Šindži Kagawa (* 17. března 1989 Kóbe) je japonský profesionální fotbalista, který hraje na pozici ofensivního záložníka za belgický klub Sint-Truidense. Je také bývalý japonský fotbalový reprezentant.

...

Kagawa začal s profesionálním fotbalem v japonském klubu Cerezo Ósaka, odkud v létě 2010 odešel do německé Borussie Dortmund. O jeho služby projevily zájem také některé z předních španělských klubů - Atlético Madrid a Villarreal CF.

Borussia Dortmund

Sezóna 2010/11

Jeho debut v dresu Borussie nastal v srpnovém pohárovém zápase s třetiligovým SV Wacker Burghausen. Kagawa odehrál bez střídání celé utkání.

První gól za Borussii vstřelil v domácím zápase s Wolfsburgem, který Borussia Dortmund vyhrála 2:0. Kagawa se trefil v 67. +more minutě po přihrávce Kevina Großkreutze a zvyšoval na 2-0. Hned v následujícím zápase dal ve 20. a 58. minutě další dva góly a velkou měrou se podílel na venkovním vítězství 3:1 na stadionu rivala Schalke 04. V sezóně získal s klubem bundesligový titul.

Sezóna 2011/12

Kagawa vstřelil hned na začátku sezóny druhý z celkových tří gólů na hřišti třetiligového celku SV Sandhausen. Jednalo se o 1. +more kolo národního poháru DFB. Borussia nakonec tento ročník DFB-Pokalu vyhrála, když ve finále porazila Bayern Mnichov 5:2. Kagawa vstřelil ve finále ve třetí minutě úvodní gól zápasu. Celkem se v německém poháru střelecky prosadil třikrát. V Bundeslize Borussia obhájila titul.

Manchester United

Dne 22. června 2012 podepsal smlouvu na 4 roky s Manchesterem United. Přestupová částka činila 15 mil. eur.

2. března 2013 se třemi góly podílel na výhře Manchesteru United 4:0 proti Norwichi. +more Stal se tak prvním asijským hráčem, který vstřelil v Premier League hattrick. Ve 34. kole Premier League 20. dubna 2013 porazil Manchester United Aston Villu 3:0, Kagawa mohl v předstihu slavit se spoluhráči ligový titul (dvacátý v historii klubu). 19. května 2013 v posledním ligovém kole Premier League 2012/13 se podílel jedním gólem na divoké remíze 5:5 v zápase proti West Bromwichi (po němž se mj. rozloučil s trenérskou kariérou sir Alex Ferguson). Manchester měl účast v Lize mistrů 2013/14 zajištěnu již dříve, v ročníku získal celkem 89 bodů.

Borussia Dortmund (návrat)

31. srpna 2014 v poslední den letního přestupového okna se dohodl jeho návrat do Dortmundu.

Besiktas Istanbul (hostování)

Pro malou zápasovou vytíženost zamířil na konci ledna 2019 na půlroční hostování do Turecka, do Besiktase Istanbul.

Real Zaragoza

Mezi roky 2019 a 2020 působil v klubu Real Zaragoza ve druhé španělské lize.

PAOK

V lednu 2021 zamířil do řeckého klubu PAOK Soluň. Poté co v nové sezóně od září nenastoupil, se v prosinci s klubem dohodl na rozvázání smlouvy, čímž se stal volným hráčem.

Reprezentační kariéra

Kagawa byl součástí reprezentace Japonska do 20 let, které v roce 2007 dosáhlo mistrovství světa pořádané Kanadou. Poprvé nastoupil ke třetímu zápasu ve skupinové fázi s Nigérií, které skončilo remízou 0-0. +more Hrál obránce v základní sestavě a byl vystřídán v 78. minutě spoluhráčem Jósukem Kašiwagim. Druhým a zároveň posledním utkáním pro Kagawu i celou reprezentaci bylo osmifinálové klání s Českou republikou. Kagawa začínal na lavičce a do zápasu vkročil až ve 110. minutě, jelikož po základní hrací době byl stav nerozhodně 2-2 a prodlužovalo se. Ani v prodloužení gól nepadl a rozhodovaly penalty. Úspěšnější byl český tým a Japonci opustili turnaj.

Za seniorskou reprezentaci Japonska Kagawa poprvé nastoupil 24. května 2008. +more Jednalo se o vítězné přátelské utkání s Pobřeží slonoviny na domácí půdě a Kagawa vstoupil do hry v 75. minutě, když střídal svého zkušeného kolegu Daisuke Macuiho.

Kagawa se účastnil Letních olympijských her 2008 v čínském Pekingu, kde Japonci vypadli již v základní skupině po třech porážkách. V prvních dvou utkáních hrál v základní sestavě a koncem zápasu byl vystřídán a ve třetím zápase s Nizozemskem byl náhradníkem a do hry zasáhnul až deset minut před koncem.

O dva roky později nakonec nebyl trenérem Takešim Okadou nominován do sestavy Japonska pro Mistrovství světa 2010 konané v Jihoafrické republice. Nastoupil v zářijovém přátelském duelu s Paraguayí a svým jediným gólem v 65. +more minutě rozhodl o vítězství Japonska a pomstil tak soupeři porážku Japonska v osmifinále mistrovství světa 2010, kde ovšem Kagawa nebyl.

V lednu 2011 se zúčastnil Asijského poháru 2011 v Kataru, který Japonsko vyhrálo. Kagawa na turnaji odehrál pět ze šesti možných utkání, vstřelil dva góly a ke dvěma přímo asistoval. +more Oba góly vstřelil ve čtvrtfinálovém zápase s domácím Katarem, který skončil 3-2 pro Japonsko. Trefil se ve 28. a 70. minutě a vždy tak srovnal stav. V 90. minutě asistoval k vítězné japonské brance Masahika Inohy. Stal se mužem zápasu podle fanoušků. V semifinále proti Jižní Koreji se zranil a mohl jen sledovat vítězství Japonska ve finále s Austrálií.

V přátelském zápase s Jižní Koreou dne 10. srpna 2011 se opět ukázal v dobrém světle a dvěma góly zařídil společně s Keisukem Hondou konečné vítězství 3-0.