4
2

Tomáš Pekhart (* 26. května 1989 Sušice) je český profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka za turecký klub Gaziantep FK a za český národní tým.

Mimo ČR působil na klubové úrovni v Německu, Anglii, Izraeli, Španělsku, Řecku, Polsku a Turecku.

V sezoně 2008/09 získal se Slavií Praha mistrovský titul a stal se velice platným hráčem v české reprezentaci do 21 let. V sezóně 2017/18 se stal mistrem Izraele s klubem Hapoel Beerševa.

...
...

Narodil se v Sušici v Československu. Svou kariéru začal v klubu TJ Sušice a dále hrál za TJ Klatovy, odkud v roce 2003 přestoupil do SK Slavia Praha.

V létě roku 2006 přestoupil ze Slavie do Tottenhamu. V první sezoně 2006/07 dal za akademii Tottenhamu 19 golů ve 20 zápasech, ale zranění mu snižovalo naději, že zde uspěje.

V srpnu 2008 odešel na hostování do Southamptonu, kde hrál až do ledna 2009 a poté se z Tottenhamu vrátil na hostování zpět do Slavie. Dne 12. +more ledna 2010 se týmu FK Baumit Jablonec podařilo získat tohoto hráče za nezveřejněnou částku. V následující sezóně byl zapůjčen do Sparty Praha na hostování.

1. FC Norimberk

Od 1. června 2011 přestoupil do německého klubu 1. FC Norimberk.

Ve 2. kole německé Bundesligy v sezóně 2012/13 (31. +more srpna 2012) vstřelil Tomáš Pekhart svůj první gól v tomto ročníku proti hostující Borussii Dortmund. Ve 31. minutě otevřel hlavičkou skóre utkání po rohovém kopu Japonce Hirošiho Kijotakeho. Byl to jeho desátý gól za Norimberk od přestupu z Jablonce. 2. února 2013 vstřelil svůj třetí gól sezóny v domácím utkání proti Borussii Mönchengladbach, byl to zároveň vítězný gól na 2:1 (konečný stav zápasu). Čtvrtý gól sezóny vstřelil v posledním kole Bundesligy 17. května 2013 a byl to vítězný gól, kterým Norimberk porazil SV Werder Bremen 3:2. V sezoně 2013/14 zažil s týmem pád do druhé německé Bundesligy.

FC Ingolstadt 04

V srpnu 2014 přestoupil z Norimberku do jiného německého druholigového klubu FC Ingolstadt 04. S Ingolstadtem slavil v sezóně 2014/15 postup do 1. +more německé Bundesligy.

AEK Athény

V lednu 2016 přestoupil do řeckého klubu AEK Athény. V sezóně 2015/16 slavil zisk řeckého poháru. +more S 12 góly v 31 soutěžních zápasech byl nejlepším střelcem AEK v sezóně 2016/17.

Hapoel Beer Ševa

V červenci 2017 přestoupil do týmu mistra izraelské nejvyšší ligy z ročníku 2016/17, klubu Hapoel Beer Ševa. Necelý měsíc po svém příchodu vyhrál s týmem první trofej - Izraelský Superpohár. +more Hapoel porazil celek Bnei Yehuda Tel Aviv FC poměrem 4:2, Pekhart vstřelil jeden gól. Na konci sezóny slavil s klubem mistrovský titul.

Mládežnické výběry

Tomáš Pekhart nastoupil za některé mládežnické výběry České republiky.

Během své mládežnické kariéry se zúčastnil v roce 2006 Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 17 let v Lucembursku, kdy s českým týmem postoupil do finále turnaje proti Rusku. Pekhart se střelecky prosadil v semifinále proti Španělsku (výhra ČR 2:0) i ve finále proti Rusku (remíza 2:2 po prodloužení, titul získalo Rusko po výhře 5:3 na pokutové kopy).

