Grand Prix Bahrajnu 2023

8
4
2

Grand Prix Bahrajnu 2023 (oficiálně Formula 1 Gulf Air Bahrain Grand Prix 2023) se jela na okruhu Bahrain International Circuit v Sachíru v Bahrajnu dne 5. března 2023. Závod byl prvním v pořadí v sezóně 2023 šampionátu Formule 1.

Pozadí

Pneumatiky

Dodavatel pneumatik Pirelli přiveze na závod směsi pneumatik C1, C2 a C3 (označené jako tvrdé, střední a měkké), které budou moci týmy používat.

Změny na trati

Třetí aktivační bod DRS byl posunut dále dopředu a byl umístěn 250 metrů za 15. zatáčkou.

Kvalifikace

Kvalifikace se uskutečnila 4. března 2023 v 18:00 místního času (UTC+3).

2010Pierre GaslyAlpine-Renault1:32. 18120
107 % času vítěze: 1:37. 362107 % času vítěze: 1:37. 362107 % času vítěze: 1:37. 362107 % času vítěze: 1:37. 362107 % času vítěze: 1:37. 362107 % času vítěze: 1:37. 362107 % času vítěze: 1:37. 362107 % času vítěze: 1:37. 362
Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:Zdroj:
.

Poznámky

Závod

Závod se uskutečnil 5. března 2023 v 18:00 místního času (UTC+3).

Verstappen od začátku pohodlně vedl a o vedení přišel až během prvních zastávek v boxech. Pérez byl na startu pomalý a ztratil druhé místo na rychle startujícího Charlese Leclerca. +more Alonso a Hamilton bojovali v nájezdu do čtvrté zatáčky, do Alonsa však narazil jeho týmový kolega Stroll, čímž oba Aston Martiny ztratily pozice. Ve 13. kole se Alonso dostal na první místo v souboji kolo na kolo s Georgem Russellem, oba jezdci však při zastávkách v boxech prohráli s Alfou Romeo Valtteriho Bottase.

Oscar Piastri odstoupil po 13 kolech svého debutu ve formuli 1 kvůli poruše elektrického systému. Mezitím měl jeho týmový kolega Norris také problémy s motorem, tentokrát však s hydraulikou, což si vyžádalo pět zastávek v boxech. +more Esteban Ocon prožil noční můru na začátku sezóny, když dostal pětisekundovou penalizaci za nesprávné zařazení na startovní rošt. V boxech však nevyčkal celých pět sekund a dostal následnou desetivteřinovou penalizaci a poté další pětivteřinovou penalizaci za překročení rychlosti v boxové uličce.

Pérez se ve 26. kole dostal před Leclerca, přičemž Red Bull byl jediným týmem na čele, který použil měkké pneumatiky pro oba první stinty. +more Po druhém kole zastávek v boxech Stroll, který závodil se zlomeným zápěstím a palcem na noze, předjel Russella, který vyjel z boxů na studených pneumatikách, přičemž Stroll zajel do boxů o kolo dříve. Alonso a Hamilton sváděli souboj o páté místo, Alonso předjel Hamiltona ve čtvrté zatáčce ve 37. kole, ale Alonsův přetáčivý smyk na výjezdu ze zatáčky umožnil Hamiltonovi projet zpět. O kolo později se Alonsovi podařilo Hamiltona znovu předjet v 10. zatáčce.

Pro Leclerca skončil v 39. kole, kdy jeho vůz postihla mechanická závada, a vyjel první virtuální safety car sezóny. +more Alonso předjel Sainze Jr. pomocí systému DRS v nájezdu do 11. zatáčky ve 45. kole. Mezitím Gasly předjel Albona a obsadil deváté místo, když startoval z posledního místa.

Čou Kuan-jü zajel v předposledním kole do boxů pro měkké pneumatiky a v posledním kole zajel nejrychlejší kolo závodu. Pro Čoua to bylo druhé nejrychlejší kolo v jeho kariéře ve Formuli 1.

Verstappen projel šachovnicovou vlajkou a vyhrál s náskokem téměř dvanácti sekund před svým týmovým kolegou Pérezem. Bylo to Verstappenovo druhé vítězství v řadě a Pérezovo nejvyšší umístění od Grand Prix Japonska 2022. +more Alonso obsadil poslední místo na stupních vítězů, což bylo jeho první umístění na stupních vítězů od Grand Prix Kataru 2021 a první umístění Aston Martinu na stupních vítězů od doby, kdy Sebastian Vettel skončil druhý při Grand Prix Ázerbájdžánu 2021. Z nováčků se nejvýše umístil Logan Sargeant, který skončil dvanáctý.

Závod znamenal první vítězství Red Bullu v Bahrajnu od roku 2013 a Verstappenovo první vítězství na této trati. Bylo to také první vítězství Red Bullu na úvodním závodě sezóny od Grand Prix Austrálie 2011.

Ret81Oscar PiastriMcLaren-Mercedes13Elektronika18
Nejrychlejší kolo: Čou Kuan-jü (Alfa Romeo-Ferrari) - 1:33. 996 (56. kolo)Nejrychlejší kolo: Čou Kuan-jü (Alfa Romeo-Ferrari) - 1:33. 996 (56. kolo)Nejrychlejší kolo: Čou Kuan-jü (Alfa Romeo-Ferrari) - 1:33. 996 (56. kolo)Nejrychlejší kolo: Čou Kuan-jü (Alfa Romeo-Ferrari) - 1:33. 996 (56. kolo)Nejrychlejší kolo: Čou Kuan-jü (Alfa Romeo-Ferrari) - 1:33. 996 (56. kolo)Nejrychlejší kolo: Čou Kuan-jü (Alfa Romeo-Ferrari) - 1:33. 996 (56. kolo)Nejrychlejší kolo: Čou Kuan-jü (Alfa Romeo-Ferrari) - 1:33. 996 (56. kolo)Nejrychlejší kolo: Čou Kuan-jü (Alfa Romeo-Ferrari) - 1:33. 996 (56. kolo)