Grand Prix Francie 1906

8
4
2

Vpředu vítěz Grand Prix Ferenc Szisz v Renaultu a za ním Elliott Shepard v Hotchkissu Trasa závodu Grand Prix Francie 1906 byla první Velkou cenou v historii automobilového sportu. Konala se na okruhu vedeném po veřejných silnicích v okolí Le Mans 26. a 27. června 1906.

Velkou cenu pořádal Automobile Club de France (ACF) jako pobídku pro francouzský automobilový průmysl a alternativu k závodům o pohár Gordona Bennetta, který omezoval počet přihlášených účastníků z každé země bez ohledu na velikost jejího automobilového průmyslu. Francie byla v tomto období největším výrobcem automobilů a existovalo zde několik stovek výrobců. +more Grand Prix žádný žádný limit omezující počet závodníků z kterékoli země neměla. ACF vybral okruh dlouhý 103,18 kilometrů vedoucí po převážně prašných cestách opatřených dehtovým postřikem, který měl každý jezdec zajet šestkrát v každém dni.

...
...

Závod

Na startu se sešlo 32 vozů, které na trať vyjížděly v 90sekundových intervalech. Úkolem závodníků bylo ujet 12 kol na okruhu tvořeném veřejnými cestami východně od města Sarthe o délce 103,18 kilometrů, celkem tedy 1238,16 km. +more Po šesti kolech byl závod zastaven a všechny speciály strávily noc v hlídaném parc fermé. Zbývajících šest kol se jelo následující den.

První startoval Fernand Gabriel na voze Lorraine-Dietrich. +morejpg|náhled'>Ferenc Szisz (st. č. 3A), Renault Type AK, vítěz Le Mans 1906.

Průběh

Na konci prvního kola vedl Vincenzo Lancia na voze Fiat v čase 53 minut a 42 sekund. Po druhém kole vedl Paul Baras s vozem Brasier. +more Na konci třetího kola se do vedení dostal Ferenc Szisz s vozem Renault AK 90CV a vedení si první den udržel. Celkovým vítězem se stal maďarský závodník Szisz, který dojel 32 minut před Felice Nazzarem s průměrnou rychlostí téměř 101 km/h. Nejrychlejší kolo zajel Paul Baras s Brasierem v čase 52 minut 25,4 s.