2

McLaren MCL38 je vůz Formule 1 pro sezónu 2024. Jezdecká sestava zůstala ve složení Lando Norris a Oscar Piastri.

Vznik

Barevné schéma vozu ukázal McLaren jako první tým již 16. ledna. +more Oproti loňskému představení, kdy tým mírnil očekávání, vyzdvihli letos Zak Brown a Andrea Stella pokrok dosažený v organizační struktuře a infrastruktuře. Pro vývoj byl poprvé použit nový větrný tunel, který nechal tým vybudovat ve Wokingu.

Vůz McLaren MCL38 je dle očekávání evolucí loňského vozu. Došlo k přepracování tvaru bočnic s ohledem na změny v krytu motoru a k zahuštění chladicích „žáber“ na těchto bočnicích. +more Vstupní otvory na čele bočnic jsou oproti očekávání vyšší a užší. Nejvíce patrný rozdíl je použití „předkusu“ místo „podkusu“ okolo těchto otvorů. Jde o opuštění trendu, který nastavil tým Red Bull Racing s příchodem nových pravidel. Zajímavostí je, že i samotný Red Bull na svém letošním voze RB20 přepracoval tuto oblast vozu a také přešel na „předkus“. Zavěšení vozu zůstalo shodné: přední typu „pull-rod“ a zadní „push-rod“. Během představení vozu McLaren skryl detaily podlahy vozu. Přední a zadní křídla vychází přímo z předchozího vozu, nicméně Andrea Stella již při představení naznačil další změny v této oblasti v rámci sezónního vývoje.

Výsledky v sezóně 2024

Předsezónní testování

První jízdy absolvoval vůz v dešti dne 14. února na okruhu v Silverstone. +more V jediném třídenním předsezónním testu, který se opět konal v Bahrajnu týden před prvním závodem, ujeli oba jezdci celkem 1775 km/328 kol. I přes nárůst o 87 km/16 kol si McLaren připsal předposlední příčku v rámci ujeté vzdálenosti. Piastri během testů dosáhl na 9. a Norris na 12. nejrychlejší čas. Ředitel týmu Andrea Stella označil ve svém hodnocení červené vlajky a problém s palivovým systémem jako příčinu nízkého počtu kol. Přesto vyzdvhil připravenost týmu na první závod, která je dle něj mnohem vyšší než v předchozích letech. Gary Anderson ve svém hodnocení umístil vůz MCL38 jako 4. nejrychlejší s dobrou stabilitou bez větších problémů. Jako zajímavost podotknul, že oba jezdci volí stejné jízdní stopy, a tak je téměř nemožné poznat, jestli vůz řídí Norris nebo Piastri.

Úvodní závody

V kvalifikaci na první závod sezóny se oba jezdci probojovali až do poslední části a do závodu startovali vedle sebe ze 4. řady. +more McLaren v kvalifikaci dosáhl největšího meziročního zlepšením a to o necelé 2 sekundy. Podstatná část tohoto pokroku byla dosažena již během roku 2023 a nejedná se tedy pouze o zlepšení vozu před začátkem této sezóny. Pokud by Norris dokázal poskládat ideální kolo ze svých sektorů, mohl získat až 3. příčku. V samotném závodě, ve kterém dojeli do cíle všichni jezdci a nedošlo k žádnému většímu narušení jeho průběhu, získal Norris jednu příčku a dokončil závod na 6. místě. Piastri své 8. startovní místo udržel. Do druhého závodu startovali oba jezdci z 3. řady. Při výjezdu Safety Caru po nehodě Strolla povolal tým do boxů pouze Piastriho, který i díky tomu dokončil závod na 4. místě. Norris který, díky zastávkám v boxech ostatních jezdců, chvíli vedl závod naopak prodloužil svůj úvodní stint a v závěru závodu nasadil měkkou sadu pneumatik ve snaze probojovat se zpátky. Kvůli souboji s Hamiltonem však dokončil závod na 8. místě. Ziskem 16. bodů se McLaren posunul na 3. příčku v poháru konstruktérů.

V Austrálii získal tým své první pódium v sezóně, když Norris dokončil závod na 3. místě po startu ze stejné pozice. +more Piastri dokončil závod na 4. místě s odstupem 30 sekund za svým týmovým kolegou. K tomuto výsledku přispělo i odstoupení Verstappena, po kterém dokázaly McLaren překonat pouze vozy Ferrari. V Japonsku získal Norris v kvalifikaci opět 3. příčku. Piastri do závodu startoval ze 6. místa. V závodě oba jezdci klesli o 2. příčky a dokončili na 5. a 8. místě. V rozstřelu před sprint závodem získal Norris pole position, ovšem po souboji s Hamiltonem v prvních zatáčkách vyjel z trati a propadl se až na 7. místo. Ve zbytku sprintu získal zpátky pouze jednu příčku a umístil se tak na 6. místě před Piastrim, který startoval z 8. pozice. Norris se následně omluvil za svou chybu, ale dodal že o vítězství by kvůli nízké závodní rychlosti stejně nedokázal bojovat. Tento názor potvrdil Piastri po povedené kvalifikaci, ve které se oba jezdci seřadili opět za sebou na 4. a 5. místě. Přes očekávání problematického závodu se oběma jezdcům dařilo, a i díky zastávce při Virtuálním Safety Caru získal Norris 2. místo. Piastriho vůz byl poškozen poté, co Lance Stroll těsně při zajetí Safety Caru nedobrzdil a narazil do vozu Ricciarda, který následně narazil do Piastriho. Ačkoliv byl Piastri schopen závod dokončit, kvůli narušenému vyvážení se propadl a dojel na 8. místě. Po závodu uvedl Norris, že byl překvapen dobrým tempem. Sám si navíc vsadil, že závod dokončí 35 s za vozy Ferrari, nicméně je rád že mu jeho odhad nevyšel.