Boris Sekulić). +more Přestože měl Slovan převahu v držení míče (64% - 36%), první ročník ovládl Fastav Zlín. Hráčem utkání byl Jean-David Beauguel.

Zajímavosti

FAČR vybrala záměrně Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty za dějiště utkání díky dobré dostupnosti pro oba soupeře a jejich fanoušky. Stadion je zároveň domovským stánkem regionálního rivala Fastavu Zlín, klubu +more_FC_Slovácko'>1. FC Slovácko. Původně se mělo hrát ve Zlíně na stadionu Letná, zde se však kompletně vyměňoval trávník. * Zápas se odehrál v den 17. výročí úmrtí slavného slovenského fotbalisty Petra Dubovského († 23. 6. 2000), jenž hrál československou ligu za Slovan Bratislava a poté působil mj. v Realu Madrid. Utkání se neslo v duchu vzpomínky na tohoto hráče. * V sezóně 1969/70 se oba týmy (Zlín pod tehdejším názvem TJ Gottwaldov) střetly ve dvojutkání Československého poháru (remízy 3:3, 0:0 a výhra Zlína 4:3 na penalty). Zlín se po zdolání Slovanu Bratislava kvalifikoval do Poháru vítězů pohárů 1970/71. * Fastav Zlín vyřadil na cestě k triumfu v domácím poháru postupně kluby HFK Třebíč, FK Tachov, AC Sparta Praha, FC Slovan Liberec, SK Slavia Praha a ve finále SFC Opava. Slovan vyřadil ve slovenském poháru týmy MFK Vranov nad Topľou, TJ Tatran Oravské Veselé, FK Slovenské Ďarmoty, TJ Družstevník Veľké Ludince, AS Trenčín, MFK Zemplín Michalovce a ve finále MFK Skalica. * Oba týmy čekal start v Evropské lize UEFA 2017/18, Zlín v základní skupině, kde ho čekalo 6 zápasů, Slovan v 1. předkole proti arménskému celku Pjunik Jerevan. * V kádru českého týmu FC Fastav Zlín byl jeden Slovák - Róbert Matejov a naopak v kádru Slovanu Bratislava byl jeden Čech - Jakub Mareš. Oba měli výrazný podíl při úvodní brance zápasu, Mareš vystřelil a Matejov míč tečoval za záda svého brankáře. * Termín zápasu byl na žádost slovenského týmu přesunut z července na červen. Zlínské družstvo se obávalo, zda bude moci nasadit své nové posily (někteří hráči byli do 30. června pod smlouvami, oficiální letní přestupní termín začíná 1. července). Z tohoto důvodu nemohl do utkání zasáhnout např. argentinský záložník Pablo Podio, kterému dobíhala smlouva v klubu ŠPORT Podbrezová. Další nové akvizice Zlína Lukáš Bartošák a Adnan Džafić do zápasu zasáhly v jeho průběhu (ve druhém poločase).