Zúčastnil se i Mistrovství světa ve fotbale hráčů do 20 let 2007 v Kanadě, na němž česká reprezentace podlehla ve finále Argentině 1:2. Nechyběl ani na následujícím světovém šampionátu v roce 2009 v Egyptě, kde český celek vypadl v osmifinále s Maďarskem na pokutové kopy. +more Tomáš Pekhart se na tomto turnaji jedenkrát trefil v zápase základní skupiny proti Austrálii (výhra ČR 2:1).

V reprezentaci do 21 let vstřelil dva hattricky, oba San Marinu během kvalifikace na ME „21“ 2011. V tomto kvalifikačním cyklu se stal se 7 vstřelenými góly nejlepším kanonýrem kvalifikační skupiny 5, v níž se ČR střetla s Německem, Islandem, Severním Irskem a San Marinem.

Bilance Tomáše Pekharta v mládežnických týmech: * reprezentace do 16 let: 8 utkání (4 výhry, 1 remíza, 3 prohry), 2 vstřelené góly * reprezentace do 17 let: 18 utkání (11 výher, 5 remíz, 2 prohry), 7 vstřelených gólů * reprezentace do 18 let: 2 utkání (1 výhra, 1 remíza), 0 vstřelených gólů * reprezentace do 20 let: 12 utkání (4 výhry, 6 remíz, 2 prohry), 2 vstřelené góly * reprezentace do 21 let: 26 utkání (14 výher, 6 remíz, 6 proher), 17 vstřelených gólů

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2011

V těžké základní skupině B Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2011 konaném v Dánsku se česká reprezentace střetla postupně s celky Ukrajiny, Španělska a Anglie, do semifinále postupovaly první dva týmy ze skupin.

12. června 2011 nastoupil český výběr proti Ukrajině a zvítězil 2:1, Tomáš Pekhart absolvoval celé utkání. +more Další zápas 15. června se české mládežnické reprezentaci nevydařil, prohrála se Španělskem 0:2. Pekhart odehrál první poločas. O postupu se rozhodovalo v posledním zápase s Anglií 19. června. Angličané vedli až do 89. minuty 1:0, ČR pak góly střídajících hráčů Jana Chramosty a Tomáše Pekharta otočila stav na 2:1 a postoupila do semifinále, přičemž Pekhart trefil ve 4. minutě nastaveného času vítězný gól poté, co v 83. minutě střídal.

Semifinále 22. června proti Švýcarsku ČR prohrála po prodloužení 0:1 a stejným výsledkem (avšak v normální hrací době) podlehla 25. +more června v souboji o 3. místo Bělorusku. Tomáš Pekhart nastoupil pouze v utkání se Švýcarskem, kde se dostal na hřiště v 63. minutě.

A-mužstvo

První zápas v A-mužstvu české reprezentace absolvoval Pekhart 22. května 2010 proti Turecku, toto přátelské utkání hrané v USA český celek prohrál 1:2. +more Pekhart střídal v 77. minutě Jaroslava Plašila.

Po evropském šampionátu 2012 nastoupil v prvním přátelském utkání nového reprezentačního cyklu 15. srpna 2012 ve Lvově proti domácí Ukrajině (0:0) a 8. +more září v Kodani proti Dánsku (kvalifikační zápas o MS 2014 v Brazílii, opět 0:0). V dalším utkání v Teplicích proti Finsku 11. září odehrál první poločas (prohra 0:1). Objevil se v základní sestavě v kvalifikačním zápase proti Maltě a po centru Petra Jiráčka z levé strany hlavou skóroval do brány maltského brankáře Andrewa Hogga a zvýšil na průběžných 2:1. Byl to jeho první reprezentační gól v A-mužstvu. Po čtyřzápasovém střeleckém trápení českého týmu bez vstřeleného gólu (mimo tří výše zmíněných zápasů ještě prohra 0:1 z evropského šampionátu s Portugalskem) zvítězila ČR 3:1, v nastaveném čase chytil ještě Petr Čech přísně nařízený pokutový kop. 16. října 2012 nastoupil Pekhart v Praze v kvalifikačním zápasu s Bulharskem (0:0). Druhý gól v seniorské reprezentaci vstřelil hlavou 11. října 2013 opět proti Maltě (která hrála doma), v 90. minutě zvyšoval na konečných 4:1 pro ČR. Při gólové akci dostal ránu do hlavy, utrpěl lehký otřes mozku a musel být vystřídán.

EURO 2012

Trenér Michal Bílek jej nominoval na EURO 2012 konané v Polsku a na Ukrajině. V prvním zápase (8. +more června 2012) se na hřiště nedostal, české mužstvo prohrálo 1:4 s Ruskem. Ve druhém zápase (12. června 2012) proti Řecku střídal v 64. minutě Milana Baroše, český tým nakonec zvítězil 2:1.

V závěrečném zápase základní skupiny proti Polsku Pekhart opět střídal Baroše, tentokrát šlo o taktické střídání v samotném závěru utkání (90. minuta). +more České mužstvo zvítězilo 1:0, získalo tři body a s celkově šesti body postoupilo z prvního místa ve skupině (přes pasivní skóre 4:5 ze tří zápasů) do čtvrtfinále turnaje (společně s Řeckem, které po vítězství nad Ruskem 1:0 skončilo druhé).

Čtvrtfinálový zápas ve Varšavě (21. června 2012) proti Portugalsku český tým prohrál 0:1 a s turnajem se rozloučil. +more Tomáš Pekhart nastoupil na hřiště v 86. minutě místo Tomáše Hübschmana.

EURO 2021

V květnu 2021 bylo oznámeno, že je součástí nominace na nadcházející EURO jako jeden ze čtyř hráčů s předchozí účastí na evropském šampionátu. Po zápase se Skotskem k nim přibyl ještě dodatečně nominovaný náhradní brankář Tomáš Koubek.

Reprezentační góly a zápasy

Góly Tomáše Pekharta v české reprezentaci do 21 let

DatumStadionSoupeřSkóre (min. )VýsledekSoutěžGól
18. +more 9. 2007Jerevan, ArménieArménie1:1 (46. )1:1kvalifikace na ME „21“ 2009padl ze hry
211. 9. 2007Horní Počernice, PrahaLichtenštejnsko2:0 (11. )8:0kvalifikace na ME „21“ 2009padl ze hry
414. 10. 2007Esche, LichtenštejnskoLichtenštejnsko0:4 (77. )0:4kvalifikace na ME „21“ 2009pokutový kop
517. 10. 2007KladnoArménie3:0 (29. )3:0kvalifikace na ME „21“ 2009padl ze hry
626. 3. 2008Rouen, FrancieFrancie. :1 (29. )4:1přípravné utkánípadl ze hry
79. 6. 2009Stadio Olimpico, Serravalle, San MarinoSan Marino0:1 (19. )0:8kvalifikace na ME „21“ 2011padl ze hry
1011. 8. 2010Na Julisce, PrahaSan Marino1:0 (3. )5:0kvalifikace na ME "21" 2011padl ze hry
137. 9. 2010Chance Arena, Jablonec nad NisouIsland2:0 (65. )3:1kvalifikace na ME "21" 2011padl ze hry
148. 10. 2010Chance Arena, Jablonec nad NisouŘecko2:0 (19. )3:0baráž na ME "21" 2011pokutový kop
1512. 10. 2010Asteras Tripolis Stadium, Tripoli, ŘeckoŘecko0:1 (19. )0:2baráž na ME "21" 2011padl ze hry
1625. 3. 2011Uherské HradištěBělorusko1:0 (30. )2:0přátelské utkánípokutový kop
1719. 6. 2011Viborg, DánskoAnglie1:2 (90+4. )1:2ME „21“ 2011padl ze hry
Tomáš Pekhart na hřišti. Góly Tomáše Pekharta v A-mužstvu české reprezentace [wiki_table=3f61f117].

v| Zápasy Tomáše Pekharta v české reprezentaci do 21 let {RokZápasyGólyGól/záp